فکر می‌کنید لقب «پیچیده‌ترین زبان برنامه‌نویسی» متعلق به کدام زبان است؟

فکر می‌کنید لقب «پیچیده‌ترین زبان برنامه‌نویسی» متعلق به کدام زبان است؟

شاید تاکنون مقاله‌های زیادی دربارهٔ محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی خوانده باشید. اگر هم تاکنون به این قضیه فکر نکرده بودید، با مراجعه به سایت TIOBE می‌توانید محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی فعلی دنیا از دید توسعه‌دهندگان را بیابید. اما به نظر شما پیچیده‌ترین زبان برنامه‌نویسی کدام است؟ 

در این مقاله اطلاعات موجود در یک اینفوگرافی را بررسی می‌کنیم که پیچیدگی‌های جاوااسکریپت و سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مدرن را بررسی کرده است. همهٔ ما از کدهای پیچیده بیزاریم چرا که فهمیدن آنها سخت است. شما می‌توانید کدهایتان را با کاهش تعداد پارامترها، تعداد توابع و تعداد تودرتویی‌ها (Nesting)، به کدهایی تبدیل کنید که راحت‌تر خوانده می‌شوند. 

اگرچه که جاوااسکریپت به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در میان توسعه‌دهندگان بر وب حکمرانی می‌کند (البته از دید برخی منابع)، اما دارای پیچیدگی‌های خاص خودش هم هست. در همین راستا، نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید زبان‌های جاوااسکریپت و پایتون، پیچیده‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید. اگر شاخص پیچیدگی یک زبان برنامه‌نویسی را میانگین درصد کدهای تودرتو -چهار بار یا بیشتر- در هر پروژه در نظر بگیریم، جاوااسکریپت عنوان پیچیده‌ترین زبان برنامه‌نویسی را به خود اختصاص خواهد داد و زبان‌های #PHP ،Java ،C و Python در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

سایت Serene علاوه بر فاکتور پیچیدگی، بیش از 400 میلیارد خط کد را تجزیه و تحلیل کرده و فاکتورهای دیگری را نیز مورد بررسی قرار داده است؛ فاکتورهایی از جمله اینکه در کدام زبان، برنامه‌نویس بیشتر به کمک نیاز پیدا می‌کند و این که کدام زبان کمتر از سایر زبان‌ها گویا و قابل‌فهم است. 

پس از این بررسی‌ها، بار دیگر زبان جاوااسکریپت به عنوان پیچیده‌ترین زبان برنامه‌نویسی شناخته شد. در عین حال که ممکن است برخی این روش تجزیه و تحلیل Serene را نامناسب بدانند و نادیده بگیرند، اما نتایج این بررسی‌ها جالب و قابل بحث است. به آمار و ارام منتشر شده در این اینفوگرافی نگاهی می‌اندازیم:

میانگین درصد استفاده از کدهای تودرتو در زبان‌های مختلف
- جاوااسکریپت 8.36 %
-  پی‌اچ‌پی 2.71 %
- جاوا 2.12 %
- سی‌شارپ 1.14 %
- پایتون 0.95 %

در کدام زبان، برنامه‌نویس بیشتر به کمک نیاز پیدا می‌کند؟
- اول جاوااسکریپت
- دوم جاوا
- سوم پی‌اچ‌پی
- چهارم سی‌شارپ
- پنجم پایتون

کدام زبان کارآمدتر است؟ (این آمار با شمارش تعداد خطوط کدهایی که در هر کامیت گیت تغییر می‌کنند به دست آمده است).
- جاوااسکریپت 1500 خط
- سی 1100 خط
- ویژوال بیسیک 950 خط
- سی‌شارپ 900 خط
- سی‌پلاس‌پلاس کمتر از 900 خط

آیا به نظر شما هم زبان JS نسبت به بقیهٔ زبان‌ها پیچیده‌تر است؟ نظرات‌تان را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

منبع