AppImage: سیستمی برای اجرای نرم افزارهای لینوکسی در هر توزیعی

AppImage: سیستمی برای اجرای نرم افزارهای لینوکسی در هر توزیعی

بسیاری از کاربران سیستم عامل گنو/لینوکس همواره این تقاضا را داشته اند تا همچون کاربران سیستم عامل های ویندوز و مک، یک نرم افزار را دانلود کرده و بدون هیچ دغدغه یی در انواع توزیع های لینوکسی اجرا کنند. به یمن سیستم AppImage، این نیاز کاربران گنو/لینوکس برآورده شده است. برای آشنایی بیشتر با این سیستم، با سکان آکادمی همراه باشید.

علاوه بر کاربران سیستم عامل گنو/لینوکس، توسعه دهندگان این سیستم عامل نیز همواره خواستار ساختاری بوده اند تا نرم افزار مد نظرشان را صرفا یک بار نوشته، سپس برای توزیع های مختلف منتشر کنند و دیگر لازم نداشته باشند تا بسته به نیازهای هر توزیعی، تغییرات در نرم افزار مد نظر خود دهند.

از این پس، با استفاده از AppImage، توسعه دهندگان خواهند توانست نرم افزار لینوکسی خود را در فرمت اختصاصی AppImage منتشر کرده و نرم افزار خود را برای تمامی توزیع های رایج سیستم عامل گنو/لینوکس سازگار سازند. سیستم AppImage با شعار «یک بار توسعه بده، سپس در هر توزیعی اجرایش کن!» توانسته خواسته اکثر کاربران توزیع های رایج لینوکسی را برآورده سازد.

سادگی در استفاده 
ایده ی اصلی سیستم AppImage این است که هر اپلیکیشن = یک فایل. هر فایل AppImage حاوی اپلیکیشنی به همراه کلیه ی فایل های مورد نیاز برای اجرای آن است. به عبارت دیگر، هر AppImage هیج گونه وابستگی دیگری ندارد.

قابل اعتماد 
فرمت AppImage این امکان را برای کاربران فراهم می سازد تا اپلیکیشن های مورد نیاز خود را از توسعه دهندگان اصلی گرفته و این پلتفرم هر گونه واسطه یی را حذف می کند و همین مسئله منجر خواهد شد تا ضریب اطمینان به فایل ها ارتقاء یابد.

سرعت در اجرا 
شما برای اجرای فرمت های AppImage نیاز به پرمیشن روت ندارید. علاوه بر این، فرمت AppImage بدون نیاز به نصب قابل اجرا است که این مسئله منجر به افزایش سرعت اجرای اپلیکیشن ها خواهد شد.

منبع


فرنوش فهیم