20 حقیقت جالب در مورد شبکهٔ اجتماعی Twitter

20 حقیقت جالب در مورد شبکهٔ اجتماعی Twitter

Twitter یک شبکهٔ اجتماعی و سرویس ارائه دهندهٔ میکروبلاگ است که به کاربران اجازه می‌دهد تا متنی با حداکثر ۲۸۰ کاراکتر که توییت نامیده می‌شود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. در این پست قصد داریم 20 حقیقت جالب در مورد این شبکهٔ اجتماعی را برای شما بازگو کنیم که به احتمال زیاد تاکنون اطلاعی در مورد آنها نداشته‌اید.

1. کاربران توئیتر عموماً روابط عاطفی کمتری نسبت به کسانی که توئیت نمی‌کنند دارند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به طور مرتب توئیت می‌کنید، باید بدانید که شانس درگیری شما در روابط احساسی 5 تا 10٪ کمتر است.

2. Conan O'Brien -کمدین مشهور آمریکایی- تنها یک نفر را در توئیتر فالو می‌کند! یکی از طرفدارانش را که به طور تصادفی انتخاب شد و از سال 2010 به بعد، یعنی بعد از فالو شدنش، تعداد فالوورهای او از 3 نفر به میلیون‌ها نفر رسید (مشاهدهٔ اکانت توییتر Conan O'Brien). این طرفدار خوش‌شانس سارا کیلن بود که تبدیل به یکی از چهره‌های سرشناس اینترنت شده است.

3. زمانی هشتگ facebookdown# پرطرفدارترین موضوع جهانی توئیتر بود. بیشتر این هشتگ‌ها از طرف کسانی است که دوست دارند در جهانی «بدون حضور فیسبوک» زندگی کنند. ظاهراً این غول شبکه‌های اجتماعی دشمنان زیادی در توئیتر دارا است.

4. تنها 5٪ از تمام کاربران توئیتر بیشتر از 100 فالوور دارند و 75٪ از فعالیت‌های کاربران توئیتر متعلق به این گروه اقلیت است.

5. مدیریت حساب رسمی دولت سوئد در توئیتر هر هفته به طور تصادفی به یکی از شهروندان این کشور داده می‌شود. هدف از این کار نشان دادن تنوع سوئدی و مترقی بودن دیدگاه‌ها و شخصیت مردم سوئد است.

6. در ابتدا قرار بود نام تجاری توئیتر، Twitch (به معنای تکان ناگهانی) باشد که وجه تسمیهٔ آن حرکت ویبرهٔ گوشی تلفن همراه در جیب بود. 

7. فالوورهای کتی پری در توئیتر از جمعیت اسپانیا، کانادا، کرهٔ شمالی، و استرالیا بیشتر است. این ستارهٔ مشهور یکی از کسانی است که بیشترین تعداد فالوور را در این شبکهٔ اجتماعی دارد.

8. گفته می‌شود بیشتر از 30٪ از اکانت‌های توئیتر، حساب‌های جعلی توسط FBI و CIA برای جاسوسی از مردم و نظارت بر شبکه‌های اجتماعی است. 

9. پرندهٔ توییتر در واقع یک بچه Articuno است. این پرنده یکی از کاراکترهای تخیلی شناخته شده در میان طرفداران بازی ویدئویی و کارتون ژاپنی Pokemon است.

10. اولین توئیت در سال 2006 توسط جک دورسی -بنیان‌گذار توئیتر- منتشر شد.

11. نزدیک به 50٪ از کاربران توئیتر فقط تماشاچی هستند؛ یعنی به جای شرکت در بحث‌ها، فقط توئیت‌ها را می‌خوانند.

12. یکی از اسامی جایگزینی که برای توئیتر در نظر گرفته شده بود Friendstalker بود. 

13. مریخ‌نورد Curiosity Rover یک حساب کاربری توییتر دارد و مرتباً عکس‌هایی را از حیات مریخ توئیت می‌کند. توئیت‌های جالب Curiosity Rover آن را از دست ندهید!

14. تعداد کلماتی که کاربران توئیتر در هر 5 ثانیه می‌نویسند به اندازهٔ کلمات یک رمان 1200 صفحه‌ای است.

15. نام واقعی لوگوی توئیتر لری‌ برد است. این نامگذاری به افتخار سال بازیکن مشهور NBA لری‌ برد بود (لری برد بسکتبالیست بازنشستهٔ تیم بوستون سلتیکز است).

16. کارمندان توئیتر از طرف داعش تهدید به مرگ می‌شوند زیرا به محض آنکه این گروه اکانتی با نام ISIS (مخفف عبارت دولت اسلامی عراق و سوریه) را در توئیتر ایجاد می‌کند، سریعاً از طرف توئیتر غیرفعال می‌شود. پیام تهدید دقیقاً یکی از بنیانگذاران توییتر -جک دورسی- را مخاطب قرار داده بود و قول می‌داد که جواب جنگ مجازی را با یک جنگ واقعی بدهند!

17. تعداد فالوورهای جاستین بیبر بیشتر از جمعیت کانادا است. با این حال، یک‌سوم فالوورهای او اکانت‌های جعلی هستند.

18. برای تعداد توئیت‌های روزانه در توئیتر یک محدودیت 2400 تایی در نظر گرفته شده است (یعنی در هر ساعت 100 توئیت).

19. شرکت توئیتر، سرویس اشتراک‌گذاری فیلم Vine را چند ماه قبل از عرضهٔ رسمی آن به قیمت 30 میلیون دلار خرید. ماهانه بیش از 100 میلیون نفر از این سرویس روی اینترنت استفاده می‌کنند.

20. اسرائیل اولین و تنها رژیمی بود که در سال 2012 به طور رسمی به توئیتر اعلان جنگ کرد.

جدای از بحث حقائق جالبی که در مورد شبکهٔ اجتماعی توئیتر وجود دارد، این نکته را باید گوشزد کرد که ما در حال حاضر در عصر فناوری اطلاعات به سر می‌بریم و یکی از بخش‌های لاینفک این عصر، شبکه‌های اجتماعی هستند. به نظر می‌رسد که اگر به جای آنکه به شبکه‌های اجتماعی به شکل یک تهدید نگاه کنیم، آنها را فرصتی برای برندسازی ایران و ایرانیان نگاه می‌کردیم، می‌توانستیم جایگاه خود در فضای آی‌تی دنیا بهتر و بیشتر ارتقاء دهیم.

البته جدای از بحث رفع محدودیت‌های شبکه‌های اجتماعی، نیاز به فرهنگ‌سازی در این زمینه هم شدیداً به چشم می‌خورد. به طور مثال، شاهد رفتارهای بسیار از کاربران شبکهٔ اجتماعی اینستاگرام هستیم که قبل از آنکه جوجه کباب به شکم آنها برسد، به پروفایل اینستاگرام ایشان می‌رسد و یا خیلی از کاربران نمی‌دانند که شبکهٔ اجتماعی لینکداین جای هر نوع پستی نیست (توهین‌های برخی کاربران ایرانی به سلبریتی‌ها،‌ ورزشکاران و غیره را هم می‌بایست مد نظر داشت). 

کدام‌یک از حقایق ذکر شده در مورد شبکهٔ اجتماعی توئیتر برای شما جالب‌تر بود؟ آیا نکتهٔ جالب دیگری در مورد توئیتر می‌دانید که در لیست بالا ذکر نیامده باشد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع