داستان واقعی: مارک زاکربرگ چگونه فیسبوک را تاسیس کرد؟

داستان واقعی: مارک زاکربرگ چگونه فیسبوک را تاسیس کرد؟

مارک زاکربرگ برای دریافت جایزه ی اکسل اسپرینگر به برلین رفته بود و در آنجا مصاحبه ای با ماتیاس دوفنرم انجام داد. زاکربرگ در مصاحبه اش اعتراف کرد که داستان واقعی تاسیس فیسبوک، با آن چیزی که در فیلم شبکه ی اجتماعی برگرفته از کتاب میلیاردر تصادفی به تصویر کشیده شده بسیار فرق دارد. اگر دوست دارید حقیقت ماجرا را بدانید، با سکان آکادمی همراه باشید.

داستان از اینجا شروع می شود که مارک زاکربرگ در هاروارد تحصیل می کرد. او هیچ وقت سر کلاس تاریخ هنر به حرف هایی که استادش می زد گوش نمی داد و همیشه سرگرم برنامه نویسی برای چیزهای دیگر بود. به همین دلیل موقعی که زمان امتحان فاینال رسید، دست به کاری زد که می شود گفت اولین قدم به سمت تاسیس فیسبوک بوده است.

امتحان درس تاریخ هنر، به روش خاصی برگزار می شد. در جلسه ی آخر کلاس که به Rome of Augustus معروف بود، همه ی آثار هنری که تا به آن روز درس داده شده بود در کلاس قرار می گرفت و دانش آموزان باید در مورد اهمیت تاریخی هر یک از آن آثار هنری متنی را می نوشتند.

زاکربرگ چون هیچ اطلاعاتی در مورد کارهای هنری نداشت برنامه ای را نوشت که نظرات کاربران را در مورد تصاویر آثار هنری که متعلق به کلاس تاریخ هنر بود جمع آوری کند تا بتواند برای پاس کردن درس تاریخ هنر از آن ها استفاده کند که نامش Coursematch بود؛ برنامه ای که به دانشجویان اجازه می داد برای کلاس ها ثبت نام کنند و به وسیله ی آن مطالعه ی گروهی تشکیل دهند. این برنامه به دانشجویان کمک می کرد تا برای انتخاب کلاس ها راحت تر تصمیم بگیرند زیرا می توانستند بفهمند که بقیه ی دانشجویان چه کلاسی را انتخاب کرده اند.

زاکربرگ از این برنامه استفاده کرد و به بهانه ی مطالعه ی گروهی عکس های آثار هنری مربوط به کلاس تاریخ هنر را به صورت رندوم برای سایر دانشجویان فرستاد و از آن ها خواست که بگویند چه چیز مهمی در پیشینه ی تاریخی هر یک از آن آثار هنری بوده است. او با استفاده از این روش توانست تمام بی دقتی های سر کلاس تاریخ هنر را جبران کند و بتواند از پیشینه ی تاریخی هر یک از آن آثار هنری با خبر شود! مدتی بعد از آن جریان هم او برنامه ی معروف مقایسه ی عکس FaceMash را نوشت و یک شبه معروف شد.

هر یک از این برنامه ها او را قدم به قدم به سوی تاسیس فیسبوک هدایت کردند. جالب است بدانید که فقط دو هفته طول کشید که زاکربرگ نسخه ی ابتدایی فیسبوک را بسازد، فیسبوک در ابتدا صفحه ی وب ساده ای بود که اصلا ظاهر گرافیکی قشنگی نداشت. اما کم کم با گذشت زمان زاکربرگ آن را گسترش داد و نواقص اش را برطرف کرد. مارک زاکربرگ در جایی گفته بود:

"من با این هدف فیسبوک را تاسیس کردم که به وسیله ی آن شکاف بین زندگی های مردم را پر کنم، در آن زمان برنامه ای نبود که با آن بتوان با زندگی سایر مردم آشنا شد من نمی دانستم که چگونه می توان چنین برنامه ای را ساخت به همین دلیل با ساخت برنامه های کوچک شروع کردم."

اسم برنامه ای که نوشته بود را فیسبوک گذاشت، در ابتدای کار او فکرش هم نمی کرد که بتواند با کمک چند تا از دوستان دانشگاهی اش یک پروژه ی ساده ی دانشگاهی مثل این را، به یک شرکت مجلل با سرمایه ی میلیاردی تبدیل کند. زاکربرگ در مصاحبه اش بیان کرد: "آن زمان اصلا فکرش را نمی کردم که قادر باشیم فیسبوک را به همچین شبکه ی بزرگی تبدیل کنیم همیشه فکر می کردم که کس دیگری این کار را انجام خواهد داد نه ما، ما فقط چند تا دانشجو بودیم. وقتی به دوازده سال گذشته فکر می کنم تعجب می کنم که واقعاً چرا کس دیگری این کار را انجام نداد؟!"

در حال حاضر مارک زاکربرگ مدیر عامل شرکت فیسبوک نفر چهارم در لیست فوربس است-لیست ثروتمند ترین افراد در زمینه ی فناوری- او به همراه همسرش -پریسیلا چان- در برلین حضور داشت تا جایزه ی اکسل اسپرینگر را برای نو آوری و کارآفرینی استثنایی دریافت کند.

مارک در مصاحبه اش، در مورد واقعیت مجازی و هوش مصنوعی هم صحبت کرد. اخیراً تصویری از مارک زاکربرگ پخش شده که در حال راه رفتن میان جمعیتی از مردم است ولی هیچ کس او را نمی بیند زیرا همه ی آن ها هدست های واقعیت مجازی را بر سر گذاشته اند. شرکت فیسبوک کار خودش را در ارتباط با واقعیت مجازی شروع کرده است. حالا باید ببینیم ، آن ها چگونه می خواهند جهانیان را در ارتباط نگه دارند وقتی که در آینده تقریباً همه ی افراد نوعی صفحه نمایش-منظور هدست های واقعیت مجازی است- را بر روی سرشان نصب کرده اند.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید فیسبوک می تواند در آینده هم جهانیان را در ارتباط نگه دارد یا همچون سایر شبکه های اجتماعی عمری دارد و روزی خواهد رسید که با چیز بهتری جایگزین خواهد شد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع