Chirimen: مادربوردی اپن‌سورس برای اینترنت اشیاء

Chirimen: مادربوردی اپن‌سورس برای اینترنت اشیاء

کمک‌هایی که بنیاد موزیلا به جامعهٔ اپن‌سورس کرده است نیاز به توضیح ندارد که از آن جمله می‌توان به یک کامپیوتر اپن‌سورس تحت عنوان Chirimen اشاره کرد که این امکان را به دولوپرهای وب می‌دهد تا گجت‌هایی طراحی کنند که بتوان آنها را از طریق فناوری‌های به کار رفته در مرورگرها کنترل کنند. 

بنیاد موزیلا یکی از بزرگ‌ترین حامیان جامعهٔ اپن‌سورس است که محصولاتی همچون مرورگر فایرفاکس یا سیستم مدیریت ایمیل تاندربرد، از جمله سرویس‌های رایگان این بنیاد هستند. این بنیاد در حوزهٔ IoT هم اقداماتی انجام داده است که از آن جمله می‌توان به کامپیوتر Chiriment که در کشور ژاپن طراحی و ساخته شده اشاره کرد که این امکان را به طراحان سایت می‌دهد تا با استفاده از Firefox OS، دیوایس‌هایی برای اینترنت اشیاء طراحی کنند (برای آشنایی بیشتر با اینترنت اشیاء، به مقالهٔ اینترنت اشیاء (Internet of Things) چیست؟ مراجعه نمایید). 

Chiriment از روی یکی از سَبک‌های ابریشم‌بافی سنتی در ژاپن نامگذاری شده و شاید یکی از دلایل وجه تسمیهٔ این مادربورد این باشد که هر کدام از دولوپرهای وب خواهند توانست با سَبک شخصی خود، دست به طراحی گجت‌های IoT بزنند؛ دقیقاً همان‌گونه که هر ابریشم‌بافی سَبک کاری خاص خود را دارا است. به طور کلی، برخی خصوصیات این بورد عبارتند از:

- SoC RK3066
- DDR3 1GB(RAM)
- NAND Flash 1GB
- 1 MicroSD slot
- Video micro HDMI female
- Dimension 80 mm x 48 mm
- USB microUSB x 1 (OTG) , USB x 1 , microUSB x 1 (UART debug)
- WiFI (not on board. Use RTL8188CUS compatible USB WiFi adaptor )
- GPIO >1(configurable)
- I2C 2
- UART 2
- SPI 2
- Audio analog stereo IN x 1 / OUT x 1
- PWM 1
- Analog IN x 1

این مادربورد اپن‌سورس چندمنظوره هم می‌باشد؛ به عبارت دیگر، دارای پورت‌های ورودی و خروجی به منظور کنترل دکمه، لامپ، سنسور و دیگر موارد است.