به زودی شاهد تحلیل احساسات کاربران از طریق آنالیزگرهای وب خواهیم بود!

به زودی شاهد تحلیل احساسات کاربران از طریق آنالیزگرهای وب خواهیم بود!

محققین دانشگاه Brigham Young دریافته‌اند که نسل جدید Web Analytics یا آنالیزگرهای تحت وب این امکان را خواهند داشت تا رفتارهای کاربران در وب سایت‌های مختلف را رصد کنند. این تحقیق بر اساس یک تئوری صورت گرفته که بر اساس آن، گفته می‌شود کاربران در شرایط احساسی مختلف (مثلاً زمانی که عصبانی هستند)، به گونه ی متفاوتی از ماوس استفاده می کنند. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این تحقیق، با سکان آکادمی همراه باشید.

جفری جنکینز -محقق اصلی این تحقیق- با عصبانی کردن گروهی از کاربرانی که تحت آزمایش بودند، توانست ثابت کند که کاربران در حین عصبانیت، ماموس را متفاوت از شرایط عادی حرکت می‌دهند و از روی همین سبک حرکت دادن ماموس، می‌توان به روحیات ایشان پی برد.

کاری که جفری جنکینز و تیم اش انجام دادند به این شکل بود که تعدادی فرد را انتخاب نموده که از ایشان خواستند تا در یک آزمون تست هوش شرکت کنند و نتایج آزمون به این شکل بود که به کاربر گفته می‌شد هرچه امتیازش پایین‌تر باشد، وی از بهره ی هوشی کمتری برخوردار است (البته نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده بود که کاربران باهوش نیز نتوانند از تمام پتانسیل خود بهره گرفته و نتایج خوبی بگیرند و برچسب احمق روی ایشان بخورد!) این تحقیق نشان داد که افراد غمگین، مأیوس و نگران نشانگر ماوس را متفاوت از شرایط عادی و به صورتی تند حرکت می دهند.

این تیم تحقیقاتی انتظار دارد که نتایج این تحقیق در آنالیزگرهای تحت وب -مثل گوگل آنالیتیکس- مورد استفاده قرار گیرد تا وب مسترها متوجه روحیات کاربرانشان شوند. جالب است بدانیم که این تیم مطمئن است که نتایج مشابهی را از روی رفتارهای کاربران موبایلی نیز می‌توان کشف کرد اما این تئوری هنوز تست نشده است.

به نظر می‌رسد که اگر این ایده عملی گردد، بتوان درک به مراتب بهتری از رفتارهای کاربران به منظور بهبود یو ایکس سایت به دست آورد. به این ترتیب، خیلی راحت می‌توان مثلاً در یک فروشگاه آنلاین، به کاربرانی که عصبی یا دلواپس هستند، محصولات آرامش بخش پیشنهاد داد!

منبع


فرنوش فهیم