WebUSB ابزاری برای اتصال امن دیوایس های USB به اینترنت

WebUSB ابزاری برای اتصال امن دیوایس های USB به اینترنت

دو متخصص شرکت گوگل، نسخه ای اولیه از API یی با نام WebUSB ارائه کرده‌اند که به شما اجازه می‌دهد دیوایس های USB تان را به طور امن به وب متصل کنید. WebUSB‌ که توسط ریلی گرنت و کن راکت طراحی شده است اخیرا به کمیته کنسرسیوم وب جهانی (W۳C WICG) معرفی شد تا چارچوبی جهانی را در این حوزه معرفی کند. این چارچوب می‌تواند در نسخه‌های آتی خود از نظر نرم‌افزاری با مرورگرها بیشتر تطابق یابد. WebUSB به دستگاه‌هایی که از طریق USB اتصال می یابند، از صفحه کلید و موس گرفته تا پرینترهای سه‌ بعدی و دستگاه‌های پیچیده‌تر در اینترنت اشیاء اجازه می‌دهد تا توسط صفحات وب آدرس‌دهی شوند. برای آشنایی بیشتر با این فناوری جدید، با سکان آکادمی همراه باشید.

WebUSB API چیست؟ 
هدف از طراحی این ای پی آی، این است که شرکت‌های سازنده ی سخت‌ افزار بتوانند بدون این‌ که نیازی به نوشتن درایورهای لوکال و یا SDK‌ یی برای یک پلتفرم خاص داشته باشد، دیوایس های USB شان را بر روی هر زیرساختی از جمله وب راه‌اندازی کنند. علاوه بر کنترل سخت‌افزاری، یک صفحه وب‌ همچنین می‌تواند آپدیت های سخت‌افزاری را درکنار سایر عملیات‌های ضروری انجام دهد. البته توجه داشته باشیم که این ای پی آی به منظور استفاده در انتقال پرونده‌ها به درایو‌های فلش یا گرفتن آن ها از فلش نوشته نشده‌ است.

این دو کارشناس شرکت گوگل معتقدند: "با استفاده از این API، سازندگان سخت‌افزار می‌توانند SDK های جاوا اسکریپتی تولید کنند که در چند پلتفرم کار می کنند. این اتفاق برای وب خوب است، چرا که در این‌ صورت به جای این‌ که منتظر باشیم تا یک دستگاه آن‌ قدر معروف شود تا مرورگرها API مربوط به آن را ارائه دهند، سخت‌افزار جدید می‌تواند برای وب از همان روز اول بهینه شود."

و اما نگرانی‌های امنیتی و حریم خصوصی 
به گفته ی کارشناسان گوگل، امنیت و حریم خصوصی کاربران جزو دغدغه های اصلی ایشان بوده است. در واقع به محض آن که یک یو اس بی به سیستم وصل می شود، ارتباطی از نوع CORS برقرار می شود که چنین ارتباطی مانع از آن خواهد شد که صفحات وب بتوانند هر گونه درخواستی به جز مشاهده ی همان صفحه ی مد نظر داشته باشند.

در راستای نگرانی از مشکل درز اطلاعات از دستگاه‌های USB نیز WebUSB همیشه به کاربر اطلاع می‌دهد تا یک وب‌ گاه و یا صفحه وب را تصدیق کند تا بتواند به یک دستگاه وصل شود. آن ها هنوز در حال کار بر روی WebUSB‌ هستند و هم اکنون شما می‌توانید به سورس کد پروژه ی WebUSB در گیت هاب به صورت رایگان دسترسی داشته ‌باشید.

منبع