با MaruOS گوشی اندرویدی خود را به یک کامپیوتر دسکتاپ لینوکس تبدیل کنید

با MaruOS گوشی اندرویدی خود را به یک کامپیوتر دسکتاپ لینوکس تبدیل کنید

اخیرا گروهی از توسعه دهندگان از پروژه ی MaruOS پرده برداری کرده اند؛ ابزاری که گوشی اندرویدی شما را به یک کامپیوتر لینوکس تبدیل می کند. به محض این که یک مانیتور HDMI اکسترنال به گوشی خود متصل کنید، MaruOS یک سیستم عامل بر پایه ی توزیع دبیان لینوکس را بر روی این صفحه نمایش بزرگ تر اجرا می کند. برای آشنایی بیشتر با نحوه ی کار MaruOS، با سکان آکادمی همراه باشید.

طبق اعلام وب سایت MaruOS:

گوشی شما مستقل از این کامپیوتر دسکتاپ عمل می کند و شما در آن واحد می توانید هم به تماس های خود پاسخ دهید و هم با کامپیوتر کار کنید!

پیش از این هم شاهد این بوده ایم که مایکروسافت چگونه با فناوری Continuum خود توانست ویندوز 10 گوشی را به PC تبدیل می کند.  

کنونیکال -بزرگ ترین رقیب متن باز مایکروسافت و شرکت توسعه دهنده ی توزیع اوبونتوی لینوکس- اخیرا اولین تبلت لینوکسی جهان که از سیستم عامل توزیع اوبونتو بهره می برد را معرفی کرده است؛ تبلتی که قابلیت تبدیل شدن به  PC را دارد. اما اندروید چه طور می تواند در این رقابت برای دستیابی به سهم بازار بیشتری باقی بماند؟

گروهی از توسعه دهندگان، پروژه ای تحت عنوان MaruOS را معرفی کرده اند که کاربردهای مشابه را با کمی تغییر به گوشی اندرویدی شما اضافه می کند.

قبل از این که بیشتر به این سیستم عامل بپردازیم باید درباره ی تفاوت آن با Continuum ویندوز 10 و همگرایی اوبونتو توضیح دهیم. در حالی که ویندوز 10 و اوبونتو به یک سیستم عامل بر روی دیوایس نیاز دارند، MaruOS دو سیستم عامل را در یک دیوایس نصب می کند.

اگر MaruOS را در گوشی خود نصب کنید، گوشی شما سیستم عامل اندروید 5.1 لالیپاپ را اجرا خواهد کرد اما زمانی که گوشی را به یک نمایشگر خارجی وصل کنید، سیستم عامل گنو/لینوکس -توزیع دبیان- در این نمایشگر HDMI خارجی به نمایش در می آید.

همان طور که پیش از این گفتیم، گوشی شما به طور مستقل از دسکتاپ کار می کند، در نتیجه شما می توانید با گوشی خود تماس برقرار کنید و همزمان روی این نمایشگر بزرگ نیز کار کنید.

برخلاف واسط کاربری ساده در Continuum ویندوز 10 و Convergence اوبونتو، MaruOS تغییراتی کلی در سیستم عامل ایجاد می کند. به محض اتصال نمایشگر HDMI خارجی، MaruOS تجربه ای مشابه محیط دسکتاپ GNOME را برای کاربش فراهم می کند.

علاوه بر این، از آن پس می توانید از پکیج های نرم افزاری توزیع دبیان استفاده کنید که این کم چیزی نیست! می توانید برنامه نویسی، توسعه ی وب، پردازش متن و سایر کارهای خود را به سادگی انجام دهید. تنها چیزی که شما را محدود می کند، سخت افزار گوشی تان است و این در حالی است که اگر گوشی ما از توان سخت افزاری خوبی برخوردار باشد، گویی یک PC در جیب خود دارید! آنچه مسلم است، MaruOS در حال حاضر در مرحله ی آزمایشی به سر می برد و تنها بر روی  Nexus 5 قابل اجرا است.

به نظر شما پس از عرضه ی این سیستم عامل به صورت فراگیر، آیا مورد توجه توسعه دهندگان و برنامه نویسان قرار خواهد گرفت یا خیر؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع