دعوای دولت بریتانیا و شرکت اپل بر سر رمزنگاری اطلاعات کاربران

شرکت اپل رسما مخالفت خود را با قانون جدید التصویب بریتانیا مبنی بر این که شرکت های آی تی می بایست پیام‌های رمزنگاری شده ی خود را در اختیار دولت این کشور قرار دهند ابزار کرد. تیم کوک -مدیرعامل فعلی شرکت اپل و جانشین مرحوم استیو جابز- بارها گفته که شرکت اپل تمام تلاش خود را به کار بسته تا زیرساختی ایجاد کند که حتی خود این شرکت نیز قادر به مشاهده ی ارتباطات مابین استفاده کنندگان آیفون نباشد چه رسد به مراجع دولتی! این زیرساخت End-to-End Encryption نام دارد که در آن صرفاً فرستده و گیرنده امکان رمزگشایی پیام را خواهند داشت.

مقامات بریتانیایی که از آن جمله به دیوید کامرون -نخست وزیر- هم می‌شود اشاره کرد، اظهار داشته‌اند که این‌گونه رمزنگاری ها مانع سازمان های اطلاعاتی به منظور ردیابی تروریست ها می گردد. در پاسخ به این درخواست دولت بریتانیا، مدیران اپل نیز اظهار داشته‌اند که راه‌کاری وجود ندارد تا امکان مشاهده ی پیام‌های شهروندان را به دولت داد چرا که در این صورت، هکرها نیز امکان مشاهده ی پیام‌های خصوصی افراد را خواهند داشت. به گفته ی اپل: "شاخص ترین دانشمندان هم قادر به تغییر قوانین ریاضیات نیستند و هر فرآیندی که منجر به ایجاد نقصان در مدل های ریاضیاتی که از داده‌های کاربران محافظت می‌کنند گردد، در نهایت منجر به کاهش ضریب امنیت می شوند."

به نظر می‌رسد که اپل این نگرانی را دارا است تا این قانون جدید بریتانیا جهان شمول شود و این احتمال وجود دارد که کشورهایی همچون روسیه و چین هم چنین درخواست از شرکت های آی تی داشته باشند و این در حالی است که کشور بریتانیا به منظور اهداف مبارزاتی با تروریستم چنین درخواستی داشته اما بعید به نظر می‌رسد که کشورهای غیر لیبرال از چنین قابلیتی به منظور سرکوب آزادی خواهان استفاده نکنند!

به نظر شما آیا اپل برای حفظ بازار فروش محصولات خود در اروپا مجبور به کنار آمدن با دولت بریتانیا است یا به راه خود در محافظت از داده های کاربران ادامه خواهد داد؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

The Biggest Company In Tech Fears Britain's "Snooper Charter"—And Startups Should, Too

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


  • کیارش در تاریخ: 1394/10/06

    به نظرم اپل فقط شعار حمایت از کاربران رو می ده و وقتی ببینه که منافعش در خطره، با بریتانیا که هیچ، با روسیه، چین و حتی سوریه هم راه میاد

  • مهدیه در تاریخ: 1394/10/06

    اگه می شه کمی در مورد Encryption بیشتر توضیح بدین که یعنی چی؟
    بازم ممنون بابت سایت خوبتون

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)