LG نسخۀ اپن‌سورس WebOS را منتشر کرد

LG نسخۀ اپن‌سورس WebOS را منتشر کرد

شاید دربارۀ webOS ال‌جی که امروزه در تلویزیون‌های هوشمند این شرکت استفاده می‌شود، چیزهایی شنیده باشید. پلتفرم webOS در واقع یک سیستم‌عامل بر پایهٔ #لینوکس است که نخستین بار توسط شرکت Palm توسعه داده شد؛ ولی مدتی بعد، این شرکت توسط HP خریداری شد و این‌بار پلتفرم webOS در لپ‌تاپ‌های سری TouchPad این شرکت به کار گرفته شد. webOS سرانجام در دست غول کره‌ای وسائل الکترونیکی، یعنی LG قرار گرفت و این پلتفرم راه خود را به تلویزیون و یخچال‌ فریزر‌های هوشمند این شرکت باز کرد. 

پس از مدت‌ها انحصار، LG بالاخره تصمیم گرفت تا به صورت کامل این پلتفرم را اپن‌سورس کند (اپن‌سورس کردن webOS ابتدا توسط شرکت HP مطرح شد ولی به سرانجام نرسید). طبق آخرین اطلاعیه‌ها، کمپانی ال‌جی نسخۀ اپن‌سورس webOS را منتشر کرده است که انتظار می‌رود این اقدام باعث شود که webOS بیشتر در سطح جهانی به یک تجارت موفق تبدیل شود. ال‌جی موافقت‌نامه‌ای را مبنی بر توسعهٔ این پلتفرم برای دستگاه‌های مختلف به صورت اپن‌سورس با آژانس فدرال کرهٔ جنوبی امضاء کرده است.

نسخۀ اپن‌سورس webOS را می‌توان به همراه تمام کامپوننت‌های آن از سایت تازه طراحی شده webOS Open Source (یا ریپازیتوری وب‌او‌اس در گیت‌هاب) دریافت کرد. همچنین در این وب‌سایت دولوپرها می‌توانند جزئیات بیشتری مانند دستورات نصب را مشاهده کنند. در صورتی که بخواهید برنامه‌ای را در این سیستم‌عامل تست کنید، می‌توانید webOS OSE را در یک Raspberry Pi با حافظهٔ 8GB یا بیشتر نیز نصب کنید.

به نظر شما آیا اپن‌سورس کردن webOS می‌تواند تأثیری در همه‌گیر شدن آن در بین توسعه‌دهندگان داشته باشد؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را در این زمینه با دیگر کاربران سکان آکادمی در میان بگذارید.

منبع


آرش نقدی