نقد و بررسی Eclipse Che: یک IDE ابری که فرایند کاری توسعه دهندگان را متحول خواهد کرد!

نقد و بررسی Eclipse Che: یک IDE ابری که فرایند کاری توسعه دهندگان را متحول خواهد کرد!

تیم توسعه‌دهنده ی محیط توسعه ی یکپارچه ی توسعه ی نرم افزار اکلیپس یک IDE جدید تحت عنوان Che طراحی کرده که این تیم بر این باور است که Che فرایندهای کاری برنامه نویسان و توسعه دهندگان را با استفاده از کلود تحول خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با این IDE، با سکان آکادمی همراه باشید.

با توجه به این که Eclipse Che در کلود میزبانی می شود، شما از هر جایی -از محیط لوکال گرفته تا غیره- به آن دسترسی داشته و جالب این که این محیط توسعه ی یکپارچه ی جدید این امکان را به چندین توسعه‌دهنده می‌دهد تا به Workspace های مختلفی دسترسی داشته باشد (منظور محیط کاری در نرم افزار است.)

Che قابل توسعه است. به عبارت دیگر، بسته به نیاز خود خواهید توانست پلاگین شخصی سازی شده خود برای این IDE بنویسید یا پلاگین های پیش‌فرض را تغییر دهید. اما به صورت پیش‌فرض از اکثر زبان‌های برنامه نویسی مطرح پشتیبانی می کند. برخی زبان های پشتیبانی شده توسط Che عبارتند از:

Java 
C++
JavaScript
Python
PHP
Ruby
SQL

با توجه به این که Workspce های این محیط توسعه ی نرم‌افزار قابلیت اشتراک گذاری دارند، توسعه دهندگان از تجربه ی کدنویسی به مراتب بهینه تری برخوردار خواهند بود. تیم های برنامه نویسی می‌توانند روی پروژه یی واحد کار کرده و یا برخی Workspace ها به برخی کاربران خاص اختصاص داده شود.

در محیط توسعه ی نرم‌افزار Che می‌توان روی یک سرور لوکال نیز Workspace ساخته و برای آن یک نام منحصر به فرد در نظر گرفت (مثلاً localhost). این قابلیت Che منجر به این خواهد گشت که بتوان چندین فضای کاری روی سرور لوکال اجرا کرده بدون آن که با تداخلی مواجه شویم. به گفته ی تیم طراحی اکلیپس:

ما در تلاش برای ساخت فضایی هستیم که هر کسی بتواند در توسعه ی پروژه ها مشارکت داشته بدون این که نیاز به نصب نرم افزاری داشته باشد. پروژه هایی که در پلتفرم Che ساخته می شوند قابلیت توسعه، اشتراک گذاری و نسخه بندی دارند.

Che قابلیت دیگری دارد که این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا کدهایی که می‌نویسند را به همان‌گونه یی که در معرض دید سایر کاربران قرار می‌گیرند مشاهده کنند. تیم توسعه ی Eclipse ادعا می‌کند که Che در نوع خود منحصر به فرد است و اولین پروژه ی اپن سورس با چنین قابلیت‌هایی است.

پس از مشاهده ی Eclipse Che و تست آن، نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


فرنوش فهیم