ساخت یک زبان برنامه نویسی جدید برای کدگذاری سلول های زنده و DNA

ساخت یک زبان برنامه نویسی جدید برای کدگذاری سلول های زنده و DNA

گروهی از نوابغ در دانشگاه MIT با استفاده از یک زبان برنامه نویسی جدید، سیستمی را ساخته اند که با آن می توان رشته های پیچیده ی DNA را طراحی و سلول های زنده را کنترل کرد. اگر شما هم از برنامه نویسی برای دستگاه ها خسته شده اید و می خواهید در کارتان تنوعی ایجاد کنید، این زبان برنامه نویسی جدید می تواند برای شما جالب باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این زبان برنامه نویسی، با سکان آکادمی همراه باشید.

مهندسان زیست شناختی در دانشگاه ام آی تی، زبان برنامه نویسی یی ساخته اند که به آن ها اجازه می دهد با سلول های زنده تعامل داشته باشند. با کمک این زبان، ایشان قادر خواهند بود تا به سرعت ساختارهای پیچیده و رشته های کدگذاری شده ی DNA را طراحی کنند و با آن سلول های زنده را کنترل کنند. یکی از استادان زیست شناختی در این دانشگاه به نام کریستوفر وویت گفته که

"این زبان در حقیقت یک زبان برنامه نویسی برای باکتری هاست! و همان طور که در برنامه نویسی کامپیوتر کدنویسی می کنید، در این جا نیز با جمع آوری داده ها و تدوین آن ها، باید بتوانید رشته های DNA ای را بسازید که بشود آن ها را درون سلول قرار داد."

این زبان برنامه نویسی برای سلول های زنده بر اساس سیستم مشهور Verilog ساخته شده است سیستمی که قبلاً از آن برای طراحی تراشه های کامپیوتر استفاده می شد. به منظور حس کردن شرایط محیطی مانند اکسیژن، گلوکز، نور، درجه حرارت و غیره، محققان برای ساخت رشته های ترتیبی DNA از باکتری Escherichia Coli استفاده کرده اند.

در حالی که طراحی مدار ژنومی نیاز به مهارت بالا و زمان زیادی دارد، استفاده از زبان برنامه نویسی باکتریایی همه چیز را راحت تر کرده است. به گفته ی پروفسور وویت کار با آن آنقدر راحت است که حتی یک دانش آموز دبیرستانی می تواند از آن استفاده کند. لازم به ذکر است که محققان 60 رشته ی DNA را با عملکردهای مختلف برنامه نویسی کرده اند که 45 مورد از آن ها به درستی کار کرده اند. در گذشته سال ها طول می کشید تا محققان بتوانند چنین مدارهایی را بسازند ولی به لطف این زبان برنامه نویسی جدید، الان فقط با کلیک بر روی یک دکمه رشته های DNA  فوراً ساخته می شوند.

نظر شما چیست؟ آیا فکرش را می کردید که روزی از برنامه نویسی برای ساخت دی ان ای استفاده شود؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید. 

منبع