Alda: یک زبان برنامه‌نویسی موسیقایی

Alda: یک زبان برنامه‌نویسی موسیقایی

دولوپری به نام Dave Yarwood، یک زبان برنامه‌نویسی موسیقایی تحت عنوان Alda را ابداع کرده است که در نوع خود حرکتی نوین محسوب می‌شود. موسیقی‌دان‌ها بدون داشتن هیچ تجربه و پیش‌زمینه‌ای در برنامه‌نویسی، می‌توانند با استفاده از کدهای سادهٔ این زبان، به نوشتن نت‌های موسیقی بپردازند.

امروزه برای ساخت آهنگ‌های دیجیتال، تولیدکنندگان و آهنگ‌سازان باید از ابزارهای پیشرفته‌ای بهره بگیرند. نحوهٔ ساخت و تولید موزیک‌های دیجیتال به لطف زبان برنامه‌نویسی Alda در حال تغییر است. آلدا با شعار «یک زبان برنامه‌نویسی مخصوص موسیقی‌دان‌ها»، نوشتن کدهای دیجیتالی موسیقی را راحت‌تر کرده به نحوی که با استفاده از آن، هر هنرمندی حتی بدون داشتن تجربهٔ برنامه‌نویسی می‌تواند به نوشتن نت‌های موسیقی بپردازد.

آلدا شامل ساختاری ساده برای ایجاد نت‌های MIDI (مخفف Musical Instrument Digital Interface) است که هر کسی بدون نیاز به یاد گرفتن یک نرم‌افزار جدید و ابزارهای تولید موسیقی، می‌تواند به سادگی در یک ادیتور، به ساخت موسیقی بپردازد.

توسعه‌دهندهٔ این زبان برنامه‌نویسی می‌گوید که ابزارهای مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی مانند Sibelius، به هنگام نوشتن نت‌ها دچار مشکلات فراوانی می‌شوند و بسیار سنگین هستند. او اضافه می‌کند که هدف آلدا این است که به یک زبان برنامه‌نویسی قدرتمند و انعطاف‌پذیر تبدیل شود تا بتوان از آن در ساخت ژانرهای متعدد و گوناگون موسیقی تنها با تایپ کردن کدهایی مخصوص در ادیتور و اجرای برنامه‌ای برای کامپایل کردن کدها به قطعات موسیقی، استفاده کرد. دستورات مختلف مانند طول نت‌ها، استفاده از چندین آلت موسیقی و بسیاری قابلیت دیگر در این زبان برنامه‌نویسی خاص پشتیبانی می‌شوند.

Yarwood اعلام کرده است که دامنهٔ این زبان را گسترش خواهد داد تا نمونه‌ها و صداهایی فراتر از صداهای MIDI رایج را شامل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دانلود زبان آلدا، به ریپازیتوری اختصاصی زبان Alda در GitHub مراجعه نمایید.

نظر شما دربارهٔ این زبان برنامه‌نویسی خاص چیست؟ آیا می‌تواند تحولی در دنیای موسیقی ایجاد کند؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع