Racket-lang یک زبان برنامه نویسی قابل برنامه ریزی

Racket-lang یک زبان برنامه نویسی قابل برنامه ریزی

حتما تاکنون چیزهایی درباره ی زبان های برنامه نویسی JavaScript، Perl، Python و Ruby شنیده اید اما شاید چیزی درباره ی زبان برنامه نویسی جدید Racket نمی دانید. شناخته شده نبودن این زبان نباید باعث شود که قابلیت های آن را نادیده بگیرید. Racket امکان برنامه نویسی تابعی و استفاده از مدل های مختلفی را فراهم می کند که ممکن است حتی توسعه دهندگان فول استک نیز نتوانسته باشند تاکنون به راحتی آن را عملی سازند. در این مقاله با زبان برنامه نویسی جدید Racket-lang آشنا می شویم که این روزها توجه زیادی را به خود جلب کرده است. با سکان آکادمی همراه باشید.

Racket-lang چیست؟ 
راکت از نسل زبان برنامه نویسی Lisp است؛ زبانی که به خاطر جزییات، قدرت و منحنی یادگیری چالش برانگیزش شهرت دارد. اما با این که این زبان ویژگی های کاربردی Lisp را حفظ کرده، در عین حال برنامه نویسان مبتدی را نیز مد نظر قرار داده است. این زبان با داشتن ویژگی هایی نظیر پشتیبانی از آبجکت ها، تایپ و غیره، از Lisp و Scheme پیش افتاده است. این زبان برنامه نویسی به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا کامپوننت های نوشته شده به زبان های دیگر را نیز در پروژه های خود ادغام کنند و در واقع دست برنامه نویسان را باز تر گذاشته است. کتابخانه های Racket از وب سرور و دیتابیس گرفته تا واسط گرافیکی کاربر،چارت ها و ... را پشتیبانی می کنند.

یک نگاه اجمالی به زبان Racket: 
برخلاف زبان Lisp که شروع کار با آن و نوشتن یک برنامه ی ساده ی اولیه با آن به میزان قابل توجهی دانش برنامه نویسی نیاز دارد، شروع کدنویسی با زبان Racket بسیار ساده است. در زیر نمونه ی کوچکی از یک برنامه نویسی نوشته شده با Racket را می بینید:

;;;This program, taken from the Racket website, draws a Sierpinski triangle, nested to depth 8.
#lang racket
(require 2htdp/image)
(let sierpinski ([n 8])
  (if (zero? n)
    (triangle 2 'solid 'red)
    (let ([t (sierpinski (- n 1))])
      (freeze (above t (beside t t))))))

زبان Racket مجموعه ای از ابزارهای مختلف را در اختیار دارد که از میان آنها، DrRacket یک محیط گرافیکی برای توسعه ی برنامه ها با استفاده از این زبان است. سایر ابزارهای مفید برای به کار بردن این زبان عبارت اند از:

Futures Visualizer
Optimization Coach
PLaneT: توزیع اتوماتیک پکیج
Racklog: برنامه نویسی منطقی
RackUnit: سنجش واحد
Redex
Scribble به عنوان پردازنده
Slideshow: ابزارهای ارائه

یادگیری زبان Racket آسان است و کامیونیتی آن نیز جزو کامیونیتی های فعال حوزه ی توسعه ی نرم افزار است و شما به راحتی می توانید مشکلات خود را مطرح کرده و منتظر پاسخ سایر توسعه دهندگان بمانید. به علاوه، مستندات این زبان جامع و کامل است و به شما کمک می کند که تک تک اجزای این زبان را بشناسید. 

منبع