موتور جاوا اسکریپت Edge مایکروسافت اپن سورس شد!

موتور جاوا اسکریپت Edge مایکروسافت اپن سورس شد!

در سال‌های اخیر -و شاید پس از تغییر مدیریت شرکت مایکروسافت- شاهد تغییر رویکرد مدیران این شرکت نسبت به مقوله ی اپن سورس بوده ایم. به طور مثال، دیدیم که پیش از این مایکروسافت اقدام به عرضه ی نسخه ی مک و لینوکس ویرایشگر کد ویژوال استودیو کرد و یا برخی از استانداردهای ویدیوی خود در کنار دیگر پتنت هایش را اپن سورس کرد. حال این شرکت در صدد است تا گامی به مراتب بلندتر برداشته و ChakraCore که موتور جاوا اسکرپیت اجرا کننده ی مرورگر Edge است را اپن سورس کند. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این خبر، با سکان آکادمی همراه باشید.

Chakra موتوری است که به منظور اجرای کدهای جاوا اسکرپیت در سال 2008 توسعه داده شد که گفته می‌شود نسبت به موتور Google V8 که در مرورگر گوگل کروم از آن استفاده می شود، به مراتب با استاندارد ECMAScript 6 سازگارتر است. اگرچه که موتور Chakra به عنوان هسته ی مرورگر Edge محسوب می‌شود اما این موتور در ویندوز 10 به منظور تعامل با اپلیکیشن های Xbox، ویندوز فون و تلبت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

گفته می‌شود که تا یک ماه آینده، سورس کد این موتور در سایت گیت هاب قرار خواهد گرفت و از آن پس توسعه دهندگان خواهند توانست در اپلیکیشن هایشان از آن بهره مند شوند. البته توجه داشته باشیم که نسخه ی قرار گرفته روی گیت هاب صرفاً حاوی Core Packages این موتور است و شامل سورس های اختصاصی مایکروسافت که برای مرورگر Edge به آن اضافه کرده است نمی شود. علاوه بر این، گفته می‌شود که در ابتدای سال 2016، مایکروسافت این امکان را برای تمامی توسعه دهندگان از سراسر دنیا فراهم خواهد ساخت تا در این پروژه مشارکت کرده و به توسعه ی این موتور قدرتمند کمک کنند.

لازم به ذکر است که شرکت گوگل موتور V8 را چند سالی است که اپن سورس کرده و از جمله مزایای اپن سورس کرده این موتور برای گوگل می‌توان به مشارکت سایر توسعه دهندگان در توسعه ی آن و همچنین پذیرش این موتور در سایر مرورگرها و اپلیکیشن ها اشاره کرد. به یمن تلاش‌های ساتیا نادلا -مدیرعامل وقت مایکروسافت- این شرکت رویکرد امیدوار کننده تری نسبت به پروژه های اپن سورس پیدا کرده و علاقمندی بیشتری از خود نسبت به گرفتن بازخورد از توسعه دهندگان نشان داده است. مایکروسافت امیدوار است که در آینده‌ای نه چندان دور، موتور ChakraCore در اپلیکیشن های متنوعی -از سرویس های ابری گرفته تا اینترنت اشیاء و …- مورد استفاده قرار گیرد.

منبع