مصاحبه ای با Craig Federighi درباره ی اپن سورس کردن Swift و 20 سال آینده ی دنیای توسعه ی نرم افزار

مصاحبه ای با Craig Federighi درباره ی اپن سورس کردن Swift و 20 سال آینده ی دنیای توسعه ی نرم افزار

شرکت اپل، پروژه های اپن سورس متعددی دارد اما هیچ کدام به بزرگی و اهمیت زبان برنامه نویسی Swift نیستند. پس از این که در کنفرانس جهانی توسعه ‌دهندگان اپل، Swift به عنوان یک پروژه ی متن باز مطرح شد، Craig Federighi مدیر ارشد نرم افزار شرکت اپل اعلام کرد که Swift زبانی است که در 20 سال آینده از آن استفاده خواهیم کرد. Federighi اخیرا مصاحبه ای با The Next Web انجام داده و به بیان نکاتی ظریف تر درباره ی آخرین پروژه ی اپن سورس اپل و این که زبان Swift به چه مسیری خواهد رفت، پرداخته است. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

چرا Swift را متن باز کردید؟
ما فکر می کنیم که Swift یکی از زبان های برنامه نویسی بزرگ در آینده خواهد بود. زبانی که توسعه دهندگان دهه های متمادی از آن برای انجام پروژه های خود استفاده خواهند کرد. ما گمان می کنیم که این زبان، ترکیبی خواهد شد از یک سیستم و زبان برنامه نویسی قدرتمند که هم سریع و امن است و هم یادگیری آن آسان است. این زبان کاملی برای هر کسی است که در حال یادگیری برنامه نویسی است. ما می خواهیم زبان Swift به زبان اصلی و اولیه ی افراد تبدیل شود و همه بتوانند از آن برای هر چیزی از برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل گرفته تا کدنویسی برای رایانش ابری، استفاده کنند. از این رو، ما به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه برای رسیدن به این اهداف، اپن سورس کردن Swift است.

چرا به این نتیجه رسیدید که اکنون زمان مناسبی برای اپن سورس کردن Swift است در حالی که این زبان هنوز خیلی جوان است؟
از یک طرف همه چیز درباره ی Swift با سرعتی باور نکردنی پیش رفت. ما Swift را دوست داریم و فکر می کنیم که کامیونیتی توسعه ی ما نیز آن را دوست خواهد داشت. ما معتقدیم که اکنون اشتیاق زیادی برای استفاده از Swift وجود دارد. یکی از شرکت هایی که اعلام کرده است زبان Swift را دوست دارد و می خواهد که همه جا آن را استفاده کند، IBM است. مردم اکنون روی Swift سرمایه گذاری می کنند. تقاضا و نیاز برای دسترسی به آن وجود دارد. و ما فکر می کنیم که Swift در حال حاضر آمادگی لازم برای اپن سورس شدن را دارد و اکنون زمان مناسبی برای این کار است. زمانی که Swift 1.0 را منتشر کردیم می دانستیم که زمان مناسبی نیست. همچنین زمانی که روی Swift 2.0 کار می کردیم می دانستیم که می توانیم به زودی آن را اپن سورس کنیم. زمانی که کنفرانس جهانی توسعه ‌دهندگان اپل برگزار شد، به این نکته پی بردیم که برای این کار آماده ایم و امسال زمان مناسبی برای انجام این کار است.

شرکت اپل Swift را تحت لیسانس Apache 2.0 منتشر کرده است. شما کدها را در GitHub منتشر می کنید در حالی که یک سایت اختصاصی نیز برای آن در نظر گرفته اید. شرکت اپل چطور از کامیونیتی توسعه دهندگان با این پروژه ی اپن سورس، پشتیبانی می کند؟
ما می خواستیم اطمینان حاصل کنیم که یک لیسانس مجاز و استاندارد در اختیار داریم که به خوبی شناخته شده است. ما یک استثناء Runtime نیز به آن اضافه کردیم تا آن را سهل الوصول تر کند. بنابراین این پروژه به معنای واقعی کلمه متن باز است. همه ی کدها در GitHub در اختیار توسعه دهندگان قرار دارد. مسیر آینده ی این زبان، به عنوان مثال اهدافی که برای Swift 3.0 در نظر داریم اکنون در swift.org به اطلاع توسعه دهندگان رسیده است. ما انتظار داریم که افراد زیادی در این پروژه مشارکت کنند. در نهایت انتظار داریم که مشارکت کنندگان از خارج از اپل نیز در این پروژه همکاری کنند. من فکر می کنم که کامیونیتی توسعه ی اپل تا کنون فهمیده است که تیم Swift کاملا باز است و از لحظه ی انتشار آن بازخوردهایی را دریافت کرده ایم. حتی برخی از تغییرات ایجاد شده در Swift 2.0 متاثر از این بازخوردها بوده است.

توسعه دهندگان کجا می توانند با اپل تعامل داشته باشند؟ GitHub یا swift.org؟ 
سایت swift.org در واقع یک نقطه ی شروع است. در این سایت، ما کاربران را به راهنمایی درباره ی شروع کار بر روی پروژه، هدایت می کنیم. یا امکان دانلود Swift برای OS X، iOS، tvOS و لینوکس را فراهم کرده ایم. همچنین خلاصه ای از پروژه و زیرمجموعه های آن و لینک هایی به کد منبع در سایت قرار گرفته است. این سایت جایی است که توسعه دهندگان مشکلات و نظرات را مطرح می کنند در حالی که کد ها در GitHub میزبانی می شوند.

سرنوشت Objective C چه خواهد شد؟
این زبان همیشگی است. من فکر می کنم هیچ کس نباید نگران آینده ی Objective C باشد. ما به پشتیبانی از Objective C برای خودمان و توسعه دهندگان کامیونیتی، ادامه خواهیم داد. ما معتقد هستیم که Objective C هنوز هم یک زبان بزرگ و ارزشمند است که اپل بر روی آن سرمایه گذاری کرده است. هیچ چیز در مورد Objective C تغییر نخواهد کرد. در عین حال ما فکر می کنیم که برای توسعه دهندگان جدیدی که به دنبال یادگیری یک زبان و نوشتن اپلیکیشن هستند، Swift گزینه ی مناسبی برای شروع و سرمایه گذاری خواهد بود. قدرت و مزایای بهره وری Swift ، همان چیزی است که توسعه دهندگان باید انرژی خود را بر آن متمرکز کنند.

آیا بخشی از پروژه ی متن باز کردن Swift برای کمک به شرکت است؟
چنان چه شرکت ها بر روی Swift سرمایه گذاری کنند و توسعه دهندگان شرکتشان را برای استفاده از این زبان در ساخت اپلیکیشن های موبایل آموزش دهند، توسعه دهندگان به این زبان و افزایش مهارت های خود در این زمینه، علاقه نشان خواهند داد. آن ها به مرور با مزایای این زبان آشنا می شوند. آی بی ام نمونه ای از این بازخورد ها است. آن ها به محض این که کار کردن با Swift را آغاز کردند اشتیاق خود را نسبت به یادگیری بیشتر درباره ی آن نشان دادند.

در نهایت شما امیدوار هستید که Swift اپن سورس به کجا برسد؟ آیا در این رابطه نگران نیستید؟
این که Swift قرار است به کجا برسد به اهداف اولیه ی ایجاد این زبان به عنوان یک زبان برنامه نویسی پویا بستگی دارد. زمانی که این زبان را بیاموزید قادر خواهید بود تا هر کاری با آن انجام دهید. از ساختن اپلیکیشن های موبایل گرفته تا توسعه ی برای پلتفرم کلود. اپن سورس کردن این زبان، مسیر روشنی است به آنچه که پیش از این شروع به انجامش کرده بودیم. اگر دانشگاهی تصمیم بگیرد که آموزش برنامه نویسی را با Swift به انجام برساند، اپن سورس کردن آن کمک زیادی به اجرای این تصمیم خواهد کرد.

انتظار داریم که کامیونیتی توسعه دهندگان، زیرساخت کلود را پیش ببرد، و فکر می کنیم که انرژی زیادی برای انطباق Swift با دیتاسنترها نیاز است. کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و ما فکر می کنیم که کامیونیتی، بهترین شرایط را برای انجام آن ها دارد. انواع مختلفی از ابزار های اختصاصی Swift برای Big Data، یادگیری ماشینی و ... در حال ساخت است که قطعا کامیونیتی فعالی در اطراف هر کدام از آن ها شکل خواهد گرفت. در نهایت، این نوع از انرژی، تمرکز بیشتر را بر ابزارهایی قرار خواهد داد که به توسعه دهندگان در سیستم عامل های اصلی اپل کمک خواهد کرد. و البته هیچ نگرانی ای از بابت اپن سورس کردن Swift نداریم.

منبع