آیا به تولید نرم‌افزار می‌توان به‌عنوان منبع نفتی نوین نگاه کرد؟

آیا به تولید نرم‌افزار می‌توان به‌عنوان منبع نفتی نوین نگاه کرد؟

Fred Wilson در بلاگ خود، پستی درباره ی اهمیت نرم افزار در تحولات فناوری و مقایسه ی آن با تاثیر نفت در انقلاب صنعتی منتشر کرده است که در ادامه آن را برای خوانندگان سکان آکادمی برگردان فارسی کرده ایم. با سکان آکادمی همراه باشید.

آخر هفته در یک جمع دوستانه، یکی از دوستانم درباره ی یک جلسه ی کمیته ی سرمایه گذاری صحبت می کرد که موضوع بحثشان تهدیدات چشم انداز سرمایه گذاری کلان بود. یکی از این تهدیدات نابودی نقدینگی و تغییر قابل توجه در جریان نقدی خالص حاصل از فروش جهانی نفت است. مناطق تولید کننده ی نفت در جهان در چند سال اخیر دیگر منبع عظیم تولید سرمایه نیستند. البته این یک مسئله ی موقتی خواهد بود تا زمانی که بازارهای نفتی، خود را با واقعیت های جدید وفق دهند. این پست، علی رغم عنوانش درباره ی نفت نیست.

من درباره ی نقش نفت به عنوان عاملی تاثیر گذار در انقلاب صنعتی فکر می کردم. کارخانه ها، خطوط راه آهن، کامیون ها و غیره بدون وجود فرآورده های کربنی و به خصوص نفت، کار نمی کنند. پس نفت عاملی برای جذب سرمایه و ثروتی شد که در نتیجه ی انقلاب صنعتی به وجود آمد. کشورهایی که دارای منابع نفتی متعدد بودند از این راه به ثروت و قدرت اقتصادی دست پیدا کردند. اما آیا در انقلاب فناوری نیز، پدیده ی مشابهی وجود دارد؟ اکنون کدام شرکت و منطقه، ثروت و سرمایه را به سوی خود جذب می کند.

شرکت اپل در ترازنامه ی خود، 200 میلیارد دلار موجودی دارد که 53 میلیون دلار را در مدت شش ماه تا پایان مارس 2015 به دست آورده است. شرکت مایکروسافت 110 میلیارد دلار در ترازنامه ی خود موجودی دارد که 30 میلیارد دلار آن در مدت یک سال تا پایان ژوئن 2015 بوده است. شرکت گوگل/آلفابت 70 میلیارد دلار موجودی در بیلان شرکت خود دارد که 14 میلیارد دلار آن مربوط به مدت شش ماه تا پایان ژوئن 2015 است. فیس بوک سالانه، 20 میلیار دلار نقدینگی خواهد داشت. آمازون نیز وال استریت را شگفت زده کرد و به نظر می رسد که این شرکت نیز به یکی از شرکت های پول ساز دنیا مانند سایر شرکتهای فناوری حال حاضر دنیا، تبدیل خواهد شد.

به نظر می رسد که نرم افزار می تواند نفت انقلاب فناوری باشد. شرکت هایی که کنترل زیرساخت های نرم افزاری خود را به دست می گیرند، درآمد و سرمایه ی هنگفتی که انقلاب فناوری به دنبال دارد، به سوی خود جذب خواهند کرد و قدرت اقتصادی را به دست خواهند گرفت. البته این اتفاق پیش از این افتاده است و ما در ابتدای راه دیدن قدرت نفوذ مدل های کسب و کار نرم افزار محور هستیم.

منبع