20 حقیقت جالب درباره ی استیو جابز

20 حقیقت جالب درباره ی استیو جابز

استیو جابز توانست آنچنان برند شخصی قدرتمندی از خود بسازد که حتی پس از فوت وی در سال 2011 نیز در روزنامه ها، وبلاگ ها، اخبار و ... چیزهایی پیرامون زندگی شخصی و حرفه یی وی می بینیم و می شنویم که سکان آکادمی هم در این زمینه استثناء نیست. ما در این بخش می خواهیم 20 حقیقت جالب در مورد استیو جابز -یکی از دو موسس اصلی شرکت اپل یا بهتر بگوییم غول فعلی فناوری دنیا- که فردی پیشگام در صنعت فناوری بود را به شما ارائه دهیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این چهره ی موفق، با سکان آکادمی همراه باشید.

1- وقتی که او مدیر عامل شرکت اپل بود، سالانه فقط 1 دلار برای حقوقش از حساب اپل برداشت می کرد. با این حال او توانست با کمک درآمدهای دیگری که از سهام ها و باز پرداخت هایش به دست می آورد، زندگی راحتی برای خودش ساخته و یکی از ثروتمند ترین مردان دنیا شود.

2- جابز قبل از این که شرکت اپل را تاسیس کند در شرکت آتاری کار می کرد. شرکت اتاری فعالیت زیادی در ارتباط با صنعت بازی های کامپیوتری انجام می داد، که از جمله کارهای این شرکت می توان به بازی های آرکِید،کنسول بازی های ویدیویی و کامپیوترهای خانگی اشاره کرد.

3- استیو جابز به درمان های سنتی اعتقاد داشت، که در نهایت این اعتقادش منجر به از دست دادن زندگیش شد. وقتی که به مرگش نزدیک شده بود از این که روش سنتی را برای درمان سرطانش انتخاب کرده، پشیمان بود.

4- تقریباً درون همه ی کامپیوترهای اولیه ی مک که توسط شرکت اپل تولید می شد امضای استیو جابز حک شده بود، اگر چه خریدار ها نمی توانستند بدون ابزار مخصوص آن را ببینند ولی داشتن همچین چیزی افتخار بزرگی بود.

5- استیو جابز تحصیلات دانشگاهی نداشت. او هیچ وقت برنامه یی نداشت که به دانشگاه برود و برای رسیدن به موفقیت راه دیگری را انتخاب کرده بود (البته یکی دو ترم در دانشگاه Reeds ادامه تحصیل داده بود که در نهایت دانشگاه را ترک کرد.)

6- استیو جابز گفته بود که مواد مصرف می کند. نوعی مواد توهم زا به نام LSD، او گفته بود که مصرف LSD یکی از مهمترین کارهایی بوده که در زندگیش انجام داده! او مطمئن بود که LSD باعث شده که در بیزینس موفق شود!

7- به نظرتان عجیب نیست که آن چیزی که باعث مرگ استیو جابز شد با PC آغاز می شود؟ همان طور که می دانید استیو جابز بر اثر سرطان لوزالمعده فوت کردPancreatic Cancer.

8- استیو جابز حتی یک خط هم کدنویسی نکرده است. او هیچ وقت یک برنامه نویس نبوده اما کارمندان فنی اش او را متقاعد کرده بودند که برنامه نویسی باید Object-Oriented باشد تا بشود یک اثر انقلابی را تولید کرد.

9- محصولاتی که توسط شرکت اپل ساخته می شود، دکمه ی مستقیمی برای خاموش کردن ندارند چون استیو جابز از مرگ می ترسید و اعتقاد داشت چیزی که خاموش بشه دیگه کارش تمومه.

10- پزشکان تشخیص داده بودند که جابز مشکل خوانش پریشی دارد، GPA اش 2.65 بود. به همین دلیل امتحان دادن برایش خیلی سخت بود.

11- 7.7% از سهام دیزنی به استیو جابز تعلق داشت البته پس از آن که دیزنی شرکت تحت عنوان پیکسار را خرید.

12- آخرین کلمات او قبل از مرگ این کلمات بود "OH WOW.OH WOW.OH WOW" زندگی او واقعاً پر از "WOW, WOW, WOW" بود، پر از بزرگی، عشق و موفقیت.

13- شرکت George Lucas به جابز فروخته شد و بعد به Pixar تغییر نام داده شد. قرارداد در سال 1979 بسته شد و جابز برای خرید آن پنج میلیون دلار هزینه پرداخت کرد.

14- آخرین حضور استیو جابز در ارتباط با شرکت اپل طی معرفی iOS 5 و iCloud بود. او در ششم ژوئن سال 2011 آخرین سخنرانی خودش در مورد اپل را انجام داد.

15- استیو جابز از لحاظ بیولوژیکی یک رگه ی مسلمان سوریه ای داشت. او در کودکی به فرزند خواندگی گرفته شده ولی نام پدر واقعی اش عبدالفتاح جندالی است و نام مادر واقعیش جوآن کارول شیبل هست که یک زن آمریکایی است. بعد از تولد استیو جابز پدر جوآن اجازه نداد که او فرزندش را نگه دارد و در نهایت او در خانواده ی دیگری بزرگ شد (زیرا پیش از تولد استیو جابز، این دو رسما ازدواج نکرده بودند یعنی ... )

16- استیو جابز فقط سبزیجات و غذاهای دریایی مصرف می کرد و گوشت های دیگر را نمی خورد.

17- مذهب استیو جابز زِن بودایی بود -فرقه ای از بوداییان که طرفدار تفکر و عبادت و ریاضت بودند- او در جوانی و گاهی اوقات در میان سالی برای انجام مدیتیشن و یادگیری راه های ساده زیستن، به هند سفر می کرد.

18- جابز فکر می کرد که عقیم است به خاطر همین دختر اولش را نپذیرفت و او برای مدتی با مادرش زندگی می کرد و خرجش را دولت می داد (البته این دختر هم حاصل یک ازدواج رسمی نبود یعنی ...)

19- استیو جابز در ابتدا نمی خواست محصولاتی که تولید می کند سفید باشد ولی هنگامی که جاناتان ایو -طراح شرکت- رنگ سفید مایل به خاکستری را بهش نشان داد، نتوانست مخالفت کند.

20- آرم لپ تاپ های قدیمی اپل وارونه بود. آنها اشتبه نکرده بودند و هدف آن ها جلب توجه و در نهایت رضایت کاربران اپل بود.

کدام یک از حقایق ذکر شده در مورد زندگی استیو جابز، برای شما جالب تر بود؟ آیا واقعیت جالب دیگری در مورد وی می دانید که در لیست بالا ذکر نشده باشد؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع