شغل اول استیو جابز: فروش Blue Box، ابزاری برای برقراری تماس تلفنی رایگان به صورت غیر قانونی

شغل اول استیو جابز: فروش Blue Box، ابزاری برای برقراری تماس تلفنی رایگان به صورت غیر قانونی

Blue box ابزاری بود که در سال 1972 توسط استیو وازنیاک، دوست نزدیک جابز و یکی از بنیان گذاران اپل طراحی شده بود که استیو جابز ایده ی فروش این ابزار را مطرح کرد و در نهایت آن ها از این طریق توانستند 6000 دلار کسب درآمد کنند. Blue Box یا «جعبه ی آبی» با تولید تن هایی خاص که در سیستم های تلفن استفاده می شدند، تماس های راه دور را منتقل می کردند. توسط این ابزار، سیگنال ‌ها در شبکه AT&T مسیردهی می شدند و امکان برقراری تماس رایگان راه دور را فراهم می کردند. کاربر می توانست با استفاده از جعبه ی آبی وارد تنظیمات اپراتوری شود و به محض این تغییر، امکانات بیشتری در اختیار او قرار می گرفت. از جمله این که می توانست با هرجایی که بخواهد به رایگان تماس برقرار کند. جالب است بدانیم از آنجایی که ردیابی این سرویس بسیار دشوار بود، جعبه ی آبی مورد توجه متخلفان آن زمان قرار گرفته بود. برای آشنایی با دیدگاه های استیو جابز در مورد این طرح، با سکان آکادمی همراه باشید.

استیو جابز و وازنیاک مسحور ایده ی جعبه ی آبی شده بودند. استیو جابز در یکی از مصاحبه هایش درباره ی جعبه ی آبی این طور توضیح می دهد:

"ما از این که به نحوه ی ساخت جعبه های آبی پی برده بودیم خوشحال بودیم. کار ما بهترین نمونه ی دنیا بود؛ اولین جعبه ی آبی دیجیتال جهان. کار شگفت انگیزی بود؛ این که دو نوجوان با صد دلار بتوانند صدها میلیارد دلار از زیرساخت های شبکه ی تلفن سراسر دنیا را کنترل کنند. تجربه های این چنینی به ما قدرت ایده پردازی را نشان داد. قدرت درک این حقیقت که با ساخت این وسیله می شود میلیاردها دلار در سراسر جهان را کنترل کرد. اگر ما جعبه ی آبی را نساخته بودیم، امروز اپلی در کار نبود."

به هر حال استیو جابز و وازنیاک ساختن جعبه های آبی را پس از این که پلیس از آن اطلاع پیدا کرد، متوقف کردند. اما با فروش جعبه های آبی توانسته بودند 6000 دلار، درآمد کسب کنند. وازنیاک ادعا می کند که یک بار با استفاده از جعبه ی آبی توانسته خود را به جای هنری کسینجر (سیاستمدار رده بالای آمریکایی و برنده جایزه صلح نوبل) جا بزند و با پاپ، تماس تلفنی برقرار کند (البته پاپ در زمان برقراری تماس خواب بوده و وزنیاک نتوانسته با او مستقیماً صحبت کند.)

با گذر زمان، سیستم های تلفن سراسر دنیا تغییرات زیادی کرده اند و تقریبا همه ی قسمت های آن ها دیجیتالی شده است. اما به هر حال ماجرای جعبه ی آبی، خاطرات خوشی را برای موسس اپل زنده می کند.

منبع