مرورگر Vivaldi 1.0 با قابلیت های جدید منتشر شد

مرورگر Vivaldi 1.0 با قابلیت های جدید منتشر شد

Vivaldi یک مرورگر جدید است که برای کاربران حرفه ای وب طراحی شده است. این مرورگر توسط موسس و مدیرعامل سابق Opera با هدف فراهم کردن گزینه های سفارشی سازی بیشتر برای کاربران ساخته شده است. برای آشنایی با ویژگی های این مرورگر جدید و دانلود آن برای سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک در ادامه ی مطلب، با سکان آکادمی همراه باشید.

حدود یک سال پیش زمانی که خبر انتشار مرورگر ویوالدی منتشر شد، به عنوان جایگزین کاملی برای مرورگرهایی نظیر کروم و فایرفاکس نامیده می شد. مرورگرهایی که برای انجام کارها به افزونه ها متکی بودند. این مرورگر توسط موسس و مدیر عامل سابق اپرا برای کاربران حرفه ای اینترنت و آن دسته از کاربرانی که از گوگل کروم خسته شده اند، ساخته شده است.

آخرین مرورگر چندسکویی بزرگ در سال 2008 و در قالب گوگل کروم منتشر شد. به مرور زمان، بازار این مرورگر راکد شد و کاربران بیش از گذشته به اپلیکیشن ها متکی شدند. با این حال نسخه 1.0 مرورگر ویوالدی با کمی تغییرات کوچک منتشر شد. این مرورگر برای تمامی پلتفرم های مهم نظیر ویندوز، لینوکس و مک قابل دسترسی است.

این مرورگر برای کاربران حرفه ای اینترنت بر پایه ی پروژه ی متن باز Chromium ساخته شده است. 

در حالی که تمرکز مرورگر کروم بر سادگی، سرعت و امنیت است، Vivaldi به دنبال آن است که علاوه بر پاسخگویی به این نیازها، گزینه های سفارشی سازی بیشتری نیز در آن بگنجاند و از این طریق به کاربر، آزادی عمل و قدرت بیشتری بدهد. این مرورگر بر پایه ی پروژه ی متن باز Chromium طراحی شده و از موتور رندر Blink و V8 JavaScript بهره می برد. رابط کاربری این مرورگر با زبان JavaScript و بر پایه ی Node.js و React، نوشته شده است. استفاده از این مرورگر تجربه ی متفاوتی از وبگردی را برای شما به ارمغان می آورد. به محض این که این مرورگر را نصب می کنید، گزینه هایی برای تعیین نحوه ی قرارگیری تب ها، سایه ها و رنگ های تسکبار و سایر تب ها و همین طور تصویر پس زمینه در اختیار شما قرار می گیرد. این تنظیمات، فضای ظاهری مرورگر را شخصی سازی می کنند.

با وجود این که این مرورگر از افزونه های کروم بهره می برد اما به بسیاری از آن ها احتیاج نخواهید داشت چرا که این مرورگر گزینه های زیادی برای ارائه به شما دارد. بهترین و بزرگ ترین ویژگی مرورگر وب Vivaldi 1.0 عبارتند از:

- Tab Stacks: این ویژگی زمانی به کار شما می آید که تب های زیادی را هم زمان باز کرده اید. به سادگی می توانید تب ها را روی هم قرار دهید و هنگام جا به جا شدن بین آن ها نیز، گزینه های شخصی سازی بیشتری در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

- Tab Stack Tiling: این ویژگی زمانی مفید است که از صفحات نمایش بزرگ استفاده می کنید. با استفاده از این قابلیت می توانید چندین صفحه را هم زمان با هم ببینید.

- Sessions: این ویژگی به شما این امکان را می دهد که تب های مختلف را در یک سشن ذخیره کنید و در آینده آن ها را بازیابی کنید.

- نت برداری: در محیط این مرورگر می توانید یادداشت برداری کنید و اسکرین شات بگیرید.

- دستورات میانبر: با استفاده از یک رابط با کاربری آسان می توانید بر تاریخچه، بوک مارک ها، تنظیمات، تب های باز شده و سایر اطلاعات مورد نیازتان، نظارت کنید.

- حرکات موس و کلیدهای میانبر: این مرورگر به شما این امکان را می دهد تا آن را طوری تنظیم کنید که با استفاده از حرکات دلخواه موس از آن به راحتی استفاده کنید. همین ویژگی با استفاده از تنظیم کلیدهای میانبر دلخواه در اختیار کاربران قرار دارد.

- صفحات در دسترس و بوکمارک ها: به سادگی در هر تب خالی به بوک مارک ها و صفحاتی که مایل هستید در دسترستان باشند، دسترسی خواهید داشت.

- پنل های وب: می توانید در حالی که یک صفحه از وب را مرور می کنید، در کنار آن، پست های فیس بوک، توییت ها و ... را چک کنید.

با مشاهده ی لیست کامل ویژگی های مرورگر ویوالدی می توانید تصمیم بگیرید که آیا می تواند جایگزین خوبی برای فایرفاکس، گوگل کروم و سافاری باشد یا خیر! همان طور که پیش از این گفتیم این مرورگر برای سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک قابل نصب است. با مراجعه به پیج دانلود مرورگر ویوالدی، نسخه ی مورد نیاز خود را انتخاب و دانلود کنید. در صورتی که تاکنون از این مرورگر استفاده کرده اید و نظر خاصی در مورد آن دارید، در بخش نظرات این پست می توانید نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید تا با دید بازتری بتوانند دست به انتخاب این مرورگر بزنند.

منبع