20 حقیقت جالب دربارهٔ استیو جابز

20 حقیقت جالب دربارهٔ استیو جابز

استیو جابز توانست آنچنان برند شخصی قدرتمندی از خود بسازد که حتی پس از فوت وی در سال 2011 نیز در روزنامه‌ها، وبلاگ‌ها و به طور کلی اخبار در مورد شخصیت وی داستان‌های مختلفی نقل می‌کنند. در این پست قصد داریم  20 حقیقت جالب در مورد استیو جابز که فردی پیشگام در صنعت فناوری بود را با شما به اشتراک بگذاریم.

1. وقتی استیو جابز مدیرعامل شرکت اپل بود، سالانه فقط 1 دلار برای حقوقش از حساب اپل برداشت می‌کرد. با این حال او توانست با کمک درآمدهای دیگری که از سهام به دست می‌آورد، زندگی راحتی برای خودش ساخته و یکی از ثروتمندترین مردان دنیا شود.

2. استیو جابز قبل از اینکه شرکت اپل را تأسیس کند، در شرکت آتاری کار می‌کرد. این شرکت فعالیت زیادی در ارتباط با صنعت بازی‌های کامپیوتری انجام می‌داد که از جمله کارهای این شرکت می‌توان به بازی‌های آرکِید و طراحی کنسول‌ بازی‌های ویدیویی و کامپیوترهای خانگی اشاره کرد.

3. استیو جابز به درمان‌های سنتی اعتقاد داشت که در نهایت این اعتقادش منجر به از دست دادن زندگیش شد! وقتی که به مرگش نزدیک شده بود، از اینکه روش سنتی را برای درمان سرطانش انتخاب کرده بود پشیمان بود.

4. تقریباً درون همه‌ٔ کامپیوترهای اولیهٔ مکینتاش که توسط شرکت اپل تولید می‌شد، امضای استیو جابز حک شده بود؛ اگرچه خریداران نمی‌توانستند بدون ابزار مخصوصی آن را ببینند، ولی داشتن همچنین چیزی افتخار بزرگی برای یک دارندهٔ مکینتاش محسوب می‌شد.

5. استیو جابز تحصیلات دانشگاهی نداشت و او هیچ‌وقت برنامه‌ای نداشت که به دانشگاه برود و برای رسیدن به موفقیت راه دیگری را انتخاب کرده بود (البته یکی دو ترم در دانشگاه Reeds تحصیل کرده بود که در نهایت دانشگاه را ترک کرد).

6. استیو جابز گفته بود که مواد مصرف می‌کند. نوعی مواد توهم‌زا به نام LSD و گفته بود که مصرف LSD یکی از مهمترین کارهایی بوده که در زندگیش انجام داده است! او مطمئن بود که LSD باعث شده بود که در بیزینس موفق شود!

7. به نظرتان عجیب نیست آن چیزی که باعث مرگ استیو جابز شد با PC آغاز می‌شود؟ همان‌طور که می‌دانید استیو جابز بر اثر سرطان لوزالمعده فوت کرد که اصطلاح لاتین این نوع بیماری، Pancreatic Cancer است.

8. استیو جابز در طول عمرش حتی یک خط هم کدنویسی نکرده بود. او هیچ‌وقت یک برنامه‌نویس نبوده اما کارمندان فنی‌اش او را متقاعد کرده بودند که برنامه‌نویسی باید Object Oriented باشد تا بشود یک اثر انقلابی را تولید کرد.

9. محصولاتی که توسط شرکت اپل ساخته می‌شوند، دکمهٔ مستقیمی برای خاموش کردن ندارند زیرا استیو جابز از مرگ می‌ترسید و اعتقاد داشت چیزی که خاموش شود، دیگر کارش تمام است.

10. پزشکان تشخیص داده بودند که استیو جابز مشکل خوانش‌پریشی دارد (GPA‌اش 2.65 بود). به همین دلیل امتحان دادن برایش خیلی سخت بود.

11. حدوداً 7.7٪ از سهام دیزنی به استیو جابز تعلق داشت (البته پس از آنکه دیزنی شرکت پیکسار را خرید).

12. آخرین کلمات استیو جابز قبل از مرگ عبارتن بودند از «OH WOW.OH WOW.OH WOW». زندگی او واقعاً پر از WOW.

13. شرکت George Lucas به جابز فروخته شد و بعد به Pixar تغییر نام داده شد. این قرارداد در سال 1979 بسته شد و جابز برای خرید آن، ۵ میلیون دلار هزینه پرداخت کرد.

14. آخرین حضور استیو جابز در ارتباط با شرکت اپل طی معرفی iOS 5 و iCloud بود. او در ششم ژوئن سال 2011 آخرین سخنرانی خودش در مورد اپل را انجام داد.

15. استیو جابز از لحاظ بیولوژیکی یک رگهٔ مسلمان سوری داشت. او در کودکی به فرزند خواندگی گرفته شده ولی نام پدر واقعی‌اش عبدالفتاح جندالی است و نام مادر واقعیش جوآن کارول شیبل هست که یک زن آمریکایی است. بعد از تولد استیو جابز، پدر جوآن اجازه نداد که او فرزندش را نگاه دارد و در نهایت او در خانوادهٔ دیگری بزرگ شد (زیرا پیش از تولد استیو جابز، این دو رسماً ازدواج نکرده بودند).

16. استیو جابز فقط سبزیجات و غذاهای دریایی مصرف می‌کرد و گوشت‌های دیگر را نمی‌خورد.

17. مذهب استیو جابز ذن بودایی بود (فرقه‌ای از بوداییان که طرفدار تفکر و عبادت و ریاضت بودند). او در جوانی و گاهی‌اوقات در میانسالی برای انجام مدیتیشن و یادگیری راه‌های ساده زیستن، به هند سفر می‌کرد.

18. جابز فکر می‌کرد که عقیم است به خاطر همین دختر اولش را نپذیرفت و او برای مدتی با مادرش زندگی می‌کرد و خرجش را دولت می‌داد (البته این دختر هم حاصل یک ازدواج رسمی نبود).

19. استیو جابز در ابتدا نمی‌خواست محصولاتی که تولید می‌کند سفید باشند ولی هنگامی که جاناتان آیو -طراح شرکت اپل- رنگ سفید مایل به خاکستری را به وی نشان داد، نتوانست مخالفت کند.

20. آرم لپ‌تاپ‌های قدیمی اپل وارونه بود. آنها اشتباه نکرده بودند و هدف آنها جلب توجه مشتریان بوده است.

کدام یک از حقایق ذکر شده در مورد زندگی استیو جابز، برای شما جالب‌تر بود؟ آیا واقعیت جالب دیگری در مورد وی می‌دانید که در لیست بالا ذکر نشده باشد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع