Codeybot: روباتی برای آموزش برنامه‌نویسی

Codeybot: روباتی برای آموزش برنامه‌نویسی

شرکت Makeblock روباتی به نام Codeybot ساخته است که از آن می توان برای آموزش برنامه‌نویسی به کودکان 6 سال به بالا استفاده کرد. Codeybot علاوه بر اینکه پایه و اساس برنامه‌نویسی را آموزش می‌دهد، فعالیت‌های دیگری از قبیل رقصیدن، پخش موسیقی و تابش نور لیزری به اطراف را نیز انجام می‌دهد. 

Codeybot ویژگی‌هایی همچون تعادل خودکار بر روی چرخ‌ها، ظاهر مناسب، پخش موسیقی، رقصیدن، تولید صداهای بامزه و تابش نور لیزری دارا است. این دستگاه همچنین بر روی OpenWrt Linux نیز قابل‌اجرا است. این روبات تعاملی، برای آموزش از یک اپلیکیشن درگ & دراپ تحت عنوان mBlockly که بر پایهٔ سرویس Google Blockly است استفاده می‌کند (Google Blockly، مجموعه‌ای از برنامه‌ها برای ساخت ادیتورهای برنامه‌نویسی بصری است و از بلاک‌های کدنویسی که به هم ربط دارند استفاده می‌کند تا کدنویسی را آسان‌تر کند).

mBlockly در حال حاضر فقط بر روی iPad قابل‌اجرا است و با استفاده از راه‌حل‌های خلاقانه‌ای، به آموزش اصول برنامه‌نویسی می‌پردازد؛ اصولی همچون طراحی الگوریتم، کنترل جریان روند برنامه، دستورات شرطی، حلقه‌ها، رویدادها، سوئیچ و غیره.

کودکان می‌توانند با نصب یک برنامه بر روی آیپد خود، کنترل این روبات را در دست گیرند. در واقع، با استفاده از این برنامه کاربر می‌تواند دستورات صوتی را از طریق وای‌فای به روبات ارسال کند؛ دستوراتی مثل حرکت به جلو، حرکت به عقب، چرخیدن، خندیدن، عصبانیت، ناراحتی، تغییر رنگ و غیره. 

منبع