پروژه Sputnik قصد دارد توجه کاربران مک و ویندوز را به لینوکس جلب کند

پروژه Sputnik قصد دارد توجه کاربران مک و ویندوز را به لینوکس جلب کند

در پروژه ی Sputnik، شرکت Dell لپ تاپ های مخصوص توسعه دهندگان مجهز به سیستم عامل لینوکس را عرضه می کند. در این مقاله با سکان آکادمی همراه باشید تا به مرور بررسی نتایجی مبنی بر این که این پروژه در چه مسیری قرار دارد و به کجا خواهد رسید بپردازیم.

این پروژه از سال 2012 شروع شد و پس از آن، شرکت Dell اولترابوک های XPS مجهز به سیستم عامل اوبونتو را عرضه کرد. بدون شک این دستگاه ها در نوع خود قوی ترین بودند و شرکت Dell کار مهمی انجام داد که سخت افزاری قدرتمند را به عقد توزیع اوبونتو از سیستم عامل گنو/لینوکس درآورد.

در آن زمان، Dell می دانست که لینوکس مشتری به خصوصی دارد و این که مشتری چه قدر مهم است به نظر می رسد که آن ها کار درستی انجام دادند. حالا که لینوکس ستون فقرات تقریبا هر شرکت تجاری بزرگ روی زمین است، توسعه لینوکس یکی از داغ ترین کارها در حوزه ی فناوری محسوب می شود. این که به Sputnik حیات ببخشد، آینده نگری شرکت Dell بود.

ایده راه اندازی Sputnik خیلی عادی بود. دل میخواست پروفایل های مختلف برای توسعه دهندگان را بر روی یک فضای ابری در دسترس قرار دهد. به این معنی که اگر شما یک توسعه دهنده وب بودید، می توانستید پروفایل توسعه دهنده وب را از Sputnik دانلود کنید، سپس اولترابوک XPS تان مخصوص این نوع توسعه آماده می شد. یا اگر توسعه دهنده اندروید بودید، پروفایل توسعه دهندگان اندروید را دانلود کرده و آماده به کار شوید. همچنین شرکت دل مستقیما با کانونیکال همکاری کرد تا مطمئن شود همه ی درایورهای ضروری تا زمان عرضه در دسترس باشند.

حالا هم چند ماهی از سال 2016 می گذرد و باید بگوییم که این برنامه هنوز هم به حیات خود ادامه می دهد. چیزی که نباید به خاطر آن تعجب کنید این است که دل نسخه هایی از اولترابوک XPS خود را همچنان همراه با اوبونتو عرضه می کند. به هر حال امسال با آوردن تکنولوژی هایی که هنوز در هیچ لپتاپ لینوکسی دیده نشده است نمره بیشتری کسب کردند، اما باید بگوییم که آخرین سری از لپتاپ های پروژه Sputnik دارای امکاناتی هستند مانند:
- صفحه نمایش 4K
- پردازنده سری Skylake اینتل
- پورت Thunderbolt

حالا زمان آن رسیده که لینوکس هم از این امکانات بهره ببرد. قبل از این هرکس که قصد اجرای لینوکس روی یک مانیتور 4K (یا هر مانیتوری با رزولوشن زیاد) داشت، ناکام می ماند. به کمک دل، کانونیکال و Sputnik، حالا این قضیه دیگر یک آرزوی دست نیافتنی نخواهد بود.

هدف اصلی
هدف این کار حداقل به بیان لینوکسی ساده است. هدف پروژه ی اسپوتنیک لزوما فروختن لپتاپ به کاربران لینوکسی نیست، بلکه سرعت بخشیدن به تطبیق فناوری های جدید با پلتفرم لینوکس است. فناوری با سرعت زیادی در حال گسترش است و در سال های قبل، تنها راهی که لینوکس می توانست پا به پای توسعه سخت افزار حرکت کند، مهندسی معکوس بود. این قضیه زمان بر است، بنابراین به نظر می آمد لینوکس همیشه دنباله رو مسیر تکنولوژی های جدید بود.

با پیشرفت سریع لینوکس، دیگر مشکلات قبلی در همه قسمت ها حضور ندارد. در حقیقت، طی سال های گذشته، لینوکس باعث تحول بسیار زیاد تکنولوژی بخصوص در زمینه سرورها شده است. اما یکسری فناوری های جادید همیشه بودند که در حوزه ی لینوکس مهجور باقی مانده بودند. اینجا بود که اسپوتنیک وارد عمل شد. شرکت دل از طریق همکاری با شرکت هایی نظیر کانونیکال می تواند تضمین دهد که لینوکس درایورهای لازم برای چیزهایی شبیه صفحه نمایش 4K، پردازنده Skylake و پورت های Thunderbolt را خواهد داشت.

از توسعه تا کاربر
واضح است که پروژه ی اسپوتنیک برای توسعه دهندگان آماده شده است. این لپتاپ ها دارای رده قیمتی بالایی هستند (شروع از 1550 دلار)، که باعث می شود به ذائقه کاربران معمولی خوش نیاید. اما می دانیم که قضیه از چه قرار است، تکنولوژی های جدید همیشه همراه سخت افزار های با قیمت بالا عرضه شده و کم کم راهشان را به سخت افزار رده های پایین تر باز می کنند. به دلیل همکاری دل با کانونیکال، این دو شرکت سرانجام راه حلی جز آپدیت های منظم اوبونتو مقابل خود نمی بینند چرا که بسیاری از درایور های توسعه داده شده برای XPS مخالف جریان کرنل لینوکس است، بنابراین مزایای پروژه Sputnik راه خود را به سیستم های کاربران معمولی هم پیدا می کند. در نتیجه همه برنده هستند. این درایورها فایده ی زیادی برای ما خواهند داشت، اگرچه بسیاری از آنها مخصوص نوع خاصی از سخت افزار هستند.

دل با این کار به عمق لینوکس نفوذ کرده، به این خاطر که مسیر رقابت را هموار و شرایط لازم برای رشد لینوکس را به اندازه ی ویندوز و مک آماده کرده است. آن ها کاری تماشایی برای توسعه دهندگان انجام داده اند. حال وقت آن رسیده که این کار را برای کاربران عادی هم انجام دهند. حالا که مایکروسافت اپن سورس را با آغوش باز پذیرفته، بهترین زمان است که دل کاری برای لینوکس انجام دهد تا در بین مخاطبان و سخت افزارهای رده ی تجاری لینوکس جا باز کند. پیش از این بیشتر به عنوان سرگرمی با سیستم های رومیزی و لپتاپ های مصرفی لینوکس برخورد می شد، و این قضیه به این خاطر بود که شرکت ها تردید داشتند. با در نظر گرفتن این که لینوکس تا چه حد در برخی بازارها از رقبا پیشی گرفته، وقت آن رسیده که لینوکس را تمام و کمال در آغوش بگیرند.

آینده در دست کیست؟
شرکت دل کارهای بزرگی انجام داده است. نه فقط برای خودش، بلکه برای End-user ها و مهم تر از آن جامعه ی متن باز و لینوکس. آن ها قبلا ثابت کردند که وقت خود را به لینوکس اختصاص داده اند و این بار با پروژه Sputnik این کار را تکرار کردند. اميدوارم همگي مزاياي وجود Sputnik را ببينيم، وقتی که توزیع های مختلف لینوکس در آینده عرضه شوند. در کنار شرکت های سخت افزاری، لینوس توروالدز هم دارد به این قضیه کاملا جدی نگاه می کند.

حال نوبت به نظرات شما می رسد. آیا در آینده یی نه چندان دور، شاهد رقابت شرکت های تولید کننده ی لپ تاپ در حوزه ی لینوکس خواهیم بود یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


مرتضی صمدی