تلاش BBC برای پخش برنامه‌هایی متناسب با سلیقه و شخصیت مخاطبان

تلاش BBC برای پخش برنامه‌هایی متناسب با سلیقه و شخصیت مخاطبان

BBC روی پروژه‌ای آزمایشی تحت عنوان Visual Perceptive Media که هدف آن به نمایش گذاشتن برنامه‌هایی متناسب با سلیقه و شخصیت کاربران است سرمایه‌گذاری کرده است. این پروژه ادامه‌ای است بر پروژهٔ صوتی Perceptive Media که در آن، نمایش‌های رادیویی بر اساس فاکتورهایی نظیر موقعیت افراد و ساعت روز، تغییر می‌کرد. این پروژهٔ تصویری با یک پروسهٔ شخصی‌سازی که توسط یک اپلیکیشن موبایل اجرا می‌شود، آغاز می‌گردد. این اپلیکیشن، سلیقهٔ موسیقایی کاربر را رصد کرده و سؤالاتی دربارهٔ شخصیت کاربر -به عنوان مثال، میزان خلاقیت و اعتماد به نفس- از کاربر می‌پرسد. در نهایت، از این اطلاعات برای جمع‌آوری عناصر نمایش‌های تلویزیونی و ویرایش آنها مطابق با سلیقهٔ مخاطبین استفاده خواهد شد.

با توجه به پروفایلی که برای کاربران ایجاد می‌گردد، اَکت‌های صحنه نیز تغییر می‌کنند و یا بر کاراکتر خاصی بیشتر تأکید می‌شود. حتی ممکن است مدت زمان برخی صحنه‌ها نیز تغییر کند یا ترکیب رنگ و موسیقی متن نیز دستخوش تغییر گردد. این پروژه توسط واحد تحقیق و توسعهٔ BBC در Salford بریتانیا به اجرا در آمده است که البته مراحل اولیه را طی می‌کند و هنوز نسخهٔ نمایشی تعاملی آن نیز در دسترس نیست.

اگرچه در حال حاضر اپلیکیشن موبایل سورس شخصی‌سازی برای این پروژه است، اما در آینده همهٔ فاکتورها و منابع اطلاعاتی و حتی اطلاعات آنلاین و لحظه‌ای نیز به عنوان منبعی برای کاستومایز شدن این پروژه برای ارائهٔ ویدیوها، در نظر گرفته خواهند شد.

Visual Perceptive Media رسانه را به اجزایی تقسیم می‌کند که بر اساس پروفایل‌های کاربری به اجرا درمی‌آیند. به عبارت دیگر، یک برنامهٔ تلویزیونی را تصور کنید که بسته به تعداد اپیزودهایی که مشاهده کرده‌اید، متفاوت باشد.

باتوجه به گسترش روزافزون محتوای آنلاین، به نظر می‌رسد که این پروژه نیز با استقبال مخاطبان مواجه شود. گرچه این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی و آزمایشی به سر می‌برد، اما نشان خواهد داد که پخش ویدیوی آنلاین در آینده چه تغیراتی خواهد کرد.

منبع