Tim Berners-Lee: لزوم کنترل شرکت‌های تکنولوژی برای جلوگیری از به انحصار درآمدن وب

Tim Berners-Lee: لزوم کنترل شرکت‌های تکنولوژی برای جلوگیری از به انحصار درآمدن وب

مخترع وب، Tim Berners-Lee، نسبت به تمرکز قدرت در میان کمپانی‌هایی که مشخص می‌‌کنند چه چیزی در بستر وب منتشر شود و چه چیزی منتشر نشود، هشدار داد! Tim Berners-Lee از شرکت‌های بزرگ تکنولوژی درخواست کرده است که به منظور جلوگیری از تبدیل وب به اسلحه (و یا استفاده از آن به عنوان یک اسلحه)، تحت کنترل قوانین سخت‌گیرانه‌ای قرار بگیرند.

تیم برنرز لی در یک نامهٔ سرگشاده به مناسبت بیست و نهمین سالگرد اختراع خود (شبکهٔ جهانی وب) گفت:

در سال‌های اخیر دیدیم که نظریه‌های توطئه‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی تِرِند شدن، اکانت‌های جعلی توییتر و فیسبوک باعث تنش‌های اجتماعی شدن، عاملان خارجی در انتخابات دخالت کردن و مجرمان سایبری اطلاعات شخصی و ارزشمند دیگر افراد رو دزدیدن! زمانی بود که مجموعه‌ای ارزشمند از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها زیر سنگینی قدرت چند پلتفرم برتر و غالب تحت فشار بودن و این پلتفرم‌ها می‌تونن با صاحب شدن رقبای کوچک‌تر، خرید نوآوری‌های جدید و استخدام استعدادهای برتر، قدرتمندتر بشن و رقابت رو برای دیگران سخت‌تر کنن. اما یک چارچوب قانونی که اهداف اجتماعی رو دربرمی‌گیره، می‌تونه به کاهش این تنش‌ها کمک کنه.

این قبیل از مشکلات به دلیل تمرکز قدرت در دستان یک سری از کمپانی‌ها از جمله Google ،Facebook و Twitter که کنترل می‌کنند چه تفکرات و نظراتی دیده و به اشتراک گذاشته شوند، افزایش یافته است. در حال حاضر چیزی حدود 87٪ از جستجوهای آنلاین در سراسر جهان از طریق موتور جستجوی Google انجام می‌شود. Facebook ماهیانه بیش از 2.2 میلیارد کاربر فعال دارد؛ یعنی بیش از 20 برابر بیشتر از حداکثر تعداد کاربران فعال MySpace. در مجموع، این دو کمپانی (به همراه شرکت‌های زیرمجموعهٔ خود یعنی Instagram و YouTube)، بیش از 60٪ از درآمد کل تبلیغات دیجیتال در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

اگرچه این کمپانی‌ها از این مشکلات آگاه هستند و تلاش‌هایی برای رفع آن‌ها نیز انجام داده‌اند -مثل توسعهٔ سیستم‌هایی برای مقابله با اخبار جعلی، بات‌ها و نفوذ مجرمین- اما آن‌ها برای به حداکثر رساندن سود اقتصادی ساخته شده‌اند و نه به حداکثر رساندن سود اجتماعی

او همچنین ادعا کرد که هماهنگ کردن انگیزه‌های بخش تکنولوژی با کاربران و اجتماع به طور گسترده، نیازمند رایزنی با گروه‌های گوناگونی از افراد در کسب‌وکارهای مختلف، دولت، جامعهٔ مدنی، دانشگاهی و آموزشی و هنر است. Tim Berners-Lee در مورد دو عقیدهٔ غیرعلمی که هنگام جستجوی راه‌حل برای مشکلات موجود در وب تخیل جمعی ما را محدود می‌کند هشدار داد و گفت:

عقیدهٔ غیرعلمی‌ اول که می‌گه تبلیغات تنها مدل بیزینسی ممکن برای کمپانی‌های آنلاینه و عقیدهٔ غیرعلمی دوم که می‌گه برای تغییر نحوهٔ کارکرد پلتفرم‌ها دیگه خیر دیر شده. در هر دو مورد باید کمی خلاق‌تر باشیم؛ من می‌خوام که وب آرزوهای ما رو منعکس کنه و رؤیاهامون رو برآورده کنه نه اینکه ترس‌هامون رو بزرگ‌تر و اختلافاتمون رو بیشتر کنه.

این نامهٔ سرگشاده مصادف با یک رویداد قابل توجه بود. در واقع، سال 2018 اولین سالی است که بیش از نصف جمعیت جهان به وب دسترسی پیدا خواهند کرد اما این رویداد باز هم یک مرز دیجیتالی عمیق که نابرابری‌ها را تشدید می‌کند بر جای می‌گذارد! اگر شما یک زن هستید، یا فقیر هستید و یا در یک منطقهٔ روستایی یا یک کشور کم‌درآمد زندگی می‌کنید، به احتمال زیاد به اینترنت دسترسی ندارید. در همین راستا وی افزود:

عدم دسترسی به اینترنت در این برههٔ زمانی به معنی محروم شدن از فرصت‌های یادگیری و کسب درآمد، دسترسی به خدمات ارزشمند و شرکت در بحث‌های دموکراتیکه. اگه ما به طور جدی برای از بین بردن این شکاف سرمایه‌گذاری نکنیم، چند میلیارد نفر باقی‌مانده از مردم تا سال 2042 به اینترنت متصل نمی‌شن که یعنی یک نسل کامل، از دنیا عقب می‌مونن.

دو سال قبل، سازمان ملل اعلام کرد که دسترسی به اینترنت به همراه بهره‌مندی از آب تمیز، سرپناه، غذا و برق باید از حقوق اولیهٔ انسان‌ها باشد. با این حال، در بسیاری از مکان‌ها اتصال به اینترنت بیش از حد گران است به طوری که هزینهٔ یک گیگابایت از پهنای باند موبایل در کشور مالاوی، بیش از 20٪ میانگین درآمد ماهیانه است و در زیمبابوه این مقدار حدود 45٪ است.

این نامهٔ سرگشاده یک سال پس از درخواست آقای Berners-Lee مبنی بر سخت‌گیرانه‌تر کردن آیین‌نامهٔ تبلیغات سیاسی آنلاین که او می‌گفت به صورت غیراخلاقی استفاده می‌شوند، منتشر شد. از آن زمان تاکنون، نمایندگان گوگل، فیسبوک و توییتر مجبور به حضور در مقابل کنگرهٔ آمریکا شدند تا به پرسش‌هایی دربارهٔ میزان استفاده از پلتفرم‌های آن‌ها در عملیات چندجانبهٔ روسیه برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 پاسخ دهند.

هر سه شرکت اعتراف کردند که نهادهای روسی، تبلیغاتی را در سایت‌های آن‌ها خریداری کردند تا آراء را تغییر دهند؛ بدین شکل که روس‌ها خودشان را به جای آمریکایی‌ها جا می‌زدند تا تبلیغاتی در فیسبوک بخرند که پیام‌های تفرقه‌انداز به خصوص در ایالاتی با رأی اِلِکترای بیشتر منتشر کنند (همچنین ده‌ها هزار دلار خرج تبلیغاتی کردند که اطلاعات غلط را در یوتیوب و گوگل منتشر کنند). در توییتر نیز تعداد زیادی از بات‌ها به تبلیغ اخبار غلط کمک کردند. هر سه کمپانی از آن پس معیارهایی را برای بهبود شفافیت هویت اشخاصی که تبلیغات سیاسی در پلتفرم‌هایشان می‌خرند و محتوای پیام‌هایی که منتشر می‌کنند، اعلام کردند.

Berners-Lee همواره مدعی بوده است که اختراع او انعکاسی از بشریت است؛ خوبی، بدی و زشتی آن. با این حال، دیدگاه او مبنی بر ساخت یک پلتفرم آزاد که به همه اجازه می‌دهد که اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند، فرصت‌هایی به دست بیاورند و در سراسر مرزهای جغرافیایی همکاری کنند، به چالش کشیده شده است زیرا وب تحت یک قدرت واحد متمرکز شده است!

او در ماه نوامبر ۲۰۱۷ طی مصاحبه‌ای گفت که وی هنوز خوش‌بین است اما همچون فرد خوش‌بینی که در بالای یک تپه مقابل طوفانی تند ایستاده و به یک حصار چسبیده است. ما باید دندان‌هایمان را به هم بسابیم و به این حصار بچسبیم و این امر که وب ما را به چیزهای فوق‌العاده خواهد رساند، محتمل ندانیم!

منبع