سیستم عامل گنو لینوکس توزیع Matriux جایگزین توزیع Kali برای هکر ها

سیستم عامل گنو لینوکس توزیع Matriux جایگزین توزیع Kali برای هکر ها

ماتریوکس لینوکس (Matriux Linux) سیستم عاملی بر پایه ی گنو/لینوکس است که مطابق با نیاز های محققین و متخصصین امنیت طراحی شده است. این سیستم عامل با بیش از 300 ابزار هک ارائه گشته که از جمله آن ها می توان به Wireshark، Aircrack-ng، Nmap، Vadalia، TrueCrypt و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. سیستم عامل ماتریوکس از یک دسکتاپ با محیط سنتی بهره می برد که توسط GNOME Classic پشتیبانی می شود. برای آشنایی بیشتر با این توزیع، با سکان آکادمی همراه باشید.

زمانی که صحبت از توزیع های لینوکس مخصوص هک قانونی و آزمون امنیتی می شود، معمولاً نام سیستم عامل هایی از قبیل Kali Linux و Parros Security OS بر زبان می آید. ولی سیستم عامل های دیگری هم در این زمینه وجود دارند. در ادامه سیستم عاملی به نام ماتریوکس را معرفی می کنیم. یک سیستم عامل لینوکس بر پایه Debian که برای هک و آزمون امنیتی طراحی شده است.

این سیستم عامل دارای بیش از 300 ابزار اپن سورس جهت آزمون های امنیتی و هک عرضه گشته است. اگرچه به طور کلی این سیستم عامل مخصوص متخصصین امنیتی طراحی شده است، ولی برای انجام کارهای روزانه نیز مناسب می باشد. سیستم عامل ماتریوکس توسط یک متخصص هندی به نام Manu Zacharia طراحی شده است و به عنوان اولین سیستم عامل تست امنیتی و هک آسیا شناخته می شود.  

این توزیع سبک و اپن سورس لینوکس علاوه بر نصب سریع و بی درد سر، همچنین به گونه ای طراحی شده است که از طریق USB یا سی دی و دی وی دی قابل اجرا باشد. با وجود این قابلیت، شما به کمک ماتریوکس می توانید هر سیستمی را در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمک کالی لینوکس، به یک پایگاه قدرتمند هک تبدیل کنید.

اگر بخواهیم از مورد مهم ترین ابزار هک در ماتریوکس نام ببریم، فهرستی بلند و بالا خواهیم داشت که در آن ابزارهایی مانند Wireshark، Angry IP Scanner، Vidalia، Lime، HTTrack، Aircrack-ng، TrueCrypt، EtherApe، Nmap و Zenmap قرار خواهند گرفت. این ابزار ها به همراه تعداد زیادی ابزارهای مفید و قدرتمند دیگر، همگی در دسته بندی های مختلف مانند ابزارهای اتک (Attack tools)، ابزارهای شناسایی (Reconnaissance)، ابزارهای اسکن (Scanning)، فریم ورک ها (Framework)، وایرلس، جرم یابی قانونی دیجیتال (Digital Forensic)، دیباگرها (Debugger)، ردیاب (Tracer) و فازرها (Fuzzer)، قرار گرفته اند.

سیستم عامل ماتریوکس دارای یک محیط سنتی دسکتاپ است که توسط GNOME Classic پشتیبانی می شود. زمانی Live Session را شروع می کنید، باید ابتدا نام کاربری پیش فرض یعنی «Matriux» و پسورد آن «toor» را وارد کنید تا وارد GNOME شوید.

ویژگی های آخرین نسخه ماتریوکس لینوکس بدین شرح است: 
- کرنل شخصی سازی شده 3.9.4 (مد aufs، squashfs و xz filesystem، پشتیبانی از طیف گسترده ای از درایور های وایرلس و سخت افزار ها) به همراه پشتیبانی از alfacard 0036NH
- رابط سریع تر
- بیش از 340 ابزار قدرتمند
- ابزار های جدید PCI-DSS
- تاکید بیشتر بر روی جرم یابی
- پشتیبانی بهتر از سخت افزار
- نصب کننده سفارشی
- پشتیبانی همیشگی از USB
- رابط کاربری الهام گرفته شده از اساطیر یونانی
- شامل ابزار های IPv6
- یکپارچه سازی آسان با virtualbox و vmware player در حالت Live mode

به نظر شما این توزیع می تواند به ابزار خوبی برای هکرها مبدل شود یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع