ارائه ی سیستم عامل اپن سورس اینترنت اشیاء تحت عنوان Zehpyr توسط بنیاد لینوکس

روز به روز بر اهمیت اینترنت اشیاء یا به اختصار IoT افزوده می‌شود لذا شرکت های زیادی هستند که در تلاش برای سرمایه‌گذاری روی این حوزه می باشند. در این میان، بنیاد لینوکس هم برای آن که از غافله عقب نماند، از پروژه یی تحت عنوان Zephyr رونمایی کرده که به طور خلاصه عبارت است از یک سیستم عامل قابل توسعه برای اشیاء اینترنتی که البته اپن سورس نیز هست. برای آشنایی بیشتر با این پروژه، با سکان آکادمی همراه باشید.

اپن سورس بودن این OS بدان معنا است که استارتاپ های فعال در زمینه ی IoT نمی بایست خود را درگیر لایسنس های مرتبط با سیستم عامل کرده و بدون هیچ دغدغه ای می‌توانند از آن در پروژه های خود استفاده کنند. علاوه بر این، اگر فرد یا شرکتی علاقمند به مشارکت در توسعه ی این سیستم عامل اپن سورس باشد نیز خواهد توانست در ارتقاء آن کمک کند.

یکی از ویژگی‌های اصلی Zehpyr Project ماژولار بودن آن است. به عبارت دیگر، به هر تعداد ماژول که بخواهید روی آن می‌توانید نصب کنید که این کار از طریق ابزاری تحت عنوان Kconfig عملی می شود. کرنل این سیستم عامل و ماژول های مرتبط با آن به گونه یی طراحی شده که می‌تواند روی سیستم‌هایی با رم 8 کیلوبایت اجرا شود.

به نظر می‌رسد که بنیاد لینوکس علاوه بر عملکرد این سیستم عامل، روی امنیت آن هم‌ زمان گذاشته است. لذا تیمی اختصاصی از متخصصین امنیت در این بنیاد روی سکیوریتی Zephyr OS کار کرده اند. برخی از مهم‌ترین چیزهایی که این سیستم عامل پشتیبانی می‌کند عبارتند از:

Bluetooth
Bluetooth Low Energy
IEEE 802.15.4
6Lowpan
CoAP
IPv4
IPv6
NFC
Arduino 101
Arduino Due
Intel Galileo’ Gen 2
NXP FRDM-K64F Freedom board

با مراجعه به سایت Zephyr Project می توانید به مطالعه ی بیشتر در زمینه ی مستندات این سیستم عامل پرداخته و یا در صورت تمایل به مشارکت در زمینه ی توسعه ی آن بپردازید.

Zephyr Project — Linux Foundation Announces Open Source Operating System For IoT

0


بهزاد مرادی

از جمله علائق بهزاد مرادی می توان به نشر علم،‌ سرمایه گذاری روی نسل آینده، زبان برنامه نویسی پی اچ پی و جامعه متن باز و همچنین راه اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و او بر این باور است که سکان آکادمی بستری است که از آن طریق می تواند به علائق اش جامه ی عمل بپوشاند. از جمله فعالیت های وی در سکان آکامی می توان به تالیف دوره های آنلاین برنامه نویسی و ترجمه مقالات وبلاگ اشاره کرد. 


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)