Kali Linux Rolling Release: ویژگی هایی که این توزیع را به بهترین سیستم عامل برای هکرهای کلاه سفید تبدیل می کند

Kali Linux Rolling Release: ویژگی هایی که این توزیع را به بهترین سیستم عامل برای هکرهای کلاه سفید تبدیل می کند

کالی لینوکس، سیستم عامل محبوب هکرها، با اولین نسخه Rolling در دسترس است. این توزیع اطمینان می دهد که همیشه از آخرین و بهترین ابزارها برای تست های نفوذپذیری بهره خواهید برد. اولین توزیع رولینگ کالی لینوکس، ابزار Package Tracker کالی لینوکس را به همراه دارد؛ همچنین نحوه ی نصب ابزارهای مرتبط با VMware در این نسخه از کالی تغییر کرده اند. در ادامه می توانید با ویژگی های بیشتری از این توزیع آشنا شده و از طریق لینک های ذکر شده، به دانلود فایل های ISO و تورنت Kali Linux Rolling 2016 بپردازید.

کالی لینوکس به طور باورنکردنی ابزاری بسیار قوی برای تست های نفوذپذیری است و بیش از 600 ابزار مفید هک را به همراه دارد از آن جمله می توان به  Wireshark (ابزار تحلیل و عیب یابی شبکه)، Nmap (اسکنر پورت)، Armitage (مدیریت حملات سایبری به همراه محیط گرافیکی)، Aircrack (بسته مدیریت و هک شبکه)، Burb Suite (تست امنیتی اپلیکیشن های وب) و ... اشاره کرد. لازم به ذکر است که در آخرین توزیع، یعنی Kali Linux 2.0، موسسه Offensive Security چند بهینه سازی بزرگ برای آسانتر کردن کارها انجام داد.

ژانویه گذشته به عنوان مرحله ای مهم نام برده می شود چرا که بعد از یک پروسه ی آزمایش طولانی، اولین نسخه عمومی از توزیع Kali Linux Rolling عرضه شد. کالی سال پیش وقتی که این سیستم عامل نسخه 2 را به بازار عرضه نمود، اعلام کرد در حال تغییر به ورژن Rolling است.

توزیع Rolling کالی لینوکس چطور کار می کند؟ 
با گذشت زمان، نسخه های Rolling در حال نزدیک شدن به توزیع های سنتی لینوکس هستند. برای کسانی که اطلاع ندارند، نسخه Rolling یک توزیع لینوکسی است که به طور پیوسته با آخرین پچ ها و ویژگی ها آپدیت می شود. در مورد کالی به جای مبنا قرار دادن توزیع های استاندارد دبیان، این نسخه تضمین می کند از مزیت توزیع های متوالی نسخه های آزمایشی دبیان بهره خواهید برد. ویژگی ها و تغییرات جدیدی که در این نسخه معرفی شده اند عبارتند از:

Kali Linux Rolling و وعده عرضه همیشگی جدیدترین نرم افزارها
در حالی که شاید بعضی ها در مورد عدم پایداری و باگ های یک توزیع رولینگ بحث کنند، نمی توان از این نکته هم غافل شد که این نسخه جدیدترین و بهترین نرم افزار را فراهم می کند. Kali Linux Rolling وعده آخرین نسخه پایدار ابزارها را داده، که بعضی وقت ها 24-48 ساعت بعد از اعلام آپدیت برای یک ابزار، آن پچ قابل استفاده خواهد بود.

پکیج یاب جدید کالی لینوکس
همچنین موسسه Offensive Security اقدام به عرضه ی Package Tracker یا «پکیج یاب» کالی لینوکس کرده که دنبال کردن تغییر و تحول کالی را به کمک اینترفیسی قدرتمند مبتنی بر وب فراهم می کند. به وسیله این ابزار، می توانید نسخه های نصب شده و جدید ابزارهایتان را در هر لحظه بررسی کنید.

نصب ابزارهای جانبیVMware
توزیع Kali Linux Rolling روش نصب ابزارهای جانبی VMware را تغییر داده است. این توزیع به توصیه ی شرکت توسعه دهنده ی نرم افزار VMware مبنی بر استفاده از نسخه های مربوط به یک توزیع خاص، از open-vm-tools به جای استفاده از پکیج VMware Tools برای سیستم های مختلف استفاده می کند.

چطور نسخه ثابت کالی لینوکس 2 را به کالی لینوکس Rolling آپدیت کنم؟
تغییر از کالی لینوکس 2 به نسخه Rolling به فاصله چند خط دستور است. فقط کافی است دستوراتی که در ادامه آمده را در ترمینال وارد کرده و آماده رفتن شوید:

cat << EOF > /etc/apt/sources.list
deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib
EOF

apt-get update
apt-get dist-upgrade # get a coffee, or 10.
reboot

همچنین می توانید از طریق وب سایت کالی این نسخه را به صورت ISO یا تورنت دریافت کرده، این توزیع را نصب نموده و نظرات خود را پیرامون آن با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


مرتضی صمدی