لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
آشنایی با زبان برنامه نویسی موسیقایی Alda

آشنایی با زبان برنامه نویسی موسیقایی Alda

توسعه دهنده ای به نام Dave Yarwood یک زبان برنامه نویسی موسیقایی تحت عنوان Alda را توسعه داده است که در نوع خود حرکتی نوین محسوب می شود. موسیقیدان ها بدون داشتن هیچ تجربه و پیش زمینه ای در برنامه نویسی می توانند با استفاده از کدهای ساده ی این زبان، به نوشتن نت های موسیقی بپردازند. برای آشنایی بیشتر با این زبان برنامه نویسی جدید، با سکان آکادمی همراه باشید.

امروزه برای ساخت آهنگ های دیجیتال، تولید کنندگان و آهنگ سازان باید از ابزار های پیشرفته ای بهره بگیرند. نحوه ی ساخت و تولید موسیقی های دیجیتال به لطف آلدا -این زبان برنامه نویسی جدید- در حال تغییر است. آلدا با شعار «یک زبان برنامه نویسی مخصوص موسیقیدان ها» نوشتن کدهای دیجیتالی موسیقی را راحت تر کرده به نحوی که با استفاده از آن هر فردی حتی بدون داشتن تجربه ی برنامه نویسی می تواند به نوشتن نت های موسیقی بپردازد. آلدا شامل ساختاری ساده برای ایجاد نت های MIDI (مخفف Musical Instrument Digital Interface به معنای رابط دیجیتالی سازهای موسیقی) است که هر کسی بدون نیاز به یاد گرفتن یک نرم افزار جدید و ابزار های تولید موسیقی، می تواند به سادگی در یک ویرایشگر متن، به ساخت موسیقی بپردازد.

Yarwood توسعه دهنده ی این زبان برنامه نویسی می گوید که ابزار های مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی مانند Sibelius به هنگام نوشتن موسیقی دچار مشکلات فراوانی می شوند و بسیار سنگین هستند. او اضافه کرد که هدف آلدا این است که به یک زبان برنامه نویسی قدرتمند و انعطاف پذیر تبدیل شود تا بتوان از آن در ساخت ژانرهای متعدد و گوناگون موسیقی تنها با تایپ کردن کدهایی مخصوص در ویرایشگر متن و اجرای برنامه ای برای کامپایل کردن کد ها به قطعات موسیقی، استفاده کرد. دستورات مختلف مانند طول نت ها، استفاده از چندین آلت موسیقی و بسیاری قابلیت دیگر در این زبان برنامه نویسی جدید پشتیبانی می شوند.

در حال حاضر، آلدا برای نت نویسی های مقدماتی مناسب است و امکاناتی مانند تکرار و جابجایی به مرور به آن اضافه خواهد شد. Yarwood اعلام کرده است که دامنه ی این زبان را گسترش خواهد داد تا نمونه ها و صداهایی فراتر از صداهای MIDI رایج را شامل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دانلود زبان آلدا، به صفحه ی اختصاصی زبان Alda در سایت GitHub مراجعه نمایید.

نظر شما درباره ی این زبان برنامه نویسی جدید چیست؟ آیا می تواند تحولی در دنیای موسیقی ایجاد کند؟ نظراتتان را در بخش کامنت ها با کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع