Cello: زبان برنامه‌نویسی ساخت MIT برای کدنویسی DNA

Cello: زبان برنامه‌نویسی ساخت MIT برای کدنویسی DNA

گروهی از نوابغ دانشگاه MIT با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی جدید، سیستمی را ساخته‌اند که با آن می‌توان رشته‌های پیچیدهٔ DNA را طراحی و سلول‌های زنده را کنترل کرد. 

Cello زبان برنامه‌نویسی ساخت مهندسان زیست شناختی در دانشگاه MIT است که به آنها اجازه می‌دهد با سلول‌های زنده تعامل داشته باشند. با کمک این زبان، ایشان قادر خواهند بود تا به سرعت ساختارهای پیچیده و رشته‌های کدگذاری شدهٔ DNA را طراحی کنند و با آن سلول‌های زنده را کنترل کنند. یکی از استادان زیست شناختی در این دانشگاه به نام کریستوفر وویت گفته است که:

این زبان در حقیقت یک زبان برنامه‌نویسی برای باکتری‌هاست و همان‌طور که در برنامه‌نویسی کامپیوتر کدنویسی می‌کنید، در این جا نیز با جمع‌آوری داده‌ها و تدوین آنها، باید بتوانید دست به ساخت رشته‌هایی از DNA بزنید که بشود آنها را درون سلول قرار داد.

این زبان برنامه‌نویسی برای سلول‌های زنده بر اساس سیستم مشهور Verilog ساخته شده است؛ سیستمی که قبلاً از آن برای طراحی تراشه‌های کامپیوتر استفاده می‌شد. به منظور حس کردن شرایط محیطی مانند اکسیژن، گلوکز، نور، درجه حرارت و غیره، محققان برای ساخت رشته‌های DNA از نوعی باکتری تحت عنوان Escherichia Coli استفاده کرده‌اند.

در حالی که طراحی مدار ژنومی نیاز به مهارت بالا و زمان زیادی دارد، استفاده از این زبان برنامه‌نویسی باکتریایی همه چیز را راحت‌تر کرده است. به گفتهٔ پروفسور وویت، کار با آن آن‌قدر راحت است که حتی یک دانش‌آموز دبیرستانی هم می‌تواند از آن استفاده کند. لازم به ذکر است که محققان 60 رشتهٔ DNA را با عملکردهای مختلف برنامه‌نویسی کرده‌اند که 45 مورد از آنها به درستی کار کرده‌اند.

در گذشته سال‌ها طول می‌کشید تا محققان بتوانند چنین مدارهایی را بسازند ولی به لطف این زبان برنامه‌نویسی جدید، از این پس فقط با کلیک بر روی یک دکمه، رشته‌های DNA فوراً ساخته می‌شوند.

منبع