آیا DS بهترین شغل مرتبط با فناوری است؟

آیا DS بهترین شغل مرتبط با فناوری است؟

شاید برای بعضی از ما این سوال پیش بیاید که بهترین و پردرآمد ترین شغل در حوزه ی فناوری چیست و چه خصوصیاتی دارد. ما قصد داریم در این مقاله چند مورد از مشاغل پر درآمد و لذت بخش را که مربوط به دنیای فناوری است به شما معرفی کنیم. اگر جزو علاقمندان به این موضوع هستید، با سکان آکادمی همراه باشید.

یک سایت کاریابی در آمریکا با نام Glassdoor با تحقیقاتی که انجام داده، توانسته است لیستی از بهترین شغل هایی که مربوط به فناوری هستند تهیه کند. در این لیست "Data Scientist" که به اختصار DS خوانده می شود و معادل فارسی آن دانشمند داده ها است به عنوان بهترین شغل معرفی شده است که متوسط پایه حقوقش سالانه برابر با 116840 دلار در سال است و امتیاز کاری بالایی دارد.

از نظر سایت کاریابیِ Glassdoor عواملی که بر امتیاز کاری تاثیر می گذارند عبارتند از: مقدار متوسط پایه حقوق، تعداد فرصت های شغلی و رتبه ی فرصت شغلی. به بیانی دیگر، وقتی می گوییم شغلی امتیاز کاری بالایی دارد یعنی در این سه مورد، از شرایط خوبی برخوردار است. در حال حاضر، دانشمند داده ها تنها شغل جذاب حوزه ی آی تی نبوده و یکسری مشاغل دیگر هم هستند که هم از جایگاه خوبی و در عین حال هم از درآمد بالایی برخوردارند. مشاغلی که در جایگاه های بعدی قرار دارند عبارتند از: Solutions Architect یا معمار راهکار است با درآمد سالانه 119500 دلار، Mobile Developer یا توسعه دهنده ی موبایل با درآمد سالانه 90000 دلار، Software Engineer یا مهندس نرم افزار با درآمد سالانه 95000 دلار، Analytics Manager یا مدیر تحلیل و ارزیابی با درآمد سالانه 105000 دلار، Software Development Manager یا مدیر توسعه ی نرم افزار با درآمد سالانه 135000 دلار، UX Designer یا طراح تجربه ی کاربری با درآمد سالانه 91800 دلار و Software Architect یا معمار نرم افزار با درآمد سالانه 130000 دلار.

با توجه به این مبالغ اصلاً چیز عجیبی نیست که دانشمند داده ها درآمدش سالانه به 116840 می رسد زیرا در این سال های اخیر کسب و کار افراد با ذخیره و تحلیل و ارزیابی داده های فراوانی سر و کار دارد و هر چه می گذرد کار با اعداد و ارقام بیشتر می شود. از سرمایه گذاران بزرگی مثل Netflix و Google گرفته تا شرکت های نو پا همه به دانشمند داده نیاز دارند تا بتوانند اطلاعات و داده های خام را به چیزی تبدیل کنند که قابل درک باشد و بتوان از آن کسب درآمد کرد (کاری فیسبوک به خوبی زیر و بم آن را می داند!)

با وجود این که امروزه در تجزیه تحلیل داده ها از سیستم عامل های حرفه یی و پیشرفته یی استفاده می شود، هنوز هم خیلی از شرکت ها به وجود دانشمندان داده ی با تجربه نیاز دارند، چون تجربه ی آن ها این امکان را ایجاد می کند که بتوانند در شرایط پیچیده به طور صحیح و دقیق به اندازه گیری داده ها بپردازند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده، در سرویس های فنی، علمی و حرفه ای به دانشمند داده نیاز هست و برای کسانی که می خواهند وارد عرصه ی Big Data (بیگ دیتا یا داده های عظیم) شوند، داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در علم داده، یادگیری زبان برنامه نویسی و یا حتی آمار می تواند تاثیر خوبی داشته باشد. آن کسانی هم که پیشاپیش در یکی از بخش های فناوری مهارت دارند و می خواهند در ارتباط با تجزیه تحلیل داده چیز بیشتری یاد بگیرند باید علم داده را فرا بگیرند.

با توجه به نکات ذکر شده به راحتی می توان اهمیت این شغل را در زندگی مدرن درک کرد و حال نوبت شماست تا نظرات خود را پیرامون این حرفه چه در داخل ایران و چه در خارج با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع