Eclipse Che: ادیتوری ابری که فرایند کاری دولوپرها را متحول خواهد ساخت!

Eclipse Che: ادیتوری ابری که فرایند کاری دولوپرها را متحول خواهد ساخت!

Che یک IDE تحت کلود است که توسط بنیاد اکلیپس طراحی شده است و هدف اصلی از طراحی این نرم‌افزار، بهبود بخشیدن به فرایندهای کاری دولوپرهای مختلف بوده است.

با توجه به اینکه Eclipse Che در کلود میزبانی می‌شود، شما از هر جایی -از محیط لوکال گرفته تا غیره- به آن دسترسی داشته و جالب اینکه این محیط توسعهٔ یکپارچه این امکان را به چندین دولوپر می‌دهد تا به Workspace‌های مختلفی دسترسی داشته باشد (منظور محیط کاری در نرم‌افزار است).

Che قابل توسعه است؛ به عبارت دیگر، بسته به نیاز خود خواهید توانست پلاگین شخصی‌سازی شدهٔ خود برای این IDE بنویسید یا پلاگین‌های پیش‌فرض را تغییر دهید و این در حالی است که به صورت پیش‌فرض از اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی مطرح پشتیبانی می‌کند. برخی زبان‌های پشتیبانی شده توسط Che عبارتند از:

- Java 
- C++
- JavaScript
- Python
- PHP
- Ruby
- SQL

با توجه به این که Workspceهای این محیط توسعهٔ نرم‌افزار قابلیت اشتراک‌گذاری دارند، دولوپرها از تجربهٔ کدنویسی به مراتب بهینه‌تری برخوردار خواهند بود. تیم‌های برنامه‌نویسی می‌توانند روی پروژه‌ای واحد کار کرده و یا برخی Workspaceها به برخی کاربران خاص اختصاص داده شود.

در محیط توسعهٔ نرم‌افزار Che می‌توان روی یک سرور لوکال نیز Workspace ساخته و برای آن یک نام منحصر به فرد در نظر گرفت (مثلاً FirstLocalhost). این قابلیت Che منجر به این خواهد گشت که بتوان چندین فضای کاری روی سرور لوکال اجرا کرده بدون آنکه با تداخلی مواجه شویم. به گفتهٔ تیم طراحی اکلیپس:

ما در تلاش برای ساخت فضایی هستیم که هر کسی بتونه در توسعهٔ پروژه‌ها مشارکت داشته باشه بدون اینکه نیاز به نصب نرم‌افزاری باشه. پروژه‌هایی که در پلتفرم Che ساخته می‌شن، قابلیت این رو دارن که توسعه داده شده، به اشتراک گذاشته بشن و نسخه‌بندی‌های مختلفی داشته باشن.

Che قابلیت دیگری دارد که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا کدهایی که می‌نویسند را به همان‌گونه‌ای که در معرض دید سایر دولوپرها قرار می‌گیرند مشاهده کنند. تیم توسعهٔ Eclipse ادعا می‌کند که Che در نوع خود منحصر به فرد است و اولین پروژهٔ اپن‌سورس با چنین قابلیت‌هایی است.