با MaruOS گوشی اندرویدی خود را به یک کامپیوتر دسکتاپ لینوکس تبدیل کنید

با MaruOS گوشی اندرویدی خود را به یک کامپیوتر دسکتاپ لینوکس تبدیل کنید

MaruOS ابزاری است که گوشی اندرویدی شما را به یک کامپیوتر لینوکسی تبدیل می‌کند؛ به محض اینکه یک مانیتور HDMI اکسترنال به گوشی خود متصل کنید، MaruOS یک سیستم‌عامل بر پایهٔ توزیع دبیان را بر روی این صفحه نمایش بزرگ‌تر اجرا می‌کند. 

طبق اعلام وب‌سایت MaruOS:

گوشی شما مستقل از این کامپیوتر دسکتاپ عمل می‌کند و شما در آن واحد می‌توانید هم به تماس‌های خود پاسخ دهید و هم با کامپیوتر با یک سیستم‌عامل لینوکسی کار کنید!

پیش از این هم شاهد بوده‌ایم که مایکروسافت چگونه با فناوری Continuum خود توانست ویندوز 10 گوشی را به PC تبدیل می‌کند. همچنین کانونیکال -بزرگ‌ترین رقیب اپن‌سورس مایکروسافت و شرکت توسعه‌دهندهٔ توزیع اوبونتو- اولین تبلت لینوکسی جهان که از سیستم‌عامل اوبونتو بهره می‌برد را معرفی کرده است (تبلتی که قابلیت تبدیل شدن به PC را دارد). اما اندروید چه‌طور می تواند در این رقابت برای دستیابی به سهم بازار بیشتری باقی بماند؟

MaruOS هم کاربردهای مشابهی را با کمی تغییر، به گوشی اندرویدی شما اضافه می‌کند. قبل از اینکه بیشتر به معرفی این سیستم‌عامل بپردازیم، باید دربارهٔ تفاوت آن با Continuum ویندوز 10 و همگرایی اوبونتو توضیح دهیم. در حالی که ویندوز 10 و اوبونتو به یک سیستم‌عامل بر روی دیوایس نیاز دارند، MaruOS دو سیستم‌عامل را روی یک دیوایس نصب می‌کند.

به عبارت دیگر، اگر MaruOS را در گوشی خود نصب کنید، گوشی شما سیستم‌عامل اندروید را اجرا خواهد کرد اما زمانی که گوشی را به یک نمایشگر اکسترنال وصل کنید، سیستم‌عامل گنو/لینوکس -توزیع دبیان- در این نمایشگر HDMI خارجی به نمایش در خواهد آمد.

همان‌طور که پیش از این گفتیم، گوشی شما به طور مستقل از دسکتاپ کار می‌کند، در نتیجه شما می‌توانید با گوشی خود تماس برقرار کنید و هم‌زمان روی این نمایشگر بزرگ نیز با لینوکس کار کنید.

برخلاف رابط کاربری ساده در Continuum ویندوز 10 و Convergence اوبونتو، MaruOS تغییراتی کلی در سیستم‌عامل ایجاد می‌کند. به محض اتصال نمایشگر HDMI اکسترنال، MaruOS تجربه‌ای مشابه محیط دسکتاپ گِنوم را برای کاربران فراهم می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید از پکیج‌های نرم‌افزاری توزیع دبیان نیز استفاده کنید که اهمیت این موضوع را اصلاً نباید نادیده گرفت.

همچنین می‌توانید برنامه‌نویسی، توسعهٔ وب، پردازش متن و سایر کارهای خود را به سادگی با استفاده از این پلتفرم انجام دهید و تنها چیزی که شما را محدود می‌کند، سخت‌افزار گوشی است و این در حالی است که اگر گوشی شما از توان سخت‌افزاری خوبی برخوردار باشد، گویی یک PC را در جیب خود حمل می‌کنید.

منبع