AppImage: سیستمی برای اجرای نرم‌افزارهای لینوکسی در هر توزیعی

AppImage: سیستمی برای اجرای نرم‌افزارهای لینوکسی در هر توزیعی

بسیاری از کاربران سیستم‌عامل گنو/لینوکس همواره این تقاضا را داشته‌اند تا همچون کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک، یک نرم‌افزار را دانلود کرده و بدون هیچ دغدغه‌یی در انواع توزیع‌های لینوکسی اجرا کنند که به یمن سیستم AppImage، این نیاز کاربران گنو/لینوکس برآورده شده است. 

علاوه بر کاربران سیستم عامل گنو/لینوکس، توسعه‌دهندگان این سیستم‌عامل نیز همواره خواستار ساختاری بوده‌اند تا نرم‌افزار مد نظرشان را صرفاً یک بار نوشته، سپس برای توزیع‌های مختلف منتشر کنند و دیگر لازم نداشته باشند تا بسته به نیازهای هر توزیعی، تغییراتی در نرم‌افزار مد نظر خود دهند.

AppImage این امکان را به دولوپرها می‌دهد تا نرم‌افزار لینوکسی خود را در فرمت اختصاصی AppImage منتشر کرده و از این طریق آن را برای تمامی توزیع‌های رایج سیستم‌عامل گنو/لینوکس سازگار سازند. سیستم AppImage با شعار «یک بار توسعه بده، سپس در هر توزیعی اجرایش کن!» توانسته خواستهٔ اکثر کاربران توزیع‌های رایج لینوکسی را برآورده سازد که در ادامه با برخی از رایج‌ترین ویژگی‌های این سیستم آشنا خواهید شد:

سادگی در استفاده 
ایدهٔ اصلی سیستم AppImage این است که هر اپلیکیشن مساوی است با یک فایل. هر فایل AppImage حاوی اپلیکیشنی به همراه کلیهٔ فایل‌های مورد نیاز برای اجرای آن است. به عبارت دیگر، هر AppImage هیج گونه وابستگی دیگری ندارد (شبیه به کاری که داکر انجام می‌دهد).

قابل اعتماد 
فرمت AppImage این امکان را برای کاربران فراهم می‌سازد تا اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود را از توسعه‌دهندگان اصلی گرفته و این پلتفرم هرگونه واسطه‌یی را حذف می‌کند و همین مسئله منجر خواهد شد تا ضریب امنیت به فایل‌ها ارتقاء یابد.

سهولت در نصب 
شما برای اجرای فرمت‌های AppImage نیاز به پرمیشن روت ندارید. علاوه بر این، فرمت AppImage بدون نیاز به نصب نیز قابل اجرا است.