Facebook Container: افزونه‌­ای از بنیاد موزیلا برای جلوگیری از ردیابی کاربران توسط فیسبوک

Facebook Container: افزونه‌­ای از بنیاد موزیلا برای جلوگیری از ردیابی کاربران توسط فیسبوک

پس از فاش شدن این خبر که کمبریج آنالیتیکا، اطلاعات پروفایل فیسبوک ۵۰ میلیون نفر را بدون کسب اجازه در سال ۲۰۱۸ استخراج کرده است، افراد و شرکت‌های زیادی برای نقض حریم خصوصی، نسبت به فیسبوک جبهه گرفته‌اند. بنیاد موزیلا (خالق مرورگر محبوب فایرفاکس) هم یکی از آن‌ها است که با معرفی یک افزونه برای فایرفاکس، سعی بر جلوگیری این روند دارد.

به دلیل رسوایی‌های سال ۲۰۱۸، فیسبوک از هر جهتی مورد حمله قرار گرفته است و این در حالی است که بنیاد موزیلا نیز به این جمع پیوسته و افزونه‌ای به‌ نام Facebook Container معرفی کرده است. موزیلا این افزونه را به این قصد طراحی کرده تا فیسبوک نتواند کاربران را در هرجایی ردیابی کند. بنیاد موزیلا می‌گوید که این افزونه از تکنولوژی‌هایی بهره گرفته است که امنیت کاربران را طی سال‌ها حفظ کرده‌اند. در واقع، این افزونه قادر است از ردیابی کاربر بیرون از اکوسیستم فیسبوک جلوگیری کند ولی نمی‌تواند جلوی فیسبوک را برای ردیابی رفتار کاربر هنگامی که در این شبکهٔ اجتماعی حضور دارد، بگیرد!

Facebook Container چگونه کار می‌کند؟
پس از نصب این افزونه، اکانت شما از فیسبوک خارج می‌شود و تمامی کوکی‌های سایت نیز از بین می‌روند. هنگامی که دوباره به فیسبوک مراجعه می‌کنید، این افزونه آن را در کانتینری جداگانه اجرا می‌کند و تب مربوطه را به رنگ آبی درمی‌آورد.

پس از ورود دوباره به اکانت خود، می‌توانید مانند همیشه از فیسبوک استفاده کنید؛ اما اگر بر یک لینک یا وب‌سایتی که به فیسبوک مربوط نیست بروید، آن‌ها خارج از کانتینر مخصوص فیسبوک اجرا می‌شوند که بدین ترتیب، از ردیابی کاربران در دیگر وب‌سایت‌ها و دزدیدن کوکیِ سایت‌های به اصطلاح Third Party جلوگیری می‌شود که با این عمل، فرستادن تبلیغات شخصی‌سازی شده و دیگر پیام‌های هدفمند، سخت‌تر می‌گردد.

اما این افزونه محدودیت‌هایی نیز ایجاد می‌کند. اگر از اکانت فیسبوک برای وارد شدن در دیگر سایت‌ها استفاده کنید، ممکن است با مشکل مواجه شوید! همچنین کامنت‌ها و دکمه‌های لایک در دیگر صفحات وب و در دیگر تب‌های مرورگر نمایش داده نمی‌شوند.

نکتهٔ قابل‌توجه این است که این افزونه تنها از ردیابی کاربران توسط فیسبوک در مرورگر فایرفاکس جلوگیری می‌کند. اگر از فیسبوک در دیگر مرورگرها یا دیگر دیوایس‌ها استفاده می‌کنید، نصب این افزونه هیچ سودی نخواهد داشت.

منبع