لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
معرفی Chirimen توسط بنیاد موزیلا: کامپیوتری اپن سورس برای اینترنت اشیاء

معرفی Chirimen توسط بنیاد موزیلا: کامپیوتری اپن سورس برای اینترنت اشیاء

بنیاد موزیلا پیش از این خبر از توقف Firefox OS برای گوشی های هوشمند داده بود اما این امید را به توسعه دهندگان داد که این پروژه در قالب گجت های مرتبط با اینترنت اشیاء ادامه خواهد یافت و حال شاهد معرفی یک کامپیوتر اپن سورس تحت عنوان Chirimen هستیم که این امکان را به توسعه دهندگان وب می‌دهد تا گجت هایی طراحی کنند که بتوان آن‌ها را از طریق فناوری های تحت مرورگرهای وب کنترل کنند. برای آشنایی بیشتر با این پروژه،‌ با سکان آکادمی همراه باشید.

بنیاد موزیلا یکی از بزرگ‌ترین حامیان جامعه ی متن باز است که محصولاتی همچون مرورگر فایرفاکس یا سیستم مدیریت ایمیل تاندربرد از جمله سرویس های رایگان این بنیاد است. حال این بنیاد قدم به یکی از حوزه هایی گذاشته که گفته می‌شود در سال 2016 به عنوان یکی از داغ ترین حوزه هایی است که شرکت های آی تی روی آن کار خواهند کرد و این حوزه چیزی نیست جز IoT یا اینترنت اشیاء!

کامپیوتر Chiriment در کشور ژاپن طراحی و ساخته شده که این امکان را به طراحان سایت می‌دهد تا با استفاده از Firefox OS دیوایس هایی برای اینترنت اشیاء طراحی کنند. نام Chiriment از یکی از سبک های ابریشم بافی سنتی در ژاپن گرفته شده و شاید یکی از دلایل وجه تسمیه ی این مادربورد این باشد که هر کدام از توسعه دهندگان وب خواهند توانست با سبک شخصی خود، دست به طراحی گجت های IoT بزنند دقیقاً همان‌گونه که هر ابریشم بافی سبک کاری خاص خود را دارا است! برخی خصوصیات این بورد عبارتند از:

SoC RK3066
DDR3 1GB(RAM)
NAND Flash 1GB
1 MicroSD slot
Video micro HDMI female
Dimension 80 mm x 48 mm
USB microUSB x 1 (OTG) , USB x 1 , microUSB x 1 (UART debug)
WiFI (not on board. Use RTL8188CUS compatible USB WiFi adaptor )
GPIO >1(configurable)
I2C 2
UART 2
SPI 2
Audio analog stereo IN x 1 / OUT x 1
PWM 1
Analog IN x 1

این مادربورد، سخت افزاری اپن سورس است که چند منظور هم می باشد. به عبارت دیگر، دارای پورت های ورودی و خروجی به منظور کنترل دکمه، لامپ، سنسور و دیگر موارد است. بنیاد موزیلا قول داده که به زودی کدها، فرایند ساخت، طراحی و خصوصیات API این مادربورد را در دسترس علاقمندان قرار دهد. این بورد هنوز به بازار عرضه نشده است اما پیش‌بینی می‌شود که پس از ریلیس شدن، قیمتی معادل با 50 دلار داشته باشد.

منبع


فرنوش فهیم