Blue Box: دیوایس ابداعی استیو جابز برای تماس تلفنی رایگان به صورت غیرقانونی!

Blue Box: دیوایس ابداعی استیو جابز برای تماس تلفنی رایگان به صورت غیرقانونی!

Blue box ابزاری بود که در سال 1972 توسط استیو وازنیاک، دوست نزدیک استیو جابز و یکی از بنیان‌گذاران اپل طراحی شده بود که استیو جابز ایدهٔ فروش این ابزار را مطرح کرد و در نهایت آنها از این طریق توانستند 6000 دلار کسب درآمد کنند. 

Blue Box یا «جعبهٔ آبی» با تولید سیگنال‌هایی خاص که در سیستم‌های تلفن استفاده می‌شدند، تماس‌های راه دور را کنترل می‌کردند. توسط این ابزار، سیگنال‌ها در شبکهٔ AT&T مسیردهی می‌شدند و امکان برقراری تماس رایگان راه دور را فراهم می‌کردند. 

در واقع، کاربر می‌توانست با استفاده از Blue Box وارد تنظیمات اپراتوری شود و به محض این تغییر، امکانات بیشتری در اختیار او قرار می‌گرفت از جمله اینکه می‌توانست با هرجایی که بخواهد به صورت رایگان تماس برقرار کند. جالب است بدانیم از آنجایی که ردیابی این سرویس بسیار دشوار بود، Blue Box مورد توجه متخلفان آن زمان قرار گرفته بود!

پس از کسب موفقیت این دیوایس در بازار، استیو جابز و استیو وازنیاک مسحور ایدهٔ Blue Box شده بودند و این در حالی است که استیو جابز در یکی از مصاحبه‌هایش دربارهٔ این دیوایس این‌طور توضیح می‌دهد که:

ما از اینکه به نحوهٔ ساخت جعبه‌های آبی پی برده بودیم خوشحال بودیم؛ کار ما بهترین نمونهٔ دنیا بود. اولین جعبهٔ آبی دیجیتال جهان! ایدهٔ این کار، ایدهٔ شگفت‌انگیزی بود؛ اینکه دو نوجوان با ۱۰۰ دلار بتونن صدها میلیارد دلار از زیرساخت‌های شبکهٔ تلفن سراسر دنیا رو کنترل کنن. تجربه‌های اینچنینی به ما قدرت ایده‌پردازی رو نشون داد. قدرت درک این حقیقت که با ساخت این وسیله می‌شه میلیاردها دلار در سراسر جهان رو کنترل کرد. اگر ما جعبهٔ آبی رو نساخته بودیم، امروز اپلی در کار نبود!

به هر حال استیو جابز و استیو وازنیاک ساختن جعبه‌های آبی را پس از اینکه پلیس از آن اطلاع پیدا کرد، متوقف کردند؛ اما تا همان زمان هم با فروش جعبه‌های آبی توانسته بودند 6000 دلار درآمد کسب کنند. استیو وازنیاک ادعا می‌کند که یک بار با استفاده از جعبهٔ آبی توانسته خود را به جای هنری کسینجر (سیاستمدار رده‌بالای آمریکایی و برندهٔ جایزه صلح نوبل) جا بزند و یک بار دیگر هم با پاپ تماس تلفنی برقرار کند.

منبع