Subgraph OS: سیستم‌عامل رایگان، امن و اپن‌سورس لینوکسی برای کاربران مبتدی

Subgraph OS: سیستم‌عامل رایگان، امن و اپن‌سورس لینوکسی برای کاربران مبتدی

Subgraph OS یک سیستم عامل امن، رایگان و اپن‌سورس لینوکسی است که برای کاربران تازه‌کاری که نگران مسائل امنیتی هستند طراحی شده است. این توزیع گنو/لینوکس که تمرکز اصلی آن بر مسائل امنیتی است، ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به TOR، رمزنگاری Full Disk، استفاده از سرویس پست الکترونیک OpenPGP و ... اشاره کرد.

در سال‌های اخیر شاهد افزایش سرویس‌های پیام‌رسان و پست الکترونیکی هستیم که امکان برقراری ارتباطی امن‌تر را برای کاربران فراهم می‌کنند. همچنین برای ناشناس ماندن در اینترنت می‌توانیم از ابزارهایی چون TOR که مخفف The Onion Router است و سرویس‌های VPN استفاده کنیم. اما برای امنیت کل سیستم چه تدبیری بیاندیشیم؟

برای پاسخ به این سؤال، یک شرکت کانادایی به نام Subgraph توزیعی از لینوکس با عنوان Subgraph OS را به بازار عرضه کرده است. هدف از انتشار این سیستم‌عامل، مقاومت در برابر حملات هک در سیستم‌هایی است که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر، این سیستم‌عامل رایگان و اپن‌سورس برای کاهش ریسک دخالت و نظارت در سیستم‌هایی که کاربران مختلف استفاده می‌کنند طراحی شده است.

این سیستم‌عامل که تمرکز آن بر مسائل امنیتی است، سیستم‌ها را در برابر حملات سایبری مقاوم‌تر می‌کند. تأکید این سیستم‌عامل بر اصالت و بی‌نقصی پکیج‌های نرم‌افزارهای قابل نصب است. علاوه بر امنیت کِرنِل، سیستم‌عامل Subgraph OS از امکان رمزنگاری Full Disk نیز بهره می‌برد و از طریق جداسازی اکسپلویت‌ها، امنیت کاربر را ارتقاء می‌دهد.

با استفاده از سرویس ایمیل این سیستم‌عامل که با OpenPGP ادغام شده، کاربران امکان دسترسی به پیام‌های رمزنگاری شده را خواهند داشت. تمامی این قابلیت‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که استفاده از آن برای کاربران ساده باشد. در نتیجه، نیازی به اجرای فرمان‌ها در پنجرهٔ ترمینال نیست.

با استفاده از نرم‌افزار TOR هم کلیهٔ ارتباطات کاربر به طور ناشناس ایجاد می‌شوند که از این طریق موقعیت‌یابی برای مهاجمان سخت می‌شود. با این حال، این پروژه بیشتر بر امنیت تمرکز دارد تا ناشناس ماندن. از آنجایی که این سیستم‌عامل از نرم‌افزار Metaproxy برای تشخیص انتقال داده به بیرون استفاده می‌کند، به سادگی می‌توانید ارتباطات درست و قانونی را تشخیص دهید.

منبع