Polaris: فریمورک جاوااسکریپتی MIT که صفحات وب را 34٪ سریع‌تر باز می‌کند

Polaris: فریمورک جاوااسکریپتی MIT که صفحات وب را 34٪ سریع‌تر باز می‌کند

برای اینکه وب‌سایت‌های مختلف با سرعت بیشتری بارگذاری شوند، محققانی از آزمایشگاه CSAIL دانشگاه MIT فریمورکی به نام Polaris (پولاریس یا ستارهٔ قطبی) را توسعه داده‌اند که این فریمورکی مبتنی بر جاوااسکریپت است که باعث می‌شود وب‌سایت‌ها 34٪ سریع‌تر لود شوند. در واقع، Polaris از لیست جزء به جزء دستورالعمل‌هایی برای یافتن وابستگی‌ها استفاده می‌کند که در یک صفحهٔ وب وجود دارند و تعداد رفت و برگشت‌ها برای دانلود مؤلفه‌های سایت را به حداقل می‌رساند. 

روز به روز ارتباطات اینترنتی سریع‌تر می‌شوند ولی این قضیه در سرعت گشت و گذارمان در وب فقط یک روی سکه است؛ ممکن است از خود بپرسید چرا؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که افزایش پیچیدگی سایت‌ها باعث می‌شود برای لود شدن کامل صفحات، بیشتر منتظر بمانیم. 

در همین راستا،‌ برای حل این معضل نام‌آشنا، گروهی از محققان مرکز CSAIL (آزمایشگاه علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی) دانشگاه MIT راهی برای سرعت بخشیدن به وب پیدا کرده و نام آن را پولاریس گذاشته‌اند. آنچه در ارتباط با این راه‌کار وجود دارد این است که نیازی به بالا بردن سرعت ارتباط اینترنتی یا تغییر در سورس‌کد وب‌سایت نیست.

فریمورک Polaris که با زبان جاوااسکریپت نوشته شده است، تخمین می‌زند چگونه زمان لود صفحه را کاهش دهد. این کار به وسیلهٔ یافتن اشتراک بین آبجکت‌هایی انجام می‌شود که به هنگام گرفتن منابع اختصاصی یک صفحه از وب دانلود می‌شوند. به بیان ساده‌تر، وقتی صفحات پیچیده‌تر می‌شوند، اغلب به جستجوی رفت و برگشتی بیشتری نیاز است که این خود باعث تأخیر در لود شدن صفحه می‌شود اما این در حالی است که این روش باعث می‌شود تعداد رفت و برگشت‌ها کاهش پیدا کند که نتیجهٔ آن وب را به مکانی سریع‌تر تبدیل می‌کند.

یک مرورگر چگونه صفحات را بارگذاری می کند؟ 
وقتی آدرسی را در قسمت URL مرورگر تایپ کرده و اینتر می‌زنید، مرورگر به جمع‌آوری مقدار زیادی آبجکت اَعَم از فایل‌های اچ‌تی‌ام‌ال، تصاویر، اسکریپت‌ها و بسیاری چیزهای دیگر می‌پردازد. سپس همهٔ آنها را دانلود، ارزیابی و رندر می‌کند. مرورگر تا زمانی که اولین آبجکت را به دست نیاورده، نمی‌داند آجبکت‌های وابسته به آن و یا اتفاقی که قرار است در ادامه رخ دهد، چیست. اگر بخواهیم ساده‌تر بیان کنیم، تصور کنید در حال بازدید از یک شهر جدید هستید و هیچ نقشه‌ای ندارید. این حالت باعث می‌شود که احتمالاً مسیرهای غیرضروری زیادی را بپیمایید اما اگر نقشه داشته باشید، می‌دانید از ابتدا به کجا بروید و این زمان سفرتان را کاهش خواهد داد.

Polaris صفحات وب را 34 ٪ سریع‌تر لود می‌کند 
پولاریس از لیست جزء به جزء دستورالعمل‌هایی برای یافتن وابستگی‌ها استفاده می‌کند (همان نقشهٔ شهر در مثال فوق). در نتیجه، صفحهٔ وب می‌تواند سریع‌تر لود شود. جالب است بدانیم که Polaris در سایت‌های پیچیده با هزاران اسکریپت سنگین جاوااسکریپتی مؤثرتر است. 

مقالهٔ تحقیقی که برای Polaris وجود دارد توسط پروفسور هری بالاکریشنان و دانشجوی فارغ التحصیل‌اش آمیش گیال و همچنین یکی از استادان دانشگاه هاروارد به نام جیمز میکنز نوشته شده است. این تیم، Polaris را بر روی 200 نوع مختلف سایت از جمله وب‌سایت‌های Wikipedia ،Weather و ESPN آزمایش کرده است. اگر بخواهیم در مورد نتایج صحبت کنیم، به طور میانگین یک پیشرفت 34 درصدی در زمینهٔ سرعت مشاهده شده که قابل‌توجه است.

Polaris به زبان جاوااسکریپت نوشته شده است 
بهترین قسمت این پژوهش اینکه پولاریس به زبان جاوااسکریپت که به عنوان زبان تخصصی وب شناخته می‌شود نوشته شده است. به عبارت دیگر، این فریمورک می‌تواند در هر سایتی به کار گرفته شود بدین شکل که فقط باید بر روی سرور اجرا شود، سپس به طور خودکار و بدون تغییر در مرورگرمان، صفحات سریع‌تر می‌شوند. 

منبع