تاریخچهٔ گوگل و حضور 2 ایرانی در آن

تاریخچهٔ گوگل و حضور 2 ایرانی در آن

اینجا جایی است که گوگل آهسته و بدون سروصدا کارش را شروع کرد؛ درست در محدودهٔ دانشگاه استنفورد. لری پیج و سرگی برایان (مؤسسین اصلی شرکت بزرگ گوگل که هر ۲ در زمینهٔ علوم کامپیوتری دارای مدرک PhD هستند) برای این‌که براساس تعداد لینک‌های ارجاع داده شده به یک صفحه، رتبه‌ای به آن صفحه اختصاص دهند، الگوریتم Page Rank را طراحی کردند و این الگوریتم در نهایت منجر به پیدایش موتور جستجوی گوگل در سال 1998 شد.

اولین تیم گوگل یک سال پس از شروع به کار
دفتر گوگل در پالو آلتو کالیفرنیا (جایی که اکثر شرکت‌های مطرح مرتبط با تکنولوژی مثل اپل در آن قرار دارند) با 34 نفر کار خود را در سال 1999 شروع کرد؛ یکی از اولین کارکنان گوگل به‌نام ماریسا میر (که مدتی مدیرعامل یاهو بود) بود که خانم میر پس از 13 سال کار کردن در گوگل، از این شرکت خداحافظی کرد و به تیم یاهو پیوست و درحال‌حاضر هم به‌عنوان یکی زنان فعال در صنعت تکنولوژی دنیا شناخته می‌شود.

گوگل در آن زمان فقط 34 کارمند داشت که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از لری پیج، سرگی برایان (که مؤسسین اصلی شرکت هستند)، امید کردستانی، جوان برادی، سوزان وجسیکی، اورس هولزل و سالار کمانگر که همگی دارای مشاغل بالای مدیریتی در شرکت گوگل بودند؛ در این میان نام ۲ نفر است که برای خوانندگان ایرانی بیشتر خودنمایی می‌کند که در ادامه بیشتر در مورد ایشان توضیح خواهیم داد.

امید کردستانی
امید کردستانی تاجر ایرانی-آمریکایی، مشاور ارشد در شرکت گوگل، و مدیر غیراجرایی در شرکت مخابراتی وودافون بود؛ امید کردستانی در شهر تهران به دنیا آمد و در همین شهر نیز به مدرسه رفت. آقای کردستانی در سن 14 سالگی، پس از مرگ پدرش به کالیفرنیا مهاجرت کرد. او مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی سن خوزه گرفت؛ وی همچنین در سال ۱۹۹۱ مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشته مدیریت بازرگانی (MBA) از دانشگاه استنفورد گرفت. لازم به‌ذکر است که در مدت همکاری وی با گوگل، ایشان یکی از تأثیرگذارترین مدیران این کمپانی فعال در حوزهٔ آی‌تی محسوب می‌شد.

سالار کمانگر
سالار کمانگر متولد سال 1355 در تهران یک ایرانی–آمریکایی و فارغ‌التحصیل در رشته بیولوژی از دانشگاه استفورد آمریکا است؛ وی در ۲۲ سالگی به گوگل پیوست و بعد از ۷ سال به یکی از کارمندان کلیدی و اصلی این شرکت بزرگ تبدیل شد. یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های وی ابداع سیستم تبلیغات گوگل یا همان Google Adwords است که سهم عمده‌ای در پیشرفت و موفقیت وی و همچنین توسعهٔ گوگل داشته است. وی مدتی به‌عنوان جوانترین مدیر گوگل تلقی می‌شد! آقای کمانگر رمز موفقیت خود را شروع کار در سنین پایین و رسیدن به مرز تجربهٔ کامل در جوانی و استخدام شدن در گوگل می‌داند. وی دربارهٔ گوگل می‌گوید:

گوگل جاییه که می‌تونید در اون متفاوت شید و همیشه مورد توجه قرار بگیرید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌غیراز این ۲ ایرانی موفق در سیلیکون‌ولی، چه افراد ایرانی مطرح دیگری را می‌شناسید که توانسته‌اند در شرکت‌های مطرح تکنولوژی جای خود را باز کرده و افتخارآفرینی کنند؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.