مصاحبه‌ای با Craig Federighi دربارهٔ اپن‌سورس کردن Swift و 20 سال آیندهٔ دنیای توسعهٔ نرم‌افزار

مصاحبه‌ای با Craig Federighi دربارهٔ اپن‌سورس کردن Swift و 20 سال آیندهٔ دنیای توسعهٔ نرم‌افزار

شرکت اپل، پروژه‌های اپن‌سورس متعددی دارد اما هیچ کدام به بزرگی و اهمیت زبان برنامه‌نویسی سوئیفت نیستند (برای آشنایی بیشتر، به مقالهٔ زبان برنامه‌نویسی Swift اپل اپن‌سورس شد مراجعه نمایید). پس از اینکه در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل، سوئیفت به عنوان یک پروژهٔ اپن‌سورس مطرح شد، Craig Federighi -مدیر ارشد نرم‌افزار شرکت اپل- اعلام کرده که سوئیفت زبانی است که در 20 سال آینده از آن استفاده خواهیم کرد. 

Federighi در مصاحبه‌ای که با The Next Web در آن زمان انجام داد، به بیان نکاتی ظریف‌ دربارهٔ این پروژهٔ اپن‌سورس‌ اپل و اینکه زبان سوئیفت به چه مسیری خواهد رفت، پرداخت. 

چرا سوئیفت را اپن‌سورس کردید؟
ما فکر می‌کنیم که سوئیفت یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی بزرگ در آینده خواهد بود. زبانی که دولوپرها دهه‌های متمادی از آن برای انجام پروژه‌های خود استفاده خواهند کرد. ما گمان می‌کنیم که این زبان، ترکیبی خواهد شد از یک پلتفرم و زبان برنامه‌نویسی قدرتمند که هم سریع و امن است و هم یادگیری آن آسان است. 

سوئیفت زبان کاملی برای هر کسی است که در حال یادگیری برنامه‌نویسی است. ما می‌خواهیم زبان سوئیفت به زبان اصلی و اولیهٔ افراد علاقمند به توسعهٔ نرم‌افزار تبدیل شود و همه بتوانند از آن برای هر چیزی از برنامه‌نویسی اپلیکیشن‌های موبایل گرفته تا کدنویسی برای رایانش ابری، استفاده کنند. از این رو، ما به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه برای رسیدن به این اهداف، اپن‌سورس کردن سوئیفت است.

چگونه به این نتیجه رسیدید که چه زمانی برای اپن‌سورس کردن سوئیفت مناسب است؟
از یک طرف همه چیز دربارهٔ سوئیفت با سرعتی باورنکردنی پیش رفت. ما سوئیفت را دوست داریم و فکر می‌کنیم که کامیونیتی توسعهٔ ما نیز آن را دوست خواهد داشت. ما معتقدیم که اکنون اشتیاق زیادی برای استفاده از سوئیفت وجود دارد. یکی از شرکت‌هایی که اعلام کرده است زبان سوئیفت را دوست دارد و می‌خواهد که همه‌جا آن را استفاده کند، IBM است.

دولوپرها اکنون روی سوئیفت سرمایه‌گذاری می‌کنند و تقاضا برای آن وجود دارد و ما فکر می‌کنیم که سوئیفت آمادگی لازم برای اپن‌سورس شدن را داشت (زمانی که سوئیفت 1.0 را منتشر کردیم می‌دانستیم که زمان مناسبی نیست اما زمانی که روی سوئیفت 2.0 کار می‌کردیم می‌دانستیم که می‌توانیم به زودی آن را اپن‌سورس کنیم). زمانی که کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل برگزار شد، به این نکته پی‌بردیم که برای این کار آماده‌ایم و همان سال زمان مناسبی برای انجام این کار بود.

شرکت اپل چه‌طور از کامیونیتی توسعه‌دهندگان با این پروژهٔ اپن‌سورس پشتیبانی می‌کند؟
ما می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که یک لیسانس مجاز و استاندارد در اختیار داریم که به خوبی شناخته شده است. بنابراین این پروژه به معنای واقعی کلمه اپن‌سورس است. همهٔ کدها در گیت‌هاب در اختیار دولوپرها قرار دارد.

مسیر آیندهٔ این زبان، به عنوان مثال اهدافی که برای نسخه‌های بعدی در نظر داریم، دائماً در swift.org به اطلاع دولوپرها می‌رسد و ما انتظار داریم که افراد زیادی در این پروژه مشارکت کنند. در نهایت انتظار داریم که مشارکت‌کنندگان از خارج از اپل نیز در این پروژه همکاری کنند.

من فکر می‌کنم که کامیونیتی توسعهٔ اپل تاکنون فهمیده است که تیم سوئیفت کاملاً باز است و از لحظهٔ انتشار آن، بازخوردهایی دریافت کرده‌ایم که کاملاً امیدبخش بوده‌اند به طوری که برخی از تغییرات ایجاد شده در سوئیفت 2.0، متأثر از این بازخوردها بوده‌اند.

دولوپرها کجا می‌توانند با اپل تعامل داشته باشند؟ گیت‌هاب یا سایت اختصاصی سوئیفت؟ 
سایت swift.org در واقع یک نقطهٔ شروع است. در این سایت، ما کاربران را به راهنمایی دربارهٔ شروع کار با این زبان هدایت می‌کنیم. همچنین امکان دانلود سوئیفت برای OS X ،iOS ،tvOS و لینوکس را فراهم کرده‌ایم و خلاصه‌ای از پروژه و زیرمجموعه‌های آن و لینک‌هایی به سورس‌کد در سایت قرار گرفته است. این سایت جایی است که دولوپرها مشکلات و نظرات خود را مطرح می‌کنند در حالی که سورس‌کد این زبان، در گیت‌هاب میزبانی می‌شود.

سرنوشت Objective C چه خواهد شد؟
این زبان همیشگی است. من فکر می‌کنم هیچ‌کس نباید نگران آیندهٔ Objective C باشد. ما به پشتیبانی از Objective C برای خودمان و دولوپرهای کامیونیتی، ادامه خواهیم داد. ما معتقد هستیم که Objective C هنوز هم یک زبان بزرگ و ارزشمند است که اپل بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. هیچ چیز در مورد Objective C تغییر نخواهد کرد.

در عین حال، ما فکر می‌کنیم که برای دولوپرهای جدیدی که به دنبال یادگیری یک زبان و نوشتن اپلیکیشن هستند، سوئیفت گزینهٔ مناسب‌تری برای شروع و سرمایه‌گذاری خواهد بود. قدرت و مزایای بهره‌وری سوئیفت، همان چیزی است که دولوپرها باید انرژی خود را بر آن متمرکز کنند.

آیا بخشی از پروژهٔ اپن‌سورس کردن سوئیفت برای کمک به شرکت‌ها است؟
چنانچه شرکت‌ها بر روی سوئیفت سرمایه‌گذاری کنند و دولوپرهای شرکت‌شان را برای استفاده از این زبان در ساخت اپلیکیشن‌های موبایل آموزش دهند، دولوپرها به این زبان و افزایش مهارت‌های خود در این زمینه، علاقه نشان خواهند داد و به مرور با مزایای این زبان آشنا می‌شوند. IBM نمونه‌ای از این بازخوردها است؛ آنها به محض اینکه کار کردن با سوئیفت را آغاز کردند، اشتیاق خود را نسبت به یادگیری بیشتر دربارهٔ آن نشان دادند.

در نهایت شما امیدوار هستید که سوئیفت اپن‌سورس به کجا برسد؟ 
اینکه سوئیفت قرار است به کجا برسد، به اهداف اولیهٔ ایجاد این زبان به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی پویا بستگی دارد. زمانی که این زبان را بیاموزید، قادر خواهید بود تا هر کاری با آن انجام دهید؛ از ساختن اپلیکیشن‌های موبایل گرفته تا توسعهٔ برای پلتفرم‌های کلود.

اپن‌سورس کردن این زبان، مسیر روشنی است به آنچه که پیش از این شروع به انجامش کرده بودیم. مثلاً اگر دانشگاهی تصمیم بگیرد که آموزش برنامه‌نویسی را با سوئیفت به انجام برساند، اپن‌سورس کردن آن کمک زیادی به اجرای این تصمیم خواهد کرد.

انتظار داریم که کامیونیتی توسعه‌دهندگان زیرساخت کلود را پیش ببرد و فکر می کنیم که انرژی زیادی برای انطباق سوئیفت با دیتاسنترها نیاز است. کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و ما فکر می‌کنیم که این کامیونیتی، بهترین شرایط را برای انجام آنها دارد.

انواع مختلفی از ابزارهای اختصاصی سوئیفت برای بیگ دیتا، یادگیری ماشینی و ... در حال ساخت است که قطعاً کامیونیتی فعالی در اطراف هر کدام از آنها شکل خواهد گرفت. در نهایت، این نوع از انرژی، تمرکز بیشتر را بر ابزارهایی قرار خواهد داد که به توسعه‌دهندگان در سیستم‌عامل‌های اصلی اپل کمک خواهد کرد. و در پایان هم بایستی گفت که هیچ‌گونه نگرانی از بابت اپن‌سورس کردن سوئیفت نداریم!

منبع