چکیده‌ای از سخنرانی لینوس توروالدز (خالق لینوکس) در TED

چکیده‌ای از سخنرانی لینوس توروالدز (خالق لینوکس) در TED

کِرنِل لینوکس، بزرگ‌ترین پروژهٔ ا‌پن‌سورس دنیا است؛ این مسئله باعث می‌شود که شما ناخودآگاه به این فکر کنید که دولوپر اصلی این کِرنِل فردی است که دوست دارد با دیگر برنامه‌نویسان تعامل داشته و به همکاری بپردازد اما حقیقت چیز دیگری است. در واقع، لینوس توروالدز -دولوپر اصلی کِرنِل لینوکس- در کنفرانسی در TED در شهر ونکوور بیان کرد که او در ابتدا قصد نداشته است که لینوکس اپن‌سورس باشد و برنامه‌اش این بوده که لینوکس پروژه‌ای انفرادی باشد! اما او در گذر زمان این واقعیت را پذیرفته است که همکاری افراد مختلف در پروژه‌ها، اهمیت خیلی زیادی دارا است.

او در این کنفرانس گفت که اصلاً آدمی مردمی نیست و دوست ندارد که رابطهٔ زیادی با مردم داشته باشد و کامپیوترها را بیشتر دوست دارد. لینوس فرد رُک‌گویی است و گفتن چنینی مسائلی در مصاحبه‌اش اصلاً چیز عجیب و دور از انتظاری نبود. او در ادامهٔ مصاحبه‌اش گفت که دوست دارد در اتاق کارش در منزل کار کند آن هم در سکوتی مطلق و با به تن داشتن لباسی راحت مثل حولهٔ حمام!

وقتی که در مورد برنامه‌های آینده‌اش از او سؤال کردند، جوابش این بود که هیچ برنامه‌ای ندارد و گفت که من هیچ دستور کاری‌ای ندارم و هنوز هم از کار در زمینهٔ توسعهٔ لینوکس لذت می‌برم. او در ادامه اضافه کرد که:

من آدمی رؤیایی نیستم، من یک مهندسم. بعضی از مردم سرشون رو بالا می‌گیرن و به ستاره‌ها نگاه می‌کنن ولی من ترجیح می‌دم که به زمین نگاه کنم و چاله‌ای که در سر راهم قرار داره رو پُر کنم قبل از اینکه درونش سقوط کنم. 

حقیقت دیگری که در مورد او فاش شد این بود که از نظر او توماس آلوا ادیسون شخصیت بزرگتری نسبت به نیکولا تلسا داشته است. برای مشاهدهٔ سخرانی کامل، به لینک The Mind Behind Linux در سایت TED مراجعه نمایید.

منبع