Zephyr: سیستم‌عاملی اپن‌سورس برای اینترنت اشیاء

Zephyr: سیستم‌عاملی اپن‌سورس برای اینترنت اشیاء

روز به روز بر اهمیت اینترنت اشیاء (IoT) افزوده می‌شود و در همین راستا شرکت‌ها و مراکز زیادی هستند که در تلاش برای سرمایه‌گذاری روی این حوزه می‌باشند (برای آشنایی بیشتر با IoT، به مقالهٔ اینترنت اشیاء (Internet of Things) چیست؟ مراجعه نمایید). در میان این مراکز، نام بنیاد لینوکس هم به چشم می‌خورد که پروژه‌یی تحت عنوان Zephyr را به بازار عرضه کرده که اپن‌سورس نیز می‌باشد.

اپن‌سورس بودن این سیستم‌عامل بدان معنا است که استارتاپ‌های فعال در زمینهٔ IoT نمی‌بایست خود را درگیر لایسنس‌های مرتبط با خرید این سیستم‌عامل کرده و بدون هیچ دغدغه‌ای می‌توانند از آن در پروژه‌های خود استفاده کنند. علاوه بر این، اگر فرد یا شرکتی علاقمند به مشارکت در توسعهٔ این سیستم‌عامل اپن‌سورس باشد نیز خواهد توانست در ارتقاء آن کمک کند.

یکی از ویژگی‌های اصلی Zephyr، ماژولار بودن آن است. به عبارت دیگر، به هر تعداد ماژول که بخواهید روی آن می‌توانید نصب کنید که این کار از طریق ابزاری تحت عنوان Kconfig عملی می‌شود. کِرنِل این سیستم‌عامل و ماژول‌های مرتبط با آن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند روی سیستم‌هایی با رم 8 کیلوبایت نیز اجرا شوند!

به نظر می‌رسد که بنیاد لینوکس علاوه بر عملکرد این سیستم‌عامل، روی امنیت آن هم‌ زمان گذاشته است چرا که تیمی از متخصصین امنیت در بنیاد لینوکس روی بحث امنیت Zephyr OS کار کرده‌اند. برخی از مهم‌ترین چیزهایی که این سیستم‌عامل پشتیبانی می‌کند عبارتند از:

- Bluetooth
- Bluetooth Low Energy
- IEEE 802.15.4
- 6Lowpan
- CoAP
- IPv4
- IPv6
- NFC
- Arduino 101
- Arduino Due
- Intel Galileo’ Gen 2
- NXP FRDM-K64F Freedom board

با مراجعه به سایت Zephyr Project، می‌توانید به مطالعهٔ بیشتر مستندات این سیستم‌عامل پرداخته و یا در صورت تمایل، به مشارکت در زمینهٔ توسعهٔ آن بپردازید.

منبع