Microsoft شرکت Canonical را خریده و توسعه ی Ubuntu را برای همیشه متوقف خواهد کرد

Microsoft شرکت Canonical را خریده و توسعه ی Ubuntu را برای همیشه متوقف خواهد کرد

در دومین روز از کنفرانس توسعه دهندگان مایکروسافت در سال 2016 موسوم به Microsoft Build، طرفداران توزیع اوبونتو سیستم عامل گنو/لینوکس شکه شدند. مایکروسافت اعلام کرده که شرکت کانونیکال -توسعه دهنده ی توزیع اوبونتو- را خریده و این توزیع را برای همیشه متوقف خواهد کرد. برای آگهی بیشتر در مورد جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید. 

در طول سالیان گذشته، مدیران مایکروسافت تمایل شدیدی نسبت به دوستی با جامعه ی لینوکس از خود نشان داده اند؛ شاهد این ادعا هم، توسعه ی Bash shell برای ویندوز است که در این کنفرانس معرفی شد.

به هر حال، دومین روز از این کنفرانس سورپرایز و شک عجیبی به جامعه ی اپن سورس و لینوکس وارد شد. در این رویداد، مایکروسافت اعلام کرده که شرکت کانونیکال را خریده است و قصد دارد تا توزیع اوبونتو را برای همیشه متوقف سازد.

پیش از این، مایکروسافت اعلام کرده بود که اوبونتو را به ویندوز 10 وارد خواهد کرد و اکنون -با شنیدن این خبر- نقشه شیطانی مایکروسافت رو شده است! علاوه بر این، مایکروسافت اعلام کرده است که قصد دارد یک ویندوز جدید به نام Windows L به بازار عرضه کند. پر واضح است که L به Linux باز می گردد اما لینوکسی که اپن سورس نیست! اگرچه این اقدامات مایکروسافت خیلی به دل جامعه ی اپن سورس ننشسته است، اما مدیر عامل مایکروسافت -ساتیا نادلا- این اقدامات را شروع عصر جدید قلمداد کرده است.

نظر شما چیست؟ آیا مایکروسافت بالاخره ضربه ی خود را به لینوکس زد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع