مایکروسافت قصد دارد دیتابیس SQL Server 2016 را برای لینوکس عرضه کند

مایکروساقت اعلام کرد که پایگاه داده محبوب SQL Server را به سیستم عامل های لینوکسی می آورد. این شرکت اخیرا یک پیش نمایش اختصاصی با "قابلیت پایگاه داده هسته محور" به صورت آزمایشی منتشر کرده است. با این گام، انتظار رفع نیاز کاربران بیشتر و در نتیجه به دست آوردن سود بیشتری از پلتفرم ابری Azure پیش بینی می شود. برای آشنایی با جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

سال 2015 را می توان به عنوان نقطه عطف مایکروسافت در نظر گرفت چرا که این شرکت مقدار زیادی از کدهای اختصاصی اش را به صورت متن باز منتشر کرد و علاقه اش را به رقیب دیرینه اش لینوکس ابراز کرد. تحت مدیریت ساتیا نادلا، «مایکروسافت جدید» نسخه های ویژوال استودیو را برای سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس عرضه کرد. همچنین با Red Hat همکاری نمود تا از Red Hat Linux در پلتفرم Azure پشتیبانی نماید. حتی سیستم عامل مبتنی بر لینوکس خود که Azure Cloud Switch نامیده می شود را نیز توسعه داد (البته پیش از این هم مایکروسافت دست دوستی به سمت لینوکس دراز کرده بود؛)

سال 2016 هم از سال گذشته مستثنی نبوده و مایکروسافت بار دیگر متمایل شدنش به سمت لینوکس را نشان داد. در نتیجه، برای اولین بار، مایکروسافت اعلام کرد که اجازه خواهد داد تا SQL Server روی پلتفرمی غیر از ویندوز هم اجرا شود.

طی یک خبر، دفتر مرکزی مایکروسافت در ردموند واشنگتن اعلام کرده بود که دیتابیس پرطرفدار SQL Server به لینوکس خواهد پیوست و حدودا سال آینده در دسترس خواهد بود. در حال حاضر هم یک پیش نمایش اختصاصی با «قابلیت های پایگاه داده هسته محور» برای آزمایش کردن در دسترس است. پیش نمایش SQL Server لینوکس بر روی اوبونتو و یا به عنوان ایمیج برنامه Docker قابل استفاده است (پلتفرم Docker به شما اجازه می دهد یک نرم افزار را با همه ی وابستگی هایش به صورت یک پکیج آماده کنید تا نرم افزار در هر محیطی، به همان صورت که آماده شده اجرا شود.) در آینده، مایکروسافت در نظر دارد تا از Red Hat Enterprise و دیگر پلتفرم ها نیز پشتیبانی کند.

در پاسخ به این سوال که چرا مایکروسافت SQL Server را به لینوکس می آورد؟، از نظر ما 3 دلیل عمده وجود دارد:

- مایکروسافت با سرمایه گذاری بر روی پلتفرم ابری Azure مقدار زیادی سود کرده است. این شرکت از دیدگاه سنتی متکی بر ویندوز خود -در گذشته- فاصله گرفته و نرم افزارهای سازگار با پلتفرم های مختلف عرضه کرده است. بنابراین، با ادامه روند قبلی خود، امیدوار است تا به وسیله ی SQL Server که روی لینوکس اجرا می شود، سود بیشتری از Azure کسب نماید.

- با پشتیبانی SQL از لینوکس، مایکروسافت دیتابیس اختصاصی خود را معتبرتر کرده است. بسیاری از شرکت ها، تولیدات متکی بر ویندوز را غیرقابل اتکا می دانند بنابراین SQL Server لینوکسی این مشکل را هم رفع می کند.

- بسیاری از توسعه دهندگان می خواهند بر روی دیتابیس های مبتنی بر لینوکس کار کنند. در گذشته، SQL Server مایکروسافت بازار را به نفع دیتابیس های متن باز از دست داده بود و هم اکنون انتظار بازگشت به میادین را با حل این مشکل در نظر دارد.

 بهترین ویژگی های SQL Server 2016:
از جمله ی برخی از بهبود های SQL Server جدید می توان به قابلیت های پنهان سازی اطلاعات و امنیت بهتر (کدگذاری اطلاعات موجود در ناحیه کاربری، پیش زمینه و موجود در حافظه)، پشتیبانی از دیتابیس در حافظه برای هر حجم کاری (30 تا 100 برابرسرعت بیشتر)، قابلیتی به نام هوش تجاری، تجزیه و تحلیل پیشرفته با به کارگیری زبان R، قابلیت سرویس های ابری برای گسترش ساختار هیبریدی (کم کردن هزینه و افزایش سرعت) و غیره اشاره کرد.

نتیجه این که مایکروسافت قصد دارد تا SQL Server را در دسترس کاربران بیشتری قرار دهد و خواسته جامعه وسیع تری از آنان را عملی کند. نظر شما چیست؟ آیا مدیران مایکروسافت با چنین تصمیماتی قصد دارند برای جامعه ی اپن سورس محبوب تر شوند و سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص دهند؟ و آیا در این کار موفق خواهند بود؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

Microsoft Is Bringing Its Database Software SQL Server 2016 To Linux

0


مرتضی صمدی

فارغ‌التحصیل رشتهٔ نرم‌افزارم و موفق شدم تا‌به‌حال چندتا پروژهٔ نصفه‌و‌نیمه رو ناموفق رها کنم! جستجوگر خوبی هستم، طوری که تا‌به‌حال مشخصات بیشتر سخت‌افزارهای جدید مثلا اسمارتفون‌ها، کنسول‌ها و لپ‌تاپ‌ها رو میدونم؛ اطلاعات سیستم‌عامل‌های جدید مثل لینوکس، ویندوز و مک رو می‌خونم و امتحان می‌کنم، البته اگه بتونم. بازی‌های جدید رو میشناسم ولی بازی نمیکنم (چراش رو نمیدونم) و عاشق اینم که یک بار اتومبیل‌های قدیمی مثل فورد ماستنگ یا کامارو اس‌اس رو برونم.


 • stack programer در تاریخ: 1395/01/20

  به نظرم مایکروسافت برای سودش هر کاری می کنه...
  ولی داره اشتباه می کنه هزینه نگهداری این سورس سرویس ها خیلی بالا خواهد بود مخصوصا برای سه پلتفرم در نهایت باعث بی کیفیت شدن اس کیو ال سرور داخل همه پلتفرم ها خواهد شد.

  مرتضی صمدی در تاریخ: 1395/01/20

  منظورتون رو درست متوجه نشدم. یعنی سودی که از این راه کسب میکنه به اندازه هزینه نگهداری محصولش نخواهد بود؟
  البته همه چیز بستگی به استقبال کاربرا داره

  stack programer در تاریخ: 1395/01/25

  کامنت را الان دیدم،بله منظورم اینه که اخر کار سودش کم می شه

  مرتضی صمدی در تاریخ: 1395/01/30

  عذر میخوام من هم همینطور
  بله اگر این کارشون فقط به قصد لذت باشه ممکنه سودی براشون نداشته باشه :)
  به امید اینکه پشتیبانی هم به اندازه کافی خوب باشه

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)