چگونه یک اپلیکیشن موبایل طراحی کنیم؟

چگونه یک اپلیکیشن موبایل طراحی کنیم؟

می‌خواهید یک اپلیکیشن موبایل بسازید؟ هدف‌تان پیوستن به دیگر کارآفرینان فعال در این حوزه است یا تصور می‌کنید مشکلی هست که شما با ارائه یک اپلیکیشن مناسب برایش، می‌توانید آن را رفع کنید؟ پاسخ به این سؤالات و دیگر مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره‌ای نشده است می‌تواند میزان موفقیت شما را در این مسیر تعیین کند. پس از بررسی بسیاری از کارآفرینانی که در حوزهٔ طراحی اپلیکیشن موبایل فعالیت می‌کنند، نتایجی به دست می‌آید که در ادامه با برخی از مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهید شد اما توجه داشته باشیم که لزوماً راه‌کارهای زیر در مورد هر کس و هر اپلیکیشنی راه‌گشا نخواهند بود و فقط می‌بایست مواردی را در پروسه طراحی اپلیکیشن‌تان دخیل کنید که برای شما مفید باشند. نکتهٔ دیگری که در این رابطه باید همواره مد نظر داشته باشیم این است که برای ارائهٔ یک اپلیکیشن موفق، لزوماً نیازی ندارید تا برنامه‌نویس باشید تا خود بتوانید به توسعهٔ ایدهٔ اپلیکیشن مد نظرتان بپردازید؛ مادامی که یک ایدهٔ بِکر داشته باشید، به راحتی می‌توانید سرمایه‌گذار، دیزاینری خوب و توسعه‌دهنده‌ای حرفه‌ای برای از بالقوه در آوردن ایدهٔ خود به بالفعل پیدا کنید.

ایده‌پردازی کنید
اگر ایده‌ای در سر دارید که واقعاً ایدهٔ خوبی است، این تضمین را به شما می‌دهیم که حداقل چندین گام از رقبای خود جلوتر هستید. کارآفرینان موفق مشکلاتی را حل کرده‌اند که حتی تصورش هم برای افراد عادی مشکل است. وقتی به اطراف‌مان نگاه می‌کنیم، با کمی تأمل متوجه می‌شویم تمام ابداعاتی که تاکنون به دست بشر صورت گرفته‌اند در جهت حل مشکلات روزمرهٔ انسان‌ها بوده‌اند. به طور مثال، مشکل نقل مکان با پیداش ماشین حل شده و یا فراتر از آن، هواپیما جهت جابه‌جا کردن ما به مکان‌های دوردست ساخته شده است. پس قدری به کمبودهایتان در زندگی روزمره فکر کنید و لیستی از راه‌کارهایی تهیه کنید که انجام آن‌ها برای اکثر افراد جامعه سخت و زمان‌بَر است و افراد از انجام آن‌ها سر باز می‌زنند.

نیازها را شناسایی کنید
با ارزیابی‌های مختلف می‌توان فهمید که آیا برای یک اپلیکیشن تقاضا وجود دارد یا خیر. برای مثال، می‌توان ایدهٔ خود را در گوگل جستجو کرده و نتایج را بررسی کرد و یا با دوستان و آشنایان مطرح نموده و بازخوردهای آن‌ها را مد نظر قرار داد. درست کردن یک طرح کلی فتوشاپی که ایدهٔ اصلی اپلیکیشن شما را به نمایش درآورد هم می‌تواند مشخص کند که این ایده چه تعداد مخاطب خواهد داشت و به چه میزان از آن استقبال خواهد شد.

نقشهٔ راه را با جزئیات بکشید
ارزیابی ایده به این معنی است که شما اپلیکیشنی در ذهن دارید که کاربران قرار است از آن استفاده کنند. پس در این مرحله شما باید جزئیات کارتان را مکتوب کنید. وقتی ایدهٔ خود را روی کاغذ می‌آورید، سعی کنید همه‌چیز را تمام و کمال بنویسید؛ نحوهٔ استفاده از اپلیکیشن و همچنین تمام ویژگی‌های آن را با ذکر جزئیات توضیح دهید. این به طراح و توسعه‌دهندهٔ شما کمک می‌کند تا بتوانند تمام توقعات شما را برآورده سازند.

بخش‌های غیر ضروری را حذف کنید
وقتی تمام جزئیات را نوشتید، بار دیگر به نقشهٔ راه خود نگاه کنید و سعی کنید بخش‌هایی را که بود و نبودشان تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند حذف کنید و اجرای این بخش‌ها را به نسخهٔ نهایی اپلیکیشن خود موکول کنید. این کار هم هزینه طراحی را کمتر می‌کند و هم باعث می‌شود سریع‌تر به بازار هدف دست پیدا کنید.

برای طراحی اهمیت ویژه‌‌ای قائل شوید
بعضی از صاحبان ایده معتقدند که طراحی چندان هم مهم نیست و فقط به فکر چگونگی عملکرد اپلیکیشن هستند که این رویکرد اشتباه است. نه تنها یک اپلیکیشن، بلکه یک وب‌سایت و یا حتی یک کارت ویزیت هم با حس کاربران سر و کار دارد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم به هیچ وجه کاربرپسند بودن اپلیکیشن و ایجاد یک تجربهٔ کاربری خوب را نادیده نگیرید.

به دنبال یک دولوپر مناسب باشید
به دنبال توسعه‌دهنده یا یک شرکت توسعهٔ نرم‌افزار معتبر باشید که به طور حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهد. برای شروع، حتماً سری به وب‌سایت آن‌ها زده و کارهای قبلی‌شان را ببینید. اگر اپلیکیشن‌های دیگری که طراحی کرده‌اند مورد پسند شما واقع شد، می‌توانید از انتخاب خود مطمئن باشید.

از کاربران فیدبک بگیرید
زمانی که اپلیکیشن شما وارد بازار شد، کاربران نظرات خود را در مورد آن ابراز می‌کنند. عقاید آن‌ها می‌تواند در هرچه بهتر کردن اپلیکیشن به شما کمک کند. این بازخوردها همواره برای ارتقاء بخشیدن سطح کار مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ پس خوب است که همیشه جایی برای استفاده از آن‌ها بگذاریم.

اپلیکیشن خود را به‌روز نگاه دارید
نسخهٔ اولیه اپلیکیشن با حداقل ماژول‌ها به بازار عرضه شده است؛ حال زمان اضافه کردن قسمت‌هایی است که در نقشهٔ راه کنار گذاشته شده بودند تا اپلیکیشن ما هرچه سریع‌تر روانهٔ بازار شود. از طریق نظرات کاربران و تحلیل‌های به دست آمده، می‌توانید متوجه بازخوردهای کاربران در خصوص بخش‌های مختلف اپلیکیشن بشوید و به مرور فیچرهای بیشتری به آن اضافه کنید.

مراحل فوق‌الذکر به منزلهٔ راهبردهایی هستند که می‌توانند در بهبود پروسهٔ تولید یک اپلیکیشن مؤثر باشند. هنگام شروع باید یک موضوع را برای خود حل کرده باشید و آن هم اینکه ساختن یک اپلیکیشن آسان‌ترین بخش کار است و این جذب کردن و مهم‌تر از آن نگاه داشتن کاربران مختلف است که می‌تواند چالش بزرگی برای شما و دیگر علاقمندان به وارد شدن به حوزهٔ اپلیکیشن‌های موبایل باشد.