Oscobo: موتور جستجویی که ادعا می‌کند از اطلاعات شخصی شما سوء‌‌استفاده نمی‌کند!

Oscobo: موتور جستجویی که ادعا می‌کند از اطلاعات شخصی شما سوء‌‌استفاده نمی‌کند!

Oscobo یک سرویس موتور جستجوی بریتانیایی است که توسط اعضای اسبق شرکت‌های بزرگی همچون یاهو و بلک‌بری تأسیس شده است و عمده‌ترین هدفش رسیدگی به خواستهٔ بسیاری از کاربران اینترنتی می‌باشد که همان جلوگیری از افشای اطلاعات شخصی ایشان است. 

اصلی‌ترین شاخصی که موتور جستجوی Oscobo را از سایر موتورهای جستجویی همچون گوگل، بینگ، یاهو و … متمایز می‌سازد این است که مدیران این موتور جستجو ادعا می‌کنند که نه تنها از اطلاعات شخصی کاربران استفادهٔ ابزاری نمی‌کنند بلکه هرگز این اطلاعات را ذخیره هم نمی‌کنند. البته این بدان معنا نیست که این موتور جستجو هرگز تبلیغاتی برای کاربرانش نشان نمی‌دهد اما این در حالی است که این تبلیغات به هیچ وجه هدفمند نیستند. شعار سرویس Oscobo این است که:

ما نمی‌دانیم شما چه کسی هستید و اصلاً هم علاقه‌ای به این کار نداریم!

سایر موتورهای جستجو از ترفندهایی همچون کوکی، آدرس آی‌پی و … برای رهگیری رفتار آنلاین کاربران استفاده کرده و در این حالی است که بسیاری از مرورگرها امروزه از قابلیتی تحت عنوان Private Mode برخوردارند (در فایرفاکس با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl + Shift + P و در گوگل کروم با فشردن هم‌زمان کلیدهای Ctrl + Shift + N این پنجره باز می‌شود) که گفته می‌شود اطلاعات شما از این طریق رهگیری نمی‌شوند اما به گفتهٔ مدیران این موتور جستجو، در بسیاری از موارد قابلیت Private Mode هم نمی‌تواند جلوی موتورهای جستجو را بگیرد!

از جمله موتورهای جستجویی که حریم کاربران برایش مهم است نیز می‌توان به DuckDuckGo اشاره کرد که تاکنون توانسته محبوبیت خوبی در میان کاربران که همواره دغدغهٔ حریم شخصی‌شان را در سر دارند به دست آورد (برای آشنایی بیشتر با این موتور جستجوی قدرتمند، به مقالهٔ ۱۰ دلیل برای استفاده از موتور جستجوی DuckDuckGo مراجعه نمایید).

جالب است بدانیم که موتورهای جستجویی همچون گوگل درآمدهای هنگفتی از فروش دیتای کاربران به شرکت‌های تبلیغاتی به دست می‌آورند. به طور مثال، گوگل همه چیز در مورد شما را می‌داند؛ از سن و جنسیت شما گرفته تا جستجوی‌های شما از چند سال گذشته تا حال حاضر!

این داده‌ها اگرچه در ظاهر بدیهی و بی‌ارزش به نظر می‌رسند، اما شرکت‌های بسیاری هستند که برای این داده‌ها سر و دست می‌شکنند و حاضرند هزینهٔ قابل‌توجهی در قبال دریافت آنها به گوگل بپردازند. جالب است بدانیم این امکان نیز وجود دارد که سایر شرکت‌های تجاری که از اطلاعات شخصی ما باخبرند، بر اساس نیازهای ما هزینهٔ بیشتری برای خدمات و محصولات‌شان در معرض دیدمان قرار دهند. 

منبع