فکر می کنید لقب «پیچیده ترین زبان برنامه‌نویسی» متعلق به کدام زبان است؟

فکر می کنید لقب «پیچیده ترین زبان برنامه‌نویسی» متعلق به کدام زبان است؟

شاید تاکنون مقاله های زیادی درباره ی محبوب ترین و شناخته شده ترین زبان های برنامه نویسی خوانده باشید. اگر هم تاکنون به این قضیه فکر نکرده بودید، با مراجعه به سایت tiobe.com می توانید محبوب ترین زبان برنامه نویسی فعلی دنیا از دید توسعه دهندگان را بیابید. اما به نظر شما پیچیده ترین زبان برنامه نویسی کدام است؟ برای آشنایی با این زبان، با سکان آکادمی همراه باشید.

در این مقاله اطلاعات موجود در یک اینفوگرافی را بررسی می کنیم. این اینفوگرافی، پیچیدگی های جاوا اسکریپت و سایر زبان های برنامه نویسی مدرن را بررسی کرده است. همه ی ما از کدهای پیچیده بیزاریم چرا که فهمیدن و حفظ کردن آن ها سخت است. شما می توانید کدهایتان را با کاهش تعداد پارامترها، تعداد توابع و تعداد تودرتویی ها (Nesting)، به کدهایی تبدیل کنید که راحت تر خوانده می شوند. اگرچه که جاوا اسکریپت به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی در میان توسعه دهندگان بر وب حکمرانی می کند (البته از دید برخی مراجع)، اما دارای پیچیدگی های خاص خودش هم هست. خوشبختانه، ما ابزارهای زیادی برای تشخیص و مسدود کردن کدهای پیچیده داریم.

در تحقیقات اخیر نیز این نظریه مجددا اثبات شد. نظریه ای که می گوید زبان های جاوا اسکریپت و پایتون پیچیده تر از آن چیزی هستند که فکر می کنید. اگر شاخص پیچیدگی یک زبان برنامه نویسی را میانگین درصد کدهای تودرتو -4 بار یا بیشتر- در هر پروژه در نظر بگیریم، جاوا اسکریپت عنوان پیچیده ترین زبان برنامه نویسی را به خود اختصاص خواهد داد. زبان های #PHP، Java، C و Python در جایگاه های بعدی قرار می گیرند.

سایت Serene علاوه بر فاکتور پیچیدگی، بیش از 400 میلیارد خط کد را تجزیه و تحلیل کرده و فاکتورهای دیگری را نیز مورد بررسی قرار داده است. فاکتورهایی از جمله این که در کدام زبان، برنامه نویس بیشتر به کمک نیاز پیدا می کند و این که کدام زبان کمتر از سایر زبان ها گویا و قابل فهم است؟ پس از این بررسی ها، بار دیگر زبان جاوا اسکریپت به عنوان پیچیده ترین زبان برنامه نویسی شناخته شد. در عین حال که ممکن است برخی این روش تجزیه و تحلیل Serene را نامناسب بدانند و نادیده بگیرند اما نتایج این بررسی ها جالب و قابل بحث است. به آمار و ارام منتشر شده در این اینفوگرافی نگاهی بیاندازید:

میانگین درصد استفاده از کدهای تودرتو در زبان های مختلف

- جاوا اسکریپت 8.36 %
-  پی اچ پی 2.71 %
- جاوا 2.12 %
- سی شارپ 1.14 %
- پایتون 0.95 %

در کدام زبان، برنامه نویس بیشتر به کمک نیاز پیدا می کند؟ (این آمار با بررسی تعداد مشکلات مطرح شده ی هر زبان در Stack Overflow به دست آمده است.)

- اول جاوا اسکریپت
- دوم جاوا
- سوم پی اچ پی
- چهارم سی شارپ
- پنجم پایتون

کدام زبان کارآمدتر است؟ (این آمار با شمارش تعداد خطوط کدهایی که در هر کامیت گیت تغییر می کنند به دست آمده است.)

- جاوا اسکریپت 1500 خط
- سی 1100 خط
- ویژوال بیسیک 950 خط
- سی شارپ 900 خط
- سی پلاس پلاس کمتر از 900 خط

به نظر شما کدام زبان پیچیده تر است؟ جاوا اسکریپت یا پایتون؟ نظراتتان را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

منبع