تاریخچه گوگل و حضور 2 ایرانی در آن

اینجا جایی است که گوگل آهسته و بدون سر و صدا کارش را شروع کرد، درست در محدوده دانشگاه استنفورد. لری پیج و سرجی برین (مؤسسین اصلی شرکت بزرگ گوگل که هر دو در زمینه علوم کامپیوتری دارای مدرک PhD هستند) برای این که بر اساس تعداد لینک های ارجاع داده شده به یک صفحه رتبه ای به آن صفحه اختصاص دهند، الگوریتم Page Rank را طراحی کردند و این الگوریتم در نهایت منجر به پیدایش موتور جستجوی گوگل در سال 1998 شد.

اولین تیم گوگل یک سال پس از شروع به کار، 1999: دفتر گوگل در پالو آلتو کالیفرنیا (جایی که اکثر شرکت های مطرح مرتبط با تکنولوژی مثل اپل در آن قرار دارند) با 34 نفر کار خود را در سال 1999 شروع کرد. یکی از اولین کارکنان گوگل به نام ماریسا میر (که در حال حاضر مدیر عامل یاهو است و فقط 38 سال سن دارد) می گوید که او به همراه یکی دیگر از کارکنان، پوستری که در تصویر فوق مشاهده می شود را با همدیگر نصب کردند. خانم میر پس از 13 سال کار کردن در گوگل از این شرکت خداحافظی کرد و به تیم یاهو پیوست و در حال حاضر هم به عنوان یکی از موفق ترین مدیران زن دنیا شناخته می شود. گوگل در آن زمان فقط 34 کارمند داشت که 7 نفر این ایشان توانسته اند به همکاری خود با گوگل ادامه دهند که از آن جمله می توان به لری پیج، سرجی برین –که مؤسسین شرکت هستند- امید کردستانی، جوان برادی، سوزان وجسیکی، اورس هولزل و سالار کمانگر اشاره کرد که همگی دارای مشاغل بالای مدیریتی در شرکت گوگل هستند.

در این میان نام دو نفر است که برای خوانندگان ایرانی بیشتر خودنمایی می کنند که در ادامه بیشتر در مورد ایشان توضیح خواهیم داد. امید کردستانی تاجر ایرانی-آمریکایی، مشاور ارشد در شرکت گوگل، و مدیر غیراجرایی در شرکت مخابراتی وودافون است. امید کردستانی در شهر تهران به دنیا آمد و در همین شهر نیز به مدرسه رفت. کردستانی در سن 14 سالگی، پس از مرگ پدرش به کالیفرنیا مهاجرت کرد. او مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی سن خوزه گرفت. وی همچنین در سال ۱۹۹۱ مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشته مدیریت بازرگانی (MBA) از دانشگاه استنفورد گرفت.

سالار کمانگر متولد سال 1355 در تهران یک ایرانی–آمریکایی و فارغ‌التحصیل در رشته بیولوژی از دانشگاه استفورد آمریکا است. وی در ۲۲ سالگی به گوگل پیوست و بعد از ۷ سال به یکی از کارمندان کلیدی و اصلی این شرکت بزرگ تبدیل شد. یکی از مهم ترین موفقیت‌های وی ابداع سیستم تبلیغات گوگل یا همان Google Adwords است که سهم عمده‌ای در پیشرفت و موفقیت وی و همچنین توسعه گوگل داشت. وی که پیش از این، جوانترین مدیر گوگل بوده اکنون به سمت مدیرعاملی یکی از مهم ترین زیرمجموعه‌های گوگل یعنی YouTube رسیده ‌است.

سایتی که این روزها بی شک قوی ترین سایت برای به اشتراک‌گذاری ویدیو است که قطعاً همه اهالی وب با آن آشنا هستند. کمانگر رمز موفقیت خود را شروع کار در سنین پایین و رسیدن به مرز تجربه کامل در جوانی و استخدام شدن در گوگل می‌داند. وی درباره گوگل می‌گوید: "گوگل جایی است که می‌توانید در آن متفاوت شوید و همیشه مورد توجه قرار گیرید."

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)