Oscobo: موتور جستجویی که ادعا می‌کند از اطلاعات شخصی شما سوء‌ استفاده نمی کند!

Oscobo: موتور جستجویی که ادعا می‌کند از اطلاعات شخصی شما سوء‌ استفاده نمی کند!

موتور جستجوی Oscobo که یک سرویس بریتانیایی است که توسط اعضای اسبق شرکت های بزرگی همچون یاهو و بلک بری تاسیس شده، عمده ترین هدف اش رسیدگی به خواسته ی بسیاری از کاربران اینترنتی که همان جلوگیری از افشای اطلاعات شخصی ایشان است می باشد. برای آشنایی بیشتر با این موتور جستجو، با سکان آکادمی همراه باشید.

اصلی‌ترین شاخصی که موتور جستجوی oscobo.co.uk را از سایر موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ، یاهو و … متمایز می‌سازد این است که مدیران این موتور جستجو ادعا می‌کنند که نه تنها از اطلاعات شخصی کاربران استفاده ی ابزاری نمی‌کنند بلکه هرگز این اطلاعات را ذخیره هم نمی کنند. البته این بدان معنا نیست که این موتور جستجو هرگز تبلیغاتی برای کاربرانش نشان نمی‌دهد اما این در حالی است که این تبلیغات به هیچ وجه هدفمند نیستند.

سایر موتورهای جستجو از ترفندهایی همچون کوکی ها، آدرس آی پی و … برای رهگیری رفتار آنلاین کاربران استفاده کرده و در این حالی است که بسیاری از مرورگرها امروزه از قابلیتی تحت عنوان Private Mode برخوردارند -در فایرفاکس با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl + Shift + P و در گوگل کروم با فشردن هم‌زمان کلید های Ctrl + Shift + N این پنجره باز می شود- که گفته می‌شود اطلاعات شما از این طریق رهگیری نمی‌شوند اما به گفته ی مدیران این موتور جستجو، در بسیاری از موارد قابلیت Private Mode هم نمی‌تواند جلوی موتورهای جستجو را بگیرد.

از جمله موتورهای جستجویی که حریم کاربران برایش مهم است نیز می‌توان به DuckDuckGo اشاره کرد که تاکنون توانسته محبوبیت خوبی در میان کاربران که همواره دغدغه ی حریم شخصی شان را در سر دارند به دست آورد (برای آشنایی بیشتر با این موتور جستجوی قدرتمند، به مقاله ی ۱۰ دلیل برای استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo مراجعه نمایید.)

جالب است بدانیم که موتورهای جستجویی همچون گوگل درآمدهای هنگفتی از فروش دیتای کاربران به شرکت های تبلیغاتی به دست می آورند. موتور جستجویی همچون گوگل همه چیز در مورد شما را می داند؛ از سن و جنسیت شما گرفته تا جستجوی های شما از چند سال گذشته تا حال حاضر!

این داده‌ها اگرچه در ظاهر بدیهی و بی‌ارزش به نظر می‌رسند اما شرکت های بسیاری هستند که برای این داده‌ها سر و دست می شکنند و حاضرند هزینه ی قابل توجهی در قبال دریافت آن‌ها به گوگل بپردازند. جالب است بدانیم این امکان نیز وجود دارند که سایر شرکت های تجاری که از اطلاعات شخصی ما باخبرند، بر اساس نیازهای ما هزینه ی بیشتری برای خدمات و محصولاتشان در معرض دید ما قرار دهند. شعار سرویس Oscobo این است که «ما نمی‌دانیم شما چه کسی هستید و اصلاً هم علاقه‌ای به این کار نداریم!»

در کنار موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی هم بیکار ننشسته و با تمام قوا به استفاده ی ابزاری از داده‌های شخصی کاربرانشان برای اهداف تجاری خود می پردازند که از آن جمله می‌توان به فیسبوک و … اشاره کرد. همچون این موتور جستجوی متفنر از گوگل، یکسری شبکه‌های اجتماعی همچون Ello نیز هستند که این قول را به کاربرانشان داده‌اند که از اطلاعات محرمانه ی ایشان در پروفایل هایشان استفاده ی ابزاری نکنند. 

منبع


فرنوش فهیم