Matriux: توزیع لینوکسی رقیب Kali برای هکرها

Matriux: توزیع لینوکسی رقیب Kali برای هکرها

Matriux Linux سیستم‌عاملی بر پایهٔ گنو/لینوکس است که مطابق با نیازهای محققین و متخصصین امنیت طراحی شده است. این سیستم‌عامل با بیش از 300 ابزار هک ارائه شده که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به Wireshark ،Aircrack-ng ،Nmap ،Vadalia ،TrueCrypt و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. همچنین سیستم‌عامل ماتریوکس از یک دسکتاپ با محیط سنتی بهره می‌برد که توسط GNOME Classic پشتیبانی می‌شود. 

زمانی که صحبت از توزیع‌های لینوکس مخصوص هک قانونی و آزمون امنیتی می‌شود، معمولاً نام سیستم‌عامل‌هایی از قبیل Kali Linux و Parros Security OS بر زبان می‌آید. ولی سیستم‌عامل‌های دیگری هم در این زمینه وجود دارند که از آن جمله می‌توان به ماتریوکس اشاره کرد که یک سیستم‌عامل لینوکسی بر پایهٔ Debian است که برای هک و آزمون امنیتی طراحی شده است.

این سیستم‌عامل دارای بیش از 300 ابزار اپن‌سورس جهت آزمون‌های امنیتی و هک عرضه گشته است. اگرچه به طور کلی این سیستم‌عامل مخصوص متخصصین امنیتی طراحی شده است، ولی برای انجام کارهای روزمره نیز مناسب می‌باشد. سیستم‌عامل ماتریوکس توسط یک متخصص هندی به نام Manu Zacharia طراحی شده است و به عنوان اولین سیستم‌عامل تست امنیتی و هک آسیایی شناخته می‌شود.  

این توزیع سبک و اپن‌سورس لینوکس علاوه بر نصب سریع و بی‌دردسر، همچنین به گونه‌ای طراحی شده است که از طریق USB یا DVD نیز قابل‌اجرا باشد و اگر بخواهیم از مهم‌ترین ابزارهای هک در ماتریوکس نام ببریم، فهرستی بلند و بالا خواهیم داشت که در آن ابزارهایی مانند Wireshark ،Angry IP Scanner ،Vidalia ،Lime ،HTTrack ،Aircrack-ng ،TrueCrypt ،EtherApe ،Nmap و Zenmap قرار خواهند گرفت.

این ابزارها به همراه تعداد زیادی ابزارهای مفید و قدرتمند دیگر، همگی در دسته‌بندی‌های مختلف مانند ابزارهای اَتَک (Attack tools)، ابزارهای شناسایی (Reconnaissance)، ابزارهای اسکن (Scanning)، فریمورک‌ها (Framework)، وایرلس، جرم‌یابی قانونی دیجیتال (Digital Forensic)، دیباگرها (Debugger)، ردیاب (Tracer) و فازرها (Fuzzer)، قرار گرفته‌اند.

سیستم‌عامل ماتریوکس دارای یک محیط سنتی دسکتاپ است که توسط GNOME Classic پشتیبانی می‌شود. زمانی Live Session را شروع می‌کنید، باید ابتدا نام کاربری پیش‌فرض یعنی «Matriux» و پسورد آن «toor» را وارد کنید تا وارد GNOME شوید.

ویژگی‌های آخرین نسخهٔ ماتریوکس لینوکس 
- کرنل شخصی‌سازی شده
- رابط کاربری سریع‌تر
- بیش از 300 ابزار قدرتمند
- ابزارهای جدید PCI-DSS
- تأکید بیشتر بر روی جرم‌یابی
- پشتیبانی بهتر از سخت‌افزار
- اینستالر سفارشی
- پشتیبانی همیشگی از USB
- رابط کاربری الهام گرفته شده از اساطیر یونانی
- شامل ابزارهای IPv6
- یکپارچه‌سازی آسان با ویرچوال‌باکس و وی‌ام‌ور پلیر در حالت Live Mode