داستان واقعی تأسیس فیسبوک توسط مارک زاکربرگ

داستان واقعی تأسیس فیسبوک توسط مارک زاکربرگ

Mark Zuckerberg برای دریافت جایزهٔ اکسل اسپرینگر به برلین رفته بود و در آنجا مصاحبه‌ای انجام داد و در آن مصاحبه تأکید کرد که داستان واقعی تأسیس فیسبوک، با آن چیزی که در فیلم The Social Network برگرفته از کتاب میلیاردر تصادفی به تصویر کشیده شده بسیار فرق دارد. اگر دوست دارید حقیقت ماجرا را بدانید، با سکان آکادمی همراه باشید.

داستان از اینجا شروع می‌شود که مارک زاکربرگ در هاروارد تحصیل می‌کرد. او هیچ‌وقت سر کلاس تاریخ هنر به حرف‌هایی که استادش می‌زد گوش نمی‌داد و همیشه سرگرم کدنویسی بود. به همین دلیل موقعی که زمان امتحان فاینال رسید، دست به کاری زد که می‌شود گفت اولین قدم به سمت تأسیس فیسبوک بوده است.

در واقع، امتحان درس تاریخ هنر به روش خاصی برگزار می‌شد؛ در جلسهٔ آخر کلاس که به Rome of Augustus معروف بود، همهٔ آثار هنری که تا به آن روز درس داده شده بود در کلاس قرار می‌گرفت و دانشجویان باید در مورد اهمیت تاریخی هر یک از آن آثار هنری متنی را می‌نوشتند.

مارک زاکربرگ از آنجا که هیچ اطلاعاتی در مورد کارهای هنری نداشت، برنامه‌ای نوشت که نظرات دیگر دانشجویان در مورد تصاویر آثار هنری که متعلق به کلاس تاریخ هنر بود را جمع‌آوری کند تا بتواند برای پاس کردن درس تاریخ هنر از آنها استفاده کند که نامش Coursematch بود؛ برنامه‌ای که به دانشجویان اجازه می‌داد برای کلاس‌ها ثبت‌نام کنند و به وسیلهٔ آن مطالعهٔ گروهی تشکیل دهند.

مارک زاکربرگ از این برنامه استفاده کرد و به بهانهٔ مطالعهٔ گروهی، عکس‌های آثار هنری مربوط به کلاس تاریخ هنر را به صورت رَندوم برای سایر دانشجویان فرستاد و از آنها خواست که بگویند چه چیز مهمی در پیشینهٔ تاریخی هر یک از آن آثار هنری بوده است. او با استفاده از این روش توانست تمام بی‌دقتی‌هایش سر کلاس تاریخ هنر را جبران کرده و بتواند از پیشینهٔ تاریخی هر یک از آن آثار هنری باخبر شود! مدتی بعد از آن جریان هم او برنامهٔ معروف مقایسهٔ عکس FaceMash را نوشت و به یک باره معروف شد.

هر یک از این برنامه‌ها او را قدم به قدم به سوی تأسیس فیسبوک هدایت کردند. جالب است بدانید که فقط دو هفته طول کشید که مارک زاکربرگ نسخهٔ ابتدایی فیسبوک را بسازد؛ فیسبوک در ابتدا صفحهٔ وب ساده‌ای بود که اصلاً ظاهر گرافیکی زیبایی نداشت اما کم‌کم با گذشت زمان، مارک زاکربرگ آن را توسعه داد و نواقصش را برطرف کرد (لازم به ذکر است که نسخهٔ اولیه شبکهٔ اجتماعی فیسبوک با زبان PHP نوشته شد اما در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از این پلتفرم با زبان Hack توسعه داده شده است). در همین راستا، مارک زاکربرگ در جایی گفته است:

من با این هدف فیسبوک رو تأسیس کردم که به وسیلهٔ آن شکاف بین زندگی‌های مردم رو پُر کنم. در آن زمان برنامه‌ای نبود که با آن بشه با زندگی سایر مردم آشنا شد و من نمی‌دونستم که چه‌طور می‌شه چنین برنامه‌ای رو ساخت به همین دلیل با ساخت برنامه‌های کوچک شروع کردم.

وی اسم برنامه‌ای که نوشته بود را Facebook گذاشت و در ابتدای کار او فکرش هم نمی‌کرد که بتواند با کمک چند تا از دوستان دانشگاهی‌اش، یک پروژهٔ سادهٔ دانشگاهی مثل این را به یک غول فناوری با سرمایهٔ میلیاردی تبدیل کند. زاکربرگ در مصاحبه‌اش بیان کرد که آن زمان اصلاً فکرش را هم نمی‌کرد که قادر باشند فیسبوک را به همچنین شبکهٔ بزرگی تبدیل کنند و همیشه فکر می‌کرد که کس دیگری این کار را انجام خواهد داد. در حال حاضر مارک زاکربرگ مدیرعامل کمپانی فیسبوک و یکی از ثروتمندترین افراد در زمینهٔ فناوری است.

مارک زاکربرگ در مصاحبه‌اش در مورد واقعیت مجازی و هوش مصنوعی هم صحبت کرد. نیاز به توضیح نیست که شرکت فیسبوک فعالیتش را در ارتباط با واقعیت مجازی و هوش مصنوعی هم شروع کرده است و بایستی صبر کنیم تا ببینیم که آنها وقتی که در آینده تقریباً همهٔ افراد نوعی صفحه نمایش (منظور هدست‌های واقعیت مجازی است) را بر روی سرشان گذاشته‌اند، چگونه می‌خواهند جهانیان را در ارتباط نگاه دارند.

منبع