Subgraph OS سیستم عامل رایگان، امن و اپن سورس لینوکس برای کاربران مبتدی

Subgraph OS سیستم عامل رایگان، امن و اپن سورس لینوکس برای کاربران مبتدی

Subgraph OS یک سیستم عامل امن، رایگان و اپن سورس لینوکسی است که برای کاربران غیر حرفه ای -یا بهتر بگوییم مبتدی- که نگران مسائل امنیتی هستند طراحی شده است. برای آشنایی بیشتر با این سیستم عامل، با سکان آکادمی همراه باشید.

این توزیع گنو/لینوکس که تمرکز اصلی آن بر مسائل امنیتی است، ویژگی ها و قابلیت های متعددی دارد که از آن جمله می توان به ادغام TOR، رمزنگاری Full Disk، استفاده از سرویس پست الکترونیک OpenPGP و ... اشاره کرد.

در سال های اخیر شاهد افزایش سرویس های پیام رسانی و پست الکترونیکی هستیم که امکان برقراری ارتباطی امن تر را برای کاربران فراهم می کنند. همچنین برای ناشناس ماندن در اینترنت می توانیم از ابزارهایی چون سامانه نرم افزاری TOR که مخفف The Onion Router است و سرویس های VPN یا شبکه های خصوصی مجازی استفاده کنیم. اما برای امنیت کل سیستم چه تدبیری بیاندیشیم؟

برای پاسخ به این سوال، یک شرکت کانادایی به نام Subgraph توزیعی از لینوکس با عنوان Subgraph OS را به بازار عرضه کرده است. هدف از انتشار این سیستم عامل، مقاومت در برابر حملات هک در سیستم هایی -از جمله انواع لپ تاپ- است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.  این سیستم عامل رایگان و متن باز برای کاهش ریسک دخالت و نظارت در سیستم هایی که کاربران مختلف استفاده می کنند طراحی شده است.

این سیستم عامل که تمرکز آن بر مسائل امنیتی است، سیستم ها را مقاوم تر در برابر حملات سایبری می کند. تاکید این سیستم عامل بر اصالت و بی نقصی پکیج های نرم افزارهای قابل نصب است. علاوه بر امنیت کرنل، سیستم عامل Subgraph OS از امکان رمزنگاری Full Disk بهره می برد و از طریق جداسازی اکسپلویت ها، امنیت کاربر را ارتقاء می دهد.

با استفاده از سرویس ایمل این سیستم عامل که با OpenPGP ادغام شده، کاربران امکان دسترسی به پیام های رمزنگاری شده را خواهند داشت. تمامی این قابلیت ها به نحوی طراحی شده اند که استفاده از آن برای کاربران ساده باشد. در نتیجه، نیازی به اجرای فرمان ها در پنجره ی خط فرمان یا پلاگین های خروجی نیست.

با استفاده از نرم افزار TOR، کلیه ی ارتباطات کاربر به طور ناشناس ایجاد می شوند که از این طریق موقعیت یابی برای مهاجمان سخت می شود. با این حال، این پروژه بیشتر بر امنیت تمرکز دارد تا ناشناس ماندن. از آنجایی که این سیستم عامل از نرم افزار Metaproxy برای تشخیص انتقال داده به بیرون استفاده می کند، به سادگی می توانید ارتباطات درست و قانونی را تشخیص دهید.

این نسخه از Subgraph OS در مرحله ی پیش آلفا قرار دارد. در وب سایت این سیستم عامل و در GitHub می توانید اطلاعات بیشتری درباره ی Subgraph OS کسب کنید.

منبع