20 حقیقت جالب در مورد شبکه ی اجتماعی Twitter

20 حقیقت جالب در مورد شبکه ی اجتماعی Twitter

توئیتر (Twitter) یک شبکه اجتماعی و سرویس ارائه دهنده ی میکروبلاگ است که به کاربران اجازه می دهد تا 140 حرف، پیام متنی که توییت (Twitt) نامیده می شود را ارسال کنند. در این پست قصد دارم 20 حقیقت جالب در مورد این شبکه ی اجتماعی را برای شما بازگو کنم، پس با سکان آکادمی همراه باشید.

1- کاربران توئیتر عموماً روابط عاطفی کم تری نسبت به کسانی که توئیت نمی کنند دارند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به طور مرتب توئیت می کنید، باید بدانید که شانس درگیری شما در روابط احساسی 5 تا 10 درصد کم تر می شود.

2- کونن اوبراین کمدین مشهور آمریکایی، تنها یک نفر را در توئیتر فالو می کند، یکی از طرفدارانش را که به طور تصادفی انتخاب شد و از سال 2010 به بعد، یعنی بعد از فالو شدنش، تعداد فالوورهای او از 3 نفر به 195 هزار نفر رسید. این طرفدار خوش شانس سارا کیلن بود که تبدیل به یکی از چهره های سرشناس اینترنت شد.

3- هشتگ facebookdown# یا #مرگ-بر-فیسبوک پرطرفدارترین موضوع جهانی توئیتر است. بیش تر این کامنت ها از طرف کسانی است که دوست دارند در جهانی "بدون حضور فیسبوک" زندگی کنند. ظاهراً این غول شبکه های اجتماعی دشمنان زیادی در توئیتر دارد.

4- تنها 5 درصد از تمام کاربران توئیتر بیش تر از 100 فالوور دارند. 75 درصد از فعالیت های کاربران توئیتر متعلق به این 5 درصد اقلیت است.

5- مدیریت حساب رسمی دولت سوئد در توئیتر هر هفته به طور تصادفی به یکی از شهروندان این کشور داده می شود. هدف از این کار نشان دادن تنوع سوئدی، و مترقی بودن دیدگاه ها و شخصیت مردم سوئد است.

6- در ابتدا قرار بود نام تجاری توئیتر Twitch به معنای تکان ناگهانی باشد، که وجه تسمیه آن حرکت ویبره ی گوشی تلفن همراه در جیب بود. اولین توئیت در سال 2006 توسط جک دروسی بنیان گذار توئیتر منتشر شد.

7- فالوورهای کتی پری در توئیتر از جمعیت اسپانیا، کانادا، کره ی شمالی، و استرالیا بیش تر است. این ستاره ی مشهور بیش ترین تعداد فالوور را دارد.

8- گفته می شود بیش تر از 30 درصد از حساب های توئیتر حساب های جعلی ایجاد شده توسط FBI و CIA برای جاسوسی از مردم و نظارت بر شبکه های اجتماعی است. هر چیزی اهمیت دارد: صفحه هایی که از آن ها بازدید می کنید، فعالیت هایتان، پست هایتان، آن ها می خواهند همه چیز را در مورد شما بدانند.

9- پرنده توییتر در واقع یک بچه Articuno است. این پرنده یکی از کاراکترهای تخیلی شناخته شده در میان طرفداران بازی ویدئویی و کارتون ژاپنی Pokemon است.

10- در اصل توئیتر مثل این است که شما با خودتان حرف می زنید و امیدوارید که یک نفر دیگر هم به شما ملحق شود. بنابراین بهتر است هر چند وقت یک بار مدتی همه چیز را کنار بگذارید و به طور نرمال با دیگران گفت و گو کنند.

11- نزدیک به 50 درصد از کاربران توئیتر فقط تماشاچی هستند، یعنی به جای شرکت در بحث ها فقط توئیت ها را می خوانند. خواندن توئیت ها حتی نیاز به ثبت نام در سایت و داشتن حساب کاربری هم ندارد.

12- یکی از اسامی جایگزینی که برای توئیتر در نظر گرفته شده بود "Friendstalker" به معنای سخنگوی دوستان بود. البته برخی نام " Friend-stalker " به معنای دنبال کننده ی دوست را هم پیشنهاد می دهند.

13- مریخ نورد Curiosity یک حساب کاربری توییتر دارد و مرتباً عکس هایی را از حیات مریخ توئیت می کند. توئیت های جالب آن را از دست ندهید!

14- تعداد کلماتی که کاربران توئیتر در هر 5 ثانیه می نویسند به اندازه ی کلمات یک رمان 1200 صفحه ای است. جالب است که بدانید شما نویسنده ی کدام فصل از کدام رمان هستید!

15- نام واقعی لوگوی توئیتر لری برد است. این نام گذاری به افتخار سال بازیکن مشهور NBA لری برد بود. لری برد بسکتبالیست بازنشسته ی تیم بوستون سلتیکز است.

16- کارمندان توئیتر از طرف داعش تهدید به مرگ می شوند، چرا که به محض آن که این گروه اکانتی با نام ISIS (مخفف عبارت دولت اسلامی عراق و سوریه) را در توئیتر ایجاد می کند، سریعاً از طرف توئیتر غیر فعال می شود. پیام تهدید دقیقاً یکی از بنیانگذاران توییتر، جک دورسی را مخاطب قرار می داد و قول می داد که جواب جنگ مجازی را با یک جنگ واقعی بدهد.

17- تعداد فالوورهای جاستین بیبر بیش تر از جمعیت کانادا است. با این حال یک سوم فالوورهای او اکانت های جعلی هستند.

18- برای تعداد توئیت های روزانه در توئیتر یک محدودیت 2400 تایی در نظر گرفته شده است. یعنی در هر ساعت 100 توئیت.

19- شرکت توئیتر، سرویس به اشتراک گذاری فیلم Vine را چند ماه قبل از عرضه ی رسمی آن به قیمت 30 میلیون دلار خرید. ماهانه بیش تر از 100 میلیون نفر از این سرویس روی اینترنت استفاده می کنند.

20- اسرائیل اولین و تنها رژیمی بود که در سال 2012 به طور رسمی به توئیتر اعلان جنگ کرد.

جدای از بحث حقائق جالبی که در مورد شبکه ی اجتماعی توئیتر وجود دارد، این نکته رو باید گوشزد کنم که ما در حال حاضر در عصر فناوری اطلاعات به سر می بریم و یکی از بخش های لاینفک این عصر، شبکه های اجتماعی، بیگ دیتا، داده کاوی و ... است. در احادیث داریم که انسان را هرچه منع کنی، علاقه اش به آن چیز بیشتر و بیشتر خواهد شد و نمود عینی این قضیه را در مورد محدودیت شبکه های اجتماعی در کشور عزیزمان ایران از یک سو و ولع کاربران به این شبکه ها از سوی دیگر دیده ایم. به نظر می رسد که اگر به جای آن که به شبکه های اجتماعی به شکل یک تهدید نگاه کنیم، آن ها را فرصتی برای برند سازی ایران و ایرانیان نگاه می کردیم، می توانستیم جایگاه خود در فضای آی تی دنیا بهتر و بیشتر ارتقاء دهیم.

البته جدای از بحث رفع محدودیت های شبکه های اجتماعی، نیاز به فرهنگ سازی در این زمینه هم شدیدا به چشم می خورد. به طور مثال، شاهد رفتارهای بسیار از کاربران شبکه ی اجتماعی اینستاگرام هستیم که قبل از آن که جوجه کباب به شکم آن ها برسد، به پروفایل اینستاگرام ایشان می رسد و یا خیلی از کاربران نمی دانند که شبکه ی اجتماعی لینکدین جای هر نوع پستی نیست و یا بسیاری از برنامه نویسان ایرانی را می بینیم که در شبکه ی اجتماعی توییتر، به جای آن که در 140 کاراکتر یک ایده را مطرح کنند، یک اطلاع رسانی خوب داشته باشند و غیره، توئیت هایی همچون «الان وسط کد زدن هوس قلیون کردم»، «بعد از یک الگوریتم پیچیده آبجو خیلی چسبید» و ... می گذارند.

کدام یک از حقایق ذکر شده در مورد شبکه ی اجتماعی توئیتر برای شما جالب تر بود؟ آیا نکته ی جالب دیگری در مورد توئیتر می دانید که در لیست بالا ذکر نیامده باشد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع