WebUSB: ابزاری برای اتصال امن USB به اینترنت

WebUSB: ابزاری برای اتصال امن USB به اینترنت

دو متخصص شرکت گوگل، نسخه‌ای اولیه از API‌ خاصی تحت عنوان WebUSB ارائه کرده‌اند که به شما اجازه می‌دهد دیوایس‌های USB را به طور امن به اینترنت متصل کنید. WebUSB‌ که توسط ریلی گرنت و کن راکت طراحی شده است، به کمیتهٔ کنسرسیوم وب جهانی (W۳C WICG) معرفی شد تا زیرساختی جهانی را در این حوزه معرفی کند. WebUSB به دستگاه‌هایی که از طریق USB اتصال می‌یابند، از صفحه کلید و ماوس گرفته تا پرینترهای سه‌‌بعدی و دستگاه‌های پیچیده‌تر در اینترنت اشیاء، اجازه می‌دهد تا توسط صفحات وب آدرس‌دهی شوند. 

WebUSB API چیست؟ 
WebUSB این امکان را در اختیار شرکت‌های سازندهٔ سخت‌‌افزار قرار می‌دهد تا بتوانند بدون اینکه نیازی به نوشتن درایورهای لوکال و یا SDK‌ خاصی برای یک پلتفرم به خصوص داشته باشند، دیوایس‌های USB خود را بر روی هر زیرساختی از جمله وب راه‌اندازی کنند. 

علاوه بر کنترل سخت‌افزاری، یک صفحهٔ وب‌ همچنین می‌تواند آپدیت‌های سخت‌افزاری را در کنار سایر عملیات‌ ضروری انجام دهد (البته توجه داشته باشیم که این API به منظور استفاده در انتقال داکیومنت‌ها به درایو‌های فلش یا گرفتن آنها از فلش نوشته نشده‌ است). در ارتباط با عرضهٔ این API،‌ کارشناسان شرکت گوگل معتقدند:

با استفاده از این API، سازندگان سخت‌افزار می‌تونن SDK‌های جاوااسکریپتی تولید کنن که در چند پلتفرم کار کنه. این اتفاق برای وب خوبه چون در این‌ صورت به جای اینکه منتظر باشیم تا یک دستگاه آن‌‌قدر معروف بشه تا مرورگرها API مربوط به آن را ارائه بدن، سخت‌افزار جدید می‌تونه برای وب از همان روز اول کاربردی باشه.

نگرانی‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی 
به گفتهٔ کارشناسان گوگل، امنیت و حریم خصوصی کاربران جزو دغدغه‌های اصلی ایشان بوده است. در واقع، به محض آنکه یک USB به سیستم وصل می‌شود، ارتباطی از نوع CORS برقرار می‌شود که چنین ارتباطی مانع از آن خواهد شد که صفحات وب بتوانند هرگونه ریکوئستی (درخواستی) به جز مشاهدهٔ همان صفحهٔ مد نظر را ارسال کنند.

در راستای نگرانی از مشکل درز اطلاعات از دستگاه‌های USB نیز WebUSB همیشه به کاربر اطلاع می‌دهد تا یک وب‌سایت و یا صفحه وب را تأیید کند تا بتواند به یک دستگاه وصل شود. آنها هنوز در حال کار بر روی WebUSB‌ هستند و هم‌اکنون شما می‌توانید به سورس‌کد پروژهٔ WebUSB در گیت‌هاب به صورت رایگان دسترسی داشته ‌باشید.

منبع