لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
با زبان برنامه نویسی جدید Picture خلاصه تر کدنویسی کنید

با زبان برنامه نویسی جدید Picture خلاصه تر کدنویسی کنید

یادگیری ماشینی، مفهومی است که روز به روز بیشتر از گذشته درباره ی آن می شنوید. پیشرفت های سریع در این زمینه در آینده به جزء جدایی ناپذیری از اخبار فناوری تبدیل خواهند شد چرا که نگه داری حجم عظیمی از اطلاعات و پیدا کردن الگوهای نهفته در آن ها کار دشواری است. اما برای ساده تر کردن کارها، موسسه ی MIT یک زبان برنامه نویسی جدید تحت عنوان Picture را توسعه داده است که نسخه ی گسترش یافته ی زبان Julia است که یک زبان برنامه نویسی دیگری است که پیش از این در موسسه ی ام آی تی توسعه یافته است. در واقع Picture زبان برنامه نویسی قدرتمندی است که قادر است در 50 خط کد، وظایفی را که سیستم های معمول با هزاران خط کدنویسی انجام می دهند، اجرا کند. برای آشنایی بیشتر با این زبان برنامه نویسی جدید، با سکان آکادمی همراه باشید.

Tejas Kulkarni فارغ التحصیل علوم مغزی و شناختی موسسه ی MIT درباره ی این زبان می گوید: "این اولین بار است که ما این زبان برنامه نویسی را در حوزه ی بینایی رایانه ای، معرفی می کنیم. امید ما این است که با استفاده از این زبان بتوانیم مدل های انعطاف پذیر تولیدی و متمایزی را به عنوان کدهای احتمالاتی کوتاهی بنویسیم. هدف نهایی این است که الگوها ها بتوانند در حل مسائل یاری کننده ی ما باشند."

شاید هنوز سوالاتی درباره ی این زبان Probabilistic Programming Language که به اختصار PPL به معنی «زبان برنامه نویسی احتمالاتی» گفته می شود در ذهن داشته باشید. اگر بخواهیم آن را ساده تر توضیح دهیم، اساس این زبان برنامه نویسی استفاده از مدل های احتمالاتی است که روند عملکرد کامپیوتر را سرعت می بخشد و کمک می کند که بسته های اطلاعات و الگوها سریع تر و موثر تر اسکن شوند. Picture از یک الگوریتم استنتاجی بهره می گیرد که به طور مداوم احتمالات را بر پایه ی داده های جدید، دوباره تنظیم می کند و اصلاحاتی در خود انجام می دهد.

زبان های برنامه نویسی احتمالی از استنباط آماری برای انجام محاسبات مورد نیاز برای Computer Vision یا «بینایی رایانه ای»  بهره می گیرند. به گزارش این موسسه، یکی از وظایفی که محققان مورد بررسی قرار دادند ساختن یک مدل سه بعدی چهره ی انسان از یک تصویر دو بعدی بود. برنامه ی آن ها ویژگی های اصلی چهره را اینگونه تشریح کرد: دو شیء متقارن (چشم ها) و دو شیء مستقر شده در مرکز در زیر آنها (بینی و دهان). با کمی کار روی ترجمه ی این توضیحات به ساختارهای زبان برنامه نویسی احتمالی، نمونه تکمیل شد. با اضافه کردن نمونه هایی از تصاویر دو بعدی و مدل های سه بعدی متناسب با آن ها، برنامه این توانایی را پیدا کرد تا بقیه را به تنهایی کشف کند. گرچه زبان برنامه نویسی احتمالی برای کار کردن به Machine Learning یا «یادگیری ماشینی» نیاز ندارد اما می تواند راهی برای ساده تر کردن استفاده از یادگیری ماشینی را پیش روی ما بگذارد.

Josh Tenenbaum یکی از اساتید این موسسه در این باره می گوید: "در یادگیری ماشینی، شما عملکرد را با افزودن بیشتر اطلاعات کنترل می کنید و یادگیری ماشینی همه ی وظایف را بر عهده می گیرد. در برنامه نویسی احتمالی، سیستم اصلی بر دانش مبتنی است و از فرآیند نحوه ی تشکیل تصاویر، استفاده می کنند."

محققان موسسه ی MIT، این زبان برنامه نویسی احتمالاتی را در کنفرانس بینایی تصویری و تشخیص الگو، در ماه ژوئن معرفی خواهند کرد. آیا مفهوم زبان برنامه نویسی احتمالی برای شما جذاب است؟ نظرات خود را با کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع