نرم افزار "Helium"، کدهای پوسیده را سریع تر از برترین مهندسان ترمیم می کند!

نرم افزار "Helium"، کدهای پوسیده را سریع تر از برترین مهندسان ترمیم می کند!

آیا با مفهوم پوسیدگی نرم افزاری یا bit-rot آشنایی دارید؟ پوسیدگی نرم افزاری به پروسه ی کاهش تدریجی عملکرد و پاسخگویی یک نرم افزار گفته می شود که منجر به کندی سرعت، قدیمی بودن و نامناسب بودن آن نرم افزار می شود. به مرور زمان، حجم زیادی از کدها به برنامه اضافه می شوند و با کدهای قبلی ترکیب می شوند و بدین ترتیب، روز به روز، فهمیدن این کدها و اصلاح آن ها دشوارتر می شود. طی 12 ماه گذشته، دانشمندان کامپیوتر دانشگاه MIT به همراه مهندسین Adobe سعی بر آن داشته اند تا با همکاری یکدیگر، این مشکل بزرگ را که بر سر راه تمامی کمپانی های عظیم جهان قرار دارد، برطرف سازند. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این همکاری، با سکان آکادمی همراه باشید.

یکی از معروف ترین محصولات نرم افزاری Adobe، نرم افزار Photoshop است که در طی سالیان متوالی، با این مشکل پوسیدگی نرم افزاری مواجه شده است. کدهایی که برای نرم افزارهای پردازش تصویر نوشته می شوند، می بایست عملکرد بسیار بالایی داشته و به خوبی بهینه سازی شده باشند. اما با گذشت زمان، همان کد رفته رفته تأثیر و قدرت خود را از دست می دهد، چرا که محیط اصلی آن تغییر کرده است (ورود سخت افزارهای جدید به بازار!)

سامان آماراسینگ، پروفسور دانشگاه MIT و محقق سازمان کامپیوتر و هوش مصنوعی CSAIL، این مسأله را یک «مشکل میلیارد دلاری» می نامد چرا که کمپانی ها می بایست هر چند سال یکبار، به صورت دستی کدهای خود را بررسی کرده و بسته های الحاقی ترمیمی را در این کدها اعمال کنند. از همین رو، مغزهای متفکر MIT و Adobe به این فکر افتادند که یک برنامه ی کامپیوتری طراحی کنند که بتواند به طور اتوماتیک، کدهای قدیمی را ترمیم کند.

CSAIL برنامه ی هلیوم (Helium) را طراحی کرد، سیستمی که می تواند کدها را بدون نیاز به نیروی انسانی و یا سورس اصلی، در چند دقیقه و یا چند ساعت ترمیم کند. گروهی از کرنِل های محاسباتی به نام «Stencil Kernels» وجود دارند که در نرم افزارهای اختصاصی همچون فوتوشاپ، امکان انجام عملیات بر روی پیکسل ها را فراهم می کنند. این کِرنل ها هستند که بخش زیادی از منابع را به خود اختصاص می دهند و با تغییر محیط اصلی و ورود سخت افزار جدید، عملکرد آن ها کاهش می یابد.

سیستم هلیوم، کدهای پوسیده ی نرم افزار را با کدهای بهتر و بهینه تر جایگزین می کند. بررسی ها نشان داد که هلیوم می تواند این کار را در یک روز به پایان رساند، در حالی که مهندسین برای انجام همین کار، به سه ماه زمان نیاز داشتند. در نتیجه، عملکرد برخی فیلترهای فوتوشاپ تا 75 درصد افزایش یافت. برخی نرم افزارهای دیگر که کد آن ها از بهینه سازی کمتری برخوردار بود، پس از استفاده از هلیوم، به رشد راندمان 400 تا 500 درصدی رسیدند.

متخصصان بر این باورند که سیستم هلیوم راهکاری جدید و خلاقانه برای مقابله با پوسیدگی نرم افزارها است که بخش های اصلی محاسباتی نرم افزار را مورد هدف قرار می دهد و می توان بیش از این در آینده ای نه چندان دور به منظور بهینه سازی کدها از این نرم افزار استفاده نمود.

منبع