آشنایی با ابزار گزارش هواشناسی در ترمینال

آشنایی با ابزار گزارش هواشناسی در ترمینال

ترمینال در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس مثل مکینتاش و گنو/لینوکس قابلیت‌های فراوانی دارا است. در واقع، دولوپرهای اینگونه سیستم‌عامل‌ها ابزارهای زیادی برای اجرا در محیط ترمینال می‌نویسند که در این پست قصد داریم ابزاری برای آگاهی از وضعیت آب و هوا از طریق ترمینال را معرفی کنیم.

امروزه سرویس‌های مختلفی برای اطلاع از وضعیت آب و هوا ایجاد شده است و در تلفن‌های همراه خیلی از افراد، اپ‌هایی مربوط به این کار وجود دارد و اطلاع پیدا کردن از وضعیت آب و هوا برای کاربران خیلی راحت شده است اما اگر شما یک دولوپر علاقمند به جامعهٔ اپن‌سورس هستید، می‌توانید یک راه عجیب‌تر و متفاوت‌تری را برای این منظور انتخاب کنید!

معرفی وب‌سایت wttr.in
برای این منظور، تمام کاری که باید انجام بدهید این است که وارد پنجرهٔ ترمینال شده و دستور زیر را تایپ کنید و در آخر نام شهر مورد نظر را به آن اضافه کنید. مثلاً: 

curl -4 http://wttr.in/CityName

به محض اینکه دستور را وارد کردید، پیش‌بینی وضعیت آب و هوای کل هفته در صفحهٔ ترمینال‌تان ظاهر می‌شود. در واقع، این یک سرویس اصطلاحاً ASCII است که وضعیت آب و هوای آنلاین را ارائه می‌دهد (همچنین می‌توانید به صورت مستقیم در http://wttr.in نیز به وضعیت آب و هوایی دسترسی داشته باشید).

علاوه بر نام شهرها، شما می‌توانید کدهای سه حرفی فرودگاه‌ها و آدرس‌های IP یا نام سایت را با پیشوند @ وارد کنید تا وضعیت آب و هوای مربوط به آن محل را برای شما نمایش دهد. برای دیدن اطلاعات بیشتر به صورت آنلاین هم این دستور را وارد کنید:

curl -4 http://wttr.in/:help

curl چیست؟
شاید در میان برخی خوانندگان، افرادی مبتدی وجود داشته باشند که مفهوم curl برایشان ناآشنا باشد. به طور خلاصه، cURL -که به صورت کِرل تلفظ می‌شود- ابزاری است که برای اولین بار در سال 1997 به بازار عرضه شد که با نصب آن، ابرازی کامندلاین به علاوهٔ یک لایبرری غنی از ماژول‌های مختلفی روی سیستم‌عامل شما نصب می‌گردد که با استفاده از آن قادر خواهید بود تا پروتوکل‌های مختلفی همچون HTTP ،SMTP ،HTTPS را مورد استفاده قرار دهید (لازم به ذکر است که نام این نرم‌افزار از اصطلاح Client for URLs گرفته شده است).

منبع