لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
رایانش ابری به زبان آدمیزاد

رایانش ابری به زبان آدمیزاد

بدون شک طی سال های اخیر اصطلاح Cloud Computing را به کرات شنیده ایم اما همواره ممکن است برایمان این سوال پیش آمده باشد که منظور از این اصطلاح چیست. انتظار می رود پس از خواندن این مقاله با دیدن اصطلاح Cloud Computing نه تنها سردرگم نشویم بلکه از عملکرد و مکانیسم آن هم نیز آگاهی داشته باشیم. واقعیت امر این است فردی که تاکنون از اینترنت استفاده کرده مسلماً به طور ناخود آگاه از Cloud Computing نیز بهره گرفته است (لازم به ذکر است که به نظر می رسد بهتر باشد تا فناوری های جدید را با همان اصطلاح رایج شان به خاطر بسپاریم، اما برای آن دسته از افرادی که ارادت خاصی به زبان فارسی دارند می توان این فناوری جدید را به "رایانش ابری" ترجمه کرد).

به طور خلاصه رایانش ابری به "امکان استفاده از سیستم های کامپیوتری و نرم افزارهای آن ها از طریق اینترنت اطلاق می شود و این در حالی است که مکان فیزیکی این سیستم ها ربطی به عملکرد آن ها نداشته و مادامیکه به شبکه جهانی اینترنت دسترسی داشته باشیم خواهیم توانست از رایانش ابری استفاده کنیم". به طور مثال بسیاری از شرکت ها برای آنکه امنیت داده های خود را تضمین کنند، از رایانش ابری برای ذخیره سازی و بک آپ (Backup) گرفتن از اطلاعات خود استفاده می کنند. برای روشن تر شدن ماهیت رایانش ابری مثالی واقعی از چنین سیستم هایی می زنیم که به احتمال قوی تا پیش از خواندن این مقاله هم از آن استفاده می کرده ایم. زمانیکه در سایت گوگل به دنبال چیزی هستیم چه اتفاقی می افتد؟ مسلماً کامپیوتر شخصی ما در این پروسه خود از عهده گشتن در میان میلیاردها دیتابیس و سرورهای مختلف در سرتاسر دنیا به شکلی که گوگل این کار را می کند بر نیامده و فقط نقش یک پیک پیام رسان را بازی می کند تا به گوگل بفهماند که به دنبال چه هستیم.

این یک نمونه عینی از رایانش ابری است (اگر تا اینجای مقاله به اندازه کافی با این فناوری آشنایی پیدا کرده اید، می توانید از ادامه خواندن دست بکشید و از این پس با مشاهده Cloud Computing تعجب نکنید اما اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری پیرامون انواع رایانش ابری هستید پس به خواندن ادامه دهید!). سیستم های رایانش ابری به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند: نوع اول IaaS به معنی "زیرساخت به عنوان یک سرویس"است که مخفف واژگان Infrastructure as a Service می باشد. این گروه از سیستم های رایانش ابری به عنوان سروری تحت شبکه یا برای میزبانی وب سایت ها و یا به عنوان فضایی برای ذخیره سازی هر نوع داده ای مورد استفاده قرار می گیرند که کابران به صورت ماهیانه و یا سالیانه با پرداخت هزینه های مرتبط می توانند از چنین خدمات بهره مند شوند. پس از رایج شدن کامپیوترهای شخصی در میان کاربران، ایشان همواره به دنبال راهی برای ذخیره سازی اطلاعات خود خارج از کامپیوتر بوده اند و از این رو چیزهایی مثل فلاپی دیسک، سی دی، دی وی دی، یو اس پی و در نهایت هم هارد اکسترنال به بازار عرضه شدند اما این در حالی است که آخرین فناوری ذخیره سازی اطلاعات به طور ایمن چیزی است تحت عنوان Cloud Storage است که اصطلاحاً آن را می توان به "ذخیره سازی ابری" ترجمه کرد. حال آگاهی از مکانیسم و همچنین آشنایی با نحوه مدیریت داده ها در سیستم های ذخیره سازی ابری خالی از لطف نیست. اگر بخواهیم با زبانی ساده توضیح دهیم که سیستم ذخیره سازی ابری چیست بایستی گفت که "به ذخیره سازی آنلاین داده ها در فضایی به غیر است کامپیوتر با چیزهایی از قبیل یو اس بی و ... سیستم ذخیره سازی ابری گفته می شود". به طور معمول زمانیکه فایلی را فارغ از آنکه نوع آن چه باشد روی کامیپوتر خود ذخیره می کنیم، آن فایل روی هارد دیسک کامپیوتر ذخیره می شود و به سادگی می توانیم به آن دسترسی داشته باشیم اما در عین حال فایل ها از امنیت بسیار پایینی برخوردار خواهد بود چرا که ممکن است کامپیوتر یا لپ تاپ ما خراب شود، گم شود، مورد حمله بد افزارها قرار گیرد و ... .

اما زمانیکه فایلی را از طریق اینترنت روی فضاهای ذخیره سازی ابری ذخیره می سازیم، با توجه به این که سیستم هایی از این دست – خواه بزرگ باشند و خواه کوچک – روی سروری هایی مدرن پایه گذاری شده اند و همچنین توسط پیشرفته ترین سیستم های امنیتی محافظت می شوند می توان خیالی آسوده داشت که اتفاق ناگواری برای داده های ما رخ نخواهد داد. حال پس از ذخیره سازی فایل مد نظر روی اکانت ابری خود، به سادگی از طریق هر دستگاه دیجیتالی که به اینترنت دسترسی داشته باشد خواهیم توانست در هر زمان و در هر مکانی به فایل خود دسترسی پیدا کنیم. نوع دوم SaaS به معنی "نرم افزار به عنوان یک سرویس" است که مخفف واژگان Software as a Service می باشد که در سرویس هایی از این دست به سادگی می توان از وب اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی که روی کامپیوتر دیگری نصب شده اند به صورت آنلاین استفاده نمود. چنانچه به خواهیم به نمونه ای از این سیستم ها اشاره کنیم بایستی وب اپلیکیشن Google Docs را یاد آوریم شویم که بواسطه آن می توان به ایجاد، ذخیره سازی و به اشتراک گذاشتن فایل های متنی، پرزنتیشن ها و همچنین فایل های صفحه گسترده پرداخت. از این رو، با بهره گیری از قابلیت های رایانش ابری، کاربران بدون هیچ گونه محدودیتی خواهند توانست به صورت آنلاین کار کنند، فایل های خود را به اشتراک بگذارند و آخرین تغییرات را ذخیره سازند. 3. نوع سوم PaaS به معنی "پلتفورم به عنوان یک سرویس" می باشد که مخفف واژگان Platform as a Service است که از آن طریق کاربران می توانند با استفاده از ابزارهای تحت وبی که روی سیستم های شرکت های ارائه دهنده چنین خدماتی نصب هستند، اقدام به ساخت اپلیکیشن کنند.

به عنوان مثال می توان یک فروشگاه آنلاین را متصور شد که در آن سبد خرید، نمایش کالاها و همچنین ساز و کار پرداخت وجه را روی سرور شرکت دیگری که قبلا شرایط چنین کاری را فراهم نموده است اجرا کرده و از این طریق کسب درآمد می کنیم. در این مقاله سعی کردیم تا با زبانی بسیار ساده به توضیحاتی در مورد مکانیسم و عملکرد رایانش ابری و همچنین انواع مختلف آن بپردازیم البته فراموش نکنیم که پدیده رایانش ابری یک پدید کاملاً پیچیده است و هر روز هم امکانات جدیدی به آن افزوده می شود.بهزاد مرادی