مقایسه یی مابین تجربهٔ کاربری در فضای تولید محتوای ایرانی و غیر ایرانی

یکی از خوبی‌های متولد شدن در ایران این است که ما در مملکتی به دنیا آمده‌ایم که همه چیز آن با الباقی دنیا فرق می کند و ما به نوعی خاص هستیم! برای درک بهتر این مسئله، ذکر چند مثال خالی از لطف نیست؛ مثلاً در کشورهای تراز اول دنیا، درآمد برنامه نویسان یکی از بالاترین نرخ ها را در مقایسه با سایر مشاغل دارد اما در ایران گاهی اوقات شرایطی مشاهده می‌شود که یک برنامه نویس وب، حقوق و مزایایی مشابه یک کارگر ساده دارد! همه جای دنیا از شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای برندسازی سازی، تعامل با مشتریان، فرهنگ سازی و … استفاده می شود، اما در ایران استفاده از شبکه‌های اجتماعی جرم است! همه جای دنیا به شتاب دهنده ها به شکل اهرمی برای کارآفرینی، تولید علم و کسب ثروت نگاه می شود، اما در ایران شتابدهنده ها عامل بیگانه خوانده می شوند. مثال در این زمینه زیاد است اما آنچه قصد داریم در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم، مقایسه یی مابین سایت‌هایی که تولید محتوا می‌کنند مثل سایت های خبری، تفریحی و فناوری ایرانی با معادل های خارجی آن‌ها است. به عبارت دیگر، می‌خواهیم ببینیم که چرا این‌گونه سایت‌های ایرانی آن طور که باید و شاید به مخاطبین خود احترام نمی‌گذارند و برای عرضه ی یک مقاله یی که توانسته نظر کاربر را جلب کند، به جای ایجاد یک تجربه ی کاربری خوب، او را با تبلیغات فلش که گاهی اوقات حواس خواننده را پرت می کنند بمباران کرده و سود خود را به یک تجربه ی کاربری بهینه ترجیح می دهند.

پیش از هر چیز، برای ثابت کردن هر گونه ادعایی، چند نمونه از سایت‌های فناوری خارجی که سورس اصلی بسیاری از سایت‌های فناوری ایرانی من جمله سکان آکادمی هستند را مد نظر قرار می دهیم:

readwrite.com
thenextweb.com
techinsider.io
mashable.com
engadget.com

آنچه در تمامی سایت‌های فوق الذکر صدق می‌کند این است که محتوای فاخری تولید کرده و در معرض دید کاربرانشان قرار می‌دهند اما مهم‌تر از آن، محتوای تولید شده را در میان انبوهی از تبلیغات عرضه نمی کنند. در مقابل، بایستی تعدادی از سایت‌های مشابه ایرانی را نیز مد نظر قرار دهیم (باتوجه به سیاست‌های سکان آکادمی، زمانی که می‌خواهیم یک شاهد مثال منفی بیاوریم و آن را تقبیح کنیم، اجازه ی نام بردن از هیچ برندی را نداریم.) در بسیاری از این سایت ها، از هدر و فوتر گرفته تا سایدبارهای دو طرف سایت و حتی تبلیغات درون متنی و … کاربران با انبوهی از تبلیغات بمباران می شوند. اما سؤال اینجا است که چرا؟

در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که بسیاری از مجله های خبری، تفریحی و فناوری تراز اول خارجی به یک شرکت بزرگ وابسته اند؛ به عبارت دیگر، هزینه‌های جاری این‌گونه سایت‌ها مثل فضای هاست، طراح سایت، تیم اجرایی، مؤلف و … از جایی دیگر تأمین شده، لذا بیزینس پلن این‌گونه سایت‌ها به گونه یی طراحی شده که تحت هیچ عنوان نیازی به گرفتن تبلیغات برای تأمین هزینه‌های جاری خود ندارند و اگر هم روزی تبلیغی کنند، به حرفه یی ترین شکل ممکن این کار را انجام می‌دهند تا نه تنها کاربر از دیدن تبلیغ اذیت نشود، بلکه برای تبلیغ دهنده نیز ارزش افزوده یی ایجاد گردد.

اما در مقابل فضای کسب و کار در ایران به شکل دیگری است و باز هم این فضا با کشورهای تراز اول تا حدود بسیار زیادی متفاوت است. اکثر سایت‌های محتوایی ایرانی بیزینس پلن خود را به گونه یی بسته اند که از طریق تبلیغات، هزینه‌های جاری خود را تأمین کنند؛ لذا باید از هر فرصتی برای کسب درآمد استفاده کنند. اما در این بین استثناء هایی هم دیده می شود. مثلاً digikala MAG را می‌توان مثال زد که این مجله ی اینترنتی به یک غول فناوری ایرانی وصل است و کلیه ی هزینه‌های آن از راه‌های کسب درآمدی به غیر از تبلیغات تأمین شده، لذا کاربر ترجیح می‌دهد تا به جای رفتن به سایتی که پر است از تبلیغات، به چنین سایتی برای گذران وقت خود یا مطالعه مقالات جدید علمی، خبری، تفریحی و … مراجعه کند.

حال ممکن است این سؤال پیش بیاید که آیا مدیران سایت‌هایی که کسب درآمد ایشان از راه تبلیغات است به این نکته واقف نیستند که بمباران کاربران با تبلیغات می‌تواند UX بدی ایجاد کند؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت چرا که نه! مدیران این‌ گونه سایت‌ها به خوبی از این مسأله آگاهی دارند و می‌دانند که بمباران مخاطب با تبلیغات یعنی کم ارزش تلقی کردن کاربر اما این‌ گونه مدیران یا بهتر بگوییم وب مسترها یک چیز دیگر را هم به خوبی می‌دانند و آن هم این که هر کشوری سطح توقع و استانداردهای زندگی و لایف استایل خاص خود را دارا است. مثلاً ممکن است اگر سایت X در کشور Y، کاربرانش را با تبلیغات بمباران کند، در شبکه‌های اجتماعی موجی ایجاد شود مبنی بر تحریم کردن آن سایت و دیری نخواهد گذشت که سایت محبوبی که در روز چندین هزار پیج ویو داشته، ظرف مدت چند ماه به ورطه ی ورشکستگی کشانده شود اما در کشوری همچون کشور عزیزمان ایران، باتوجه به این که استانداردهای همه چیزمان متفاوت از یک کشور جهان اول است، مدیران سایت‌های موفق می‌دانند که کاربر ایرانی ممکن است در چند ماه اول از دیدن تبلیغات اذیت شود، اما پس از مدتی به آن عادت کرده و صدایش هم در نخواهد آمد و این می‌شود که نه تنها چنین سایت‌هایی محبوبیت خود را از دست نمی دهند، بلکه روز به روز هم به تعداد مخاطبین شان افزوده می شود.

حال راه‌ کار چیست؟
پیش از آن که راه‌ کاری ارائه دهیم، فلش بکی به گذشته می زنیم. اگر چند سال پیش را به یاد آوریم، ممکن است صحنه‌هایی از ماشین‌های پلیس به ذهنمان خطور پیدا می‌کند که چند سرباز یا افسر پلیس یک پیکان قراضه را هل می‌دانند تا روشن شود، سپس سوار آن شده و به ماموریت می رفتند. اما پس از آن که آقای قالیباف سکاندار نیروی انتظامی شد، ماشین‌های پلیس را به بنزهای مدل سال ارتقاء داد. در آن سال ها، با تردد بنزهای پلیس در خیابان، اول شکه می‌شدیم و فکمان می‌افتاد اما به مرور زمان به آن عادت کردیم. رئیس پلیس وقت، استانداردهای پلیس را بالا برد و کاری کرد که ما دیگر در عصر حاضر نمی‌توانیم یک پیکان را به عنوان ماشین پلیس قبول کنیم و امروزه ماشین‌های پلیس جدید هم، جزو ماشین‌های نسبتاً خوب بازار هستند.

در عرصه ی وب هم ما نیاز به یک رنسانس داریم. به این شکل که مثلاً اگر سکان آکادمی به شعور مخاطبینش توهین می کند، ایشان را ابزاری برای کسب درآمد خود نگاه می کند، هدفش به جای تولید علم، کسب منافع شخصی است و هدف برایش وسیله را توجیه می کند، کاربران می بایست این سایت را تحریم کنند تا درسی شود برای سایر وب مسترها! به عبارت دیگر، ما می بایست دست در دست یکدیگر قرار داده و استانداردهای تولید محتوا را در وب فارسی بالا بریم و خواهیم دید که پس از چند سال، با توجه به این که کاربران محتوای فاخر دیده و خوانده اند، دیگر ظرفیت پذیرش سایت‌هایی تبلیغات-محور که UX یا تجربه کاربری خوبی ایجاد نمی‌کنند را نخواهند داشت.

نظر شما در این رابطه چیست. به نظر شما با دنبال کردن چه استراتژی هایی می‌توان تجربه ی کاربری به مراتب بهتری برای کاربران سایت یا اپلیکیشن خود رقم زد و آیا با مواردی که در این مقاله مطرح شد موافقید؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


 • سجاد هاشمیان در تاریخ: 1395/01/27

  کاملا موافقم...
  یکی از دلایل علاقم به سکان آکادمی همین موضوع هست.

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/01/28

  نظر لطف شماست

 • حمیدرضا در تاریخ: 1395/01/27

  آی گفتین ...

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/01/28

  ممنون

 • احمد میرزایی در تاریخ: 1395/01/27

  سلام. حدود یک ماه پیش در مورد یکی از خدمات اینترنت همراه اول داخل گوگل سرچ کردم ( حالا بماند که خوده سایت همرا ه اول هم در موردش چیزی نداشت) که خیلی حالم گرفته شد. 4 تا پیشنهاد اول گوگل سایتی های بودن که دقیقا کلماتی که سرچ کردمو بصورت یک سوال و جواب نوشته بودن و چندین خط سوال و جواب بی ربط..... خیلی فکرمو مشغول کرد. که چطور باید جلوی این افراد رو گرفت که " وقت ، اعصاب و ... مردم رو تهی نکنن. سوال: میشه به گوگل این سایت ها رو گزارش کرد؟؟ که متحوای غیر مرتبت می نویسن؟ ..

 • patriot در تاریخ: 1395/01/27

  سلام
  مقاله های آقای مرادی واقعا عالی و خوندنی هستن و صرفاَ کپی و پیست نیستن . ( آنچه از دل براید بر دل نشیند )
  البته از این مقاله نه تنها برای محتوای سایت های ایرانی بلکه برای محتوای آموزشی در دانشگاها میتونیم استفاده کنیم .
  بعضی از دانشگاه هایی که هیچ ارزشی برای علم ، آموزش و حتی دانشجو قائل نیستن . دانشگاه هایی که به صورت قارچ گونه گسترش پیدا کردند . دانشگاه هایی که مدام کار های ظاهری انجام میدن ولی از دورن ....

  یکی از پورتال های آموزشی هدفمند uncox.com هست که هنوز برای پیشرفت راه زیادی داره ( به این معنی که از این پورتال میتونیم توقع زیادی داشته باشیم )، اما خوبی این پورتال هدفمند بودن و نیز یکپارچگی آن است . ( نمیخوام از این پرتال زیاد تعریف کنم ، چون همه چیز به خودمون بستکی داره اما فکر کنم uncox تنها پورتال آموزشی کاملی هست که تا به این لحظه دیدم )

  نکته ی اخلاقی : سعی کنید برکه ای باشید به عمق ده متر ، نه اقیانوسی به عمق ده سانتی متر ( به این معنی که ، یک زبان برنامه نویسی رو به طور کامل و از پایه یادبگیرید و بعد به دنبال یادگیری سایر زبان های برنامه نویسی باشید )

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/01/28

  ممنون از انرژی مثبت شما

 • مهرداد در تاریخ: 1395/01/28

  با سلام
  در اینکه مطلب فوق از سر درد و حس مسئولیت نگاشته شده شکی نیست ، اینکه سکان آکادمی صرفا یک سایت در حوزه آی تی و برنامه نویسی است هم کاملا مبرهن است .
  فلذا از لفظ ساده لوحانه برای نگاشته حضرتعالی استفاده نمی کنم . در این حد اشاره کنم که ذائقه رسانه ای مردمِ یک مرز جغرافیایی کاملا در دست حاکمان سیاسی آن مرز و بوم است . مسئله ای که ذکر کردید یک درد بزرگ و عیان است و در ان شکی نیست ، اما تحلیل آن در حوزه متخصص آی تی و برنامه نویسی و کامپیوتر نیست . تحلیل گر رسانه ای و یا حداقل جامعه شناسی تخصص لازم در حوزه فوق الذکر ار دارد . نگاهی به تالیفات متفکران مکتب فرانکفورت ( نظیر آدرنو و یا مک لوهان ) کاملا ادعای مرا اثبات می کند . شاید اشتباه حضرتعالی این باشد که سایت های خبری و سرگرمی و ... را پدیده ای فنی دیده اید فلذا فنی تحلیلش کردید . واقعیت ان است که پدیده های فوق ، قبل از هر چیز پدیده ای رسانه ای و سپس اجتماعی هستند . نظام حاکم ما هم توتالیترِ هوشمند است ، فلذا برخورد و جهت دهی به ذائقه مردم در حوزه رسانه هر چیزیست جز دریافت سریع و ساده و شفاف اطلاعات !
  نظامات توتالیترِ هوشمند و یا حداقل غیر لیبرال - دموکراتِ هوشمند ( که در انها انتخابات آزاد برگزار نمی گردد اما مشروعیت بخشی خود را از رای مردم اعلام می کنند ) دهها شگرد برای انسداد و یا حداقل مسخ جریان اطلاعات را دارند . مثلا در توتالیتر های کلایسک غیر هوشنمد ، همیشه صرفا یک یا دو رسانه وجود داشت . شوروی سابق ، کره شمالی ، حکومت پهلوی در ایران و ... مثال هایی از این دست هستند . اما نظام توتالیترِ هوشمند ، ممکن است به دهها رسانه اجازه فعالیت بدهد به شرطیکه ذائقه سازی نککند . اولا سعی می کند قدرت ذائقه سازی را از او بگیرد . دهها روش برای آن وجو دارد . یکی از آنها جلوگیری از سرمایه گذاری بخش غیر دولتی و یا حداقل زاویه دار با حکومت در امر اطلاع رسانی است . کامنت را بی جهت طولانی نکنم و جهت تاکید بر احساس خطر نظام حاکمه از جریان باز اطلاعات و صرفا یادآوری کنم که بزرگترین پرونده های امنیتی برای اصحاب رسانه آنجا تشکیل شده که ، رسانه ای با پشتیبانی مالی مجموعه ای مجزا به تولید محتوا ، جذب مخاطب و ذائقه سازی پرداخته است . بین اصحاب رسانه های سایبری معروف است که هر جا تعداد بازدید شما از فلان مقدار بالاتر برود پوشه شما باز می شود ( پروهئده امنیتی شما به جریان می افتد ) . جمله فوق شاتباه است . آنجا پوشه یک فعال سایبری باز میشود که ذائقه سازی کند !

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/01/28

  آقا مهرداد عزیز سلام
  ممنون از نظرت. امیدوارم که با این کامنتت نه کار دست خودت بدی، نه دست من و نه دست سکان آکادمی!!!

 • webdevloper در تاریخ: 1395/01/28

  البته بحث کپی رایت هم اینجا صدق میکند اگر کپی رایت آزاد نبود ما هم سایت های با محتوا فاخر داشتیم نه اینکه من صرفا با داشتن حدود 10 یا 15تومن برای هاست و مترجم و سایت و سئو بتونم یک سایت خبری بزنم و ماهیانه پول خوبی کاسب شم. اون موقع کسانی میومدن بالا که واقعا چیزی برای ارائه داشتن نه کپی مطالب تکراری

  webdevloper در تاریخ: 1395/01/28

  "حدود 10 یا 15تومن"
  منظورم میلیونه

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/01/28

  تا حدودی با شما موافقم

 • webdevloper در تاریخ: 1395/01/28

  من سورس کد سایت (html)و که نگاه کردم واقعا شوکه شدم واقعا پرفکت بود آفرین تمیز و پر از کامنت من سایت های ایرانی خیلی خیلی خیلی خیلی کمی رو دیدم این طوری کامنت بزارن واقعا آفرین معلومه شما حرفاتون فقط حرف نیست.
  یه نکته ایی بابت ux سایت: شما چرا برای پست هاتون readmore نمیزارید؟ فقط باید روی عنوان کلیک کرد حتی عکسم ما رو به ادامه نمیبره

  ادمین سایت در تاریخ: 1395/01/28

  کاربر عزیز سلام
  ضمن تشکر از انتقاد سازنده ی شما، احتراما به استحضار می رساند که Read More به انتهای مقالات اضافه شد امیدواریم که این تغییر، منجر به ایجاد تجربه ی کاربری بهتری گردد
  با تشکر
  ارادتمند
  تیم سکان آکادمی

  webdevloper در تاریخ: 1395/01/28

  Wow
  شما واقعا به کاربرانتان ارزش قائلید من مطمئنم آینده برای شماست

 • علیرضا در تاریخ: 1395/06/16

  عالی بود. واقعا چنین مقالاتی ارزش صددرصدی مطالعه رو داره. موفق باشید.

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/07/01

  علیرضا جان سلام
  ممنون از نظر مثبت شما

 • taha در تاریخ: 1395/06/29

  سلام یه سوالی که برام پیش امد اینه که خوب این سایت ها از چه طریقی در آمد کسب میکنند؟

 • Maziyar در تاریخ: 1395/07/01

  واقعا آقای بهزاد مرادی حرف حق رو زدید و یکی از دلایل محبوبیت سکان آکادمی نبود تبلیغات بی خود آزار دهندس

  بهزاد مرادی در تاریخ: 1395/07/01

  مازیار عزیز نظر لطف شماست.
  ان شاء الله خداوند توفیق دهد که بیش از پیش بتوانیم در تولید محتوای خوب در وب فارسی تاثیر گذار باشیم.
  ب. مرادی

 • Farhad20x در تاریخ: 1395/07/17

  با سلام من تازه با سکان آکادمی آشنا شدم واقعا خوشحالم که همچین سایت خوب و پر محتوا دارید از آموزشا گرفته تا مطالبی آموزنده از این دست وقعا خسته نباشید امید دارم که همینطور راه رو ادامه بدین و کمک به جامعه برنامه نویسی کنید که از اهم واجباته (تو کشوری که کمترین ارزش رو به programer میدن)

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)