دانلود ویدیو از یوتیوب از طریق یک برنامه ی کامند لاین پایتون

youtube-dl یک برنامه ی کامند لاین کوچک است که این امکان را به شما می دهد تا به سادگی بتوانید ویدیوهای قرار گرفته در سایت YouTube را دانلود نمایید. لازم به ذکر است که علاوه بر یوتیوب، این برنامه امکان دانلود ویدیو از چند سایت دیگر را نیز فراهم می کند. برای آشنایی بیشتر با این برنامه و نحوه ی نصب آن روی سیستم عامل های ویندوز، گنو/لینوکس و مکینتاش، با سکان آکادمی همراه باشید.

برای اجرای برنامه ی youtube-dl شما باید مفسر پایتون 2.6, 2.7 یا 3.2 به بالا را روی سیستم خود نصب داشته باشید. یکی از خوبی های youtube-dl این است که منحصر به سیستم عامل خاصی نیست و کاربران سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک می توانند از آن استفاده کنند (کاربران ویندوز به سادگی خواهند توانست نسخه ی Windows executable این برنامه که شامل مفسر پایتون نیز هست را نصب کنند.)

یکی از نکات قابل توجه در مورد youtube-dl این است که اپن سورس بوده و شما به سورس کد آن دسترسی داشته تا در صورت نیاز، تغییری در آن ایجاد و حتی مجدد بازنشر کنید. این پروژه هم اکنون در سایت گیت هاب قرار گرفته و علاقمندان می توانند با مراجعه به صفحه ی youtube-dl در گیت هاب، به سورس کد، دانلود پروژه، مستندات، توسعه دهندگان و دیگر اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشند. کاربران سیستم عامل های یونیکسی مثل گنو/لینوکس و مکینتاش هم از طریق ترمینال می توانند این برنامه را نصب کنند:

sudo curl https://yt-dl.org/downloads/2016.04.19/youtube-dl -o /usr/local/bin/youtube-dl
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

اگر هم curl روی سیستم شما نصب نیست، با استفاده از wget می توانید این برنامه را دانلود کنید:

sudo wget https://yt-dl.org/downloads/2016.04.19/youtube-dl -O /usr/local/bin/youtube-dl
sudo chmod a+rx /usr/local/bin/youtube-dl

با استفاده از pip هم امکان دانلود youtube-dl فراهم شده است:

sudo pip install --upgrade youtube_dl

اگر این برنامه را نصب و استفاده نمودید، می توانید از بخش کامنت گذاری زیر نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی که به دنبال راهی برای دانلود ویدیوهای یوتیوب هستند به اشتراک بگذارید.

youtube-dl

0


فرنوش فهیم

تحصیلات آکادمیک‌ام رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه علامه طباطبائی در رشتهٔ ادبیات انگلیسی شروع کردم و سپس در همون دانشگاه مقطع کارشناسی ارشد رو در رشتهٔ آموزش زبان انگلیسی به اتمام رسوندم. اگرچه ترجمه بیش از اون‌که علم باشه، یک مهارته، اما ما در سکان آکادمی به فرایند ترجمه به شکلی علمی نگاه می‌کنیم. من با تسلط به ترجمه از انگلیسی به فارسی و همچنین از فارسی به انگلیسی، عهده‌دار ترجمه و ویرایش بخشی از مقالات وبلاگ سکان آکادمی هستم.


  • pinki در تاریخ: 1395/02/01

    سلام ، تست شد ، برنامه بسیار پرقدرتیه که خیلی خوب چواب میده ، فیلم آموزشی آماده کردم که میتونید از لینک زیر دانلود کنید :
    https://www.dropbox.com/s/1t1ssip7d04glrq/tutorial-youtube-dll.zip?dl=0

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)