Racket زبان برنامه‌نویسی برگرفته از Lisp

Racket زبان برنامه‌نویسی برگرفته از Lisp

شناخته شده نبودن زبان برنامه‌نویسی Racket نباید باعث شود که قابلیت‌های آن را نادیده بگیریم. Racket امکان برنامه‌نویسی فانکشنال و استفاده از مدل‌های مختلفی را فراهم می‌کند که ممکن است حتی دولوپرهای فول‌استک نیز نتوانسته باشند تاکنون به راحتی آن را عملی سازند.

Racket-lang چیست؟ 
Racket به نوعی زیرشاخه‌ای از زبان برنامه‌نویسی Lisp است؛ زبانی که به خاطر جزئیات، قدرت و منحنی یادگیری چالش برانگیزش شهرت دارد! اما با اینکه این زبان ویژگی‌های کاربردی زبان لیسپ را حفظ کرده، در عین حال برنامه‌نویسان مبتدی را نیز مد نظر قرار داده است.

این زبان با داشتن ویژگی‌هایی نظیر پشتیبانی از آبجکت‌ها، تایپ و غیره، از Lisp و Scheme پیش افتاده است. این زبان برنامه‌نویسی به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا کامپوننت‌های نوشته شده به زبان‌های دیگر را نیز در پروژه‌های خود ادغام کنند و در واقع دست برنامه‌نویسان را بازتر گذاشته است. لایبرری‌های Racket از وب‌سرور و دیتابیس گرفته تا رابط گرافیکی کاربری (GUI)، چارت‌ها و ... را پشتیبانی می‌کنند.

نگاهی اجمالی به زبان Racket
برخلاف زبان لیسپ که شروع کار با آن و نوشتن یک برنامهٔ ساده با آن به میزان قابل‌توجهی دانش برنامه‌نویسی نیاز دارد، شروع کدنویسی با زبان راکت بسیار ساده است. در زیر نمونهٔ کوچکی از یک برنامهٔ نوشته شده با این زبان را می‌بینید:

;;;This program, taken from the Racket website, draws a Sierpinski triangle, nested to depth 8.
#lang racket
(require 2htdp/image)
(let sierpinski ([n 8])
  (if (zero? n)
    (triangle 2 'solid 'red)
    (let ([t (sierpinski (- n 1))])
      (freeze (above t (beside t t))))))

زبان Racket مجموعه‌ای از ابزارهای مختلف را در اختیار دارد که از میان آنها، DrRacket یک محیط گرافیکی برای توسعهٔ برنامه‌ها با استفاده از این زبان است. سایر ابزارهای مفید برای به کار بردن این زبان عبارتند از:
- Futures Visualizer
- Optimization Coach
- PLaneT
- Racklog
- RackUnit
- Redex
- Scribble 
- Slideshow

یادگیری زبان Racket آسان است و کامیونیتی آن نیز جزو کامیونیتی‌های فعال در حوزهٔ توسعهٔ نرم‌افزار است و شما به راحتی می‌توانید مشکلات خود را مطرح کرده و منتظر پاسخ سایر دولوپرها بمانید. به علاوه، مستندات این زبان جامع و کامل است و به شما کمک می‌کند تا تک‌تک اجزای این زبان را به خوبی بشناسید. 

منبع