آیا می دانید که تنها با اجرای یک دستور ساده در ترمینال، می توانید گزارش هوا شناسی را مشاهده کنید؟

آیا می دانید که تنها با اجرای یک دستور ساده در ترمینال، می توانید گزارش هوا شناسی را مشاهده کنید؟

بعضی از افراد در مورد Terminal در سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس مثل مکینتاش و گنو/لینوکس اطلاعات زیادی ندارند و نمی دانند که چه کارهایی را می توانند با استفاده از آن انجام دهند. ما در اینجا می خواهیم به شما یک روش جالب برای آگاهی از وضعیت آب و هوایی را یاد بدهیم. اگر به این موضوع علاقمند هستید، با سکان آکادمی همراه باشید.

اگر شما یک برنامه نویس هستید و به کارتون علاقه دارید، ممکن است که آب و هوای بیرون خیلی برایتان مهم نباشد چون می توانید کارتان را در خانه انجام دهید، ولی فکر کنید که می خواهید برای هوا خوری به بیرون بروید و قبل از رفتن می خواهید وضعیت هوا را چک کنید. امروزه سرویس های مختلفی برای اطلاع از وضعیت آب و هوا ایجاد شده است و در تلفن های همراه خیلی از افراد اپ هایی مربوط به این سرویس وجود دارد و اطلاع پیدا کردن از وضعیت آب و هوایی برای مردم خیلی راحت شده است. ولی اگر شما یک توسعه دهنده هستید، باید یک راه عجیب تر و متفاوت تری را برای این منظور انتخاب کنید!

در ادامه ما قصد داریم که یک راه مناسب را برای اطلاع از وضعیت آب و هوایی به شما آموزش دهیم؛ تمام کاری که باید انجام بدهید این است که وارد پنجره ی ترمینال شوید و دستور زیر را تایپ کنید و در آخر نام شهر مورد نظر را به آن اضافه کنید. مثلاً 

curl -4 http://wttr.in/CityName

به محض این که دستور را وارد کردید پیش بینی وضعیت آب و هوایی کل هفته در صفحه ی ترمینال تان ظاهر می شود. در واقع این یک کد ASCII است که وضعیت آب و هوایی آنلاین را ارائه می دهد. می توانید به صورت مستقیم در http://wttr.in نیز به وضعیت آب و هوایی دسترسی داشته باشید.

علاوه بر نام شهر ها شما می توانید کدهای سه حرفی فرودگاه ها و آدرس های IP یا نام سایت را با پیش وند @ وارد کنید تا وضعیت آب و هوایی مربوط به آن محل را برای شما نمایش دهد.

curl -4 http://wttr.in/@sokanacademy.com

برای دیدن اطلاعات بیشتر به صورت آنلاین هم این دستور را وارد کنید:

curl -4 http://wttr.in/:help

شاید در میان برخی خوانندگان، افرادی مبتدی وجود داشته باشند که مفهوم curl برایشان ناآشنا باشد. به طور خلاصه، cURL -که به صورت کرل تلفظ می شود- یک نرم افزار است که برای اولین بار در سال 1997 به بازار عرضه شد که با نصب آن، ابرازی کامند لاین به علاوه ی یک کتابخانه از ماژول های مختلفی روی سیستم عامل شما نصب می گردد که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا با استفاده از پروتوکل های مختلفی -همچون HTTP, SMTP, HTTPS و غیره- دیتا را در زبان برنامه نویسی PHP منتقل کنید. لازم به ذکر است که نام این نرم افزار از اصطلاح Client for URLs گرفته شده است.

نظرتان در مورد این روش چیست؟ آیا با دستورات دیگر ترمینال آشنایی دارید؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع