دانلود ویدیو از یوتیوب از طریق یک برنامهٔ کامندلاین پایتون

دانلود ویدیو از یوتیوب از طریق یک برنامهٔ کامندلاین پایتون

youtube-dl یک برنامهٔ کامندلاین کوچک است که این امکان را به شما می‌دهد تا به سادگی بتوانید ویدیوهای قرار گرفته در سایت YouTube را دانلود نمایید. لازم به ذکر است که علاوه بر یوتیوب، این برنامه امکان دانلود ویدیو از چند سایت دیگر را نیز فراهم می‌کند. 

برای اجرای برنامهٔ youtube-dl شما باید مفسر پایتون 2.6 ،2.7 یا 3.2 به بالا را روی سیستم خود نصب داشته باشید. یکی از خوبی‌های youtube-dl این است که منحصر به سیستم‌عامل خاصی نیست و کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک می‌توانند از آن استفاده کنند (کاربران ویندوز به سادگی خواهند توانست نسخهٔ Windows Executable این برنامه که شامل مفسر پایتون نیز هست را نصب کنند).

یکی از نکات قابل‌توجه در مورد youtube-dl این است که اپن‌سورس بوده و شما به سورس‌کد آن دسترسی داشته تا در صورت نیاز، تغییری در آن ایجاد و حتی مجدد بازنشر کنید. این پروژه هم‌اکنون در سایت گیت‌هاب قرار گرفته و علاقمندان می‌توانند با مراجعه به صفحهٔ youtube-dl در گیت‌هاب، به سورس‌کد، دانلود پروژه، مستندات، توسعه‌دهندگان و دیگر اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشند. کاربران سیستم‌عامل‌های یونیکسی مثل گنو/لینوکس و مکینتاش هم از طریق ترمینال می‌توانند این برنامه را نصب کنند:

sudo curl https://yt-dl.org/downloads/2016.04.19/youtube-dl -o /usr/local/bin/youtube-dl
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

اگر هم curl روی سیستم شما نصب نیست، با استفاده از wget می‌توانید این برنامه را دانلود کنید:

sudo wget https://yt-dl.org/downloads/2016.04.19/youtube-dl -O /usr/local/bin/youtube-dl
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

با استفاده از pip هم امکان دانلود youtube-dl فراهم شده است:

sudo pip install --upgrade youtube_dl

اگر این برنامه را نصب و استفاده نمودید، می‌توانید از در بخش نظرات، دیدگاه‌های خود را با سایر کاربران سکان آکادمی که به دنبال راهی برای دانلود ویدیوهای یوتیوب هستند به اشتراک بگذارید.