Enlight: مجموعه آموزش‌های اپن‌سورس کدنویسی تحت وب

Enlight: مجموعه آموزش‌های اپن‌سورس کدنویسی تحت وب

Enlight مجموعه‌‌ای از مقالات و آموزش‌ها است که برای بهبود فرایند یادگیری کدنویسی، به صورت اپن‌سورس جمع‌آوری شده‌اند. Enlight با پوشش بسیاری از زبان‌ها و تکنولوژی‌ها، وب‌سایتی است که اکثر مباحث مربوط به توسعه و کدنویسی را شامل می‌شود.

Enlight چگونه شکل گرفت؟
چند سال پیش، خالق پروژهٔ Enlight، شروع به یادگیری برنامه‌نویسی وب کرده بود. در ابتدا، بسیاری از دوره‌های مربوطه را گذراند و کتاب‌های بسیاری را هم مطالعه کرد. در این بین، با اصطلاحات و دستورات زیادی آشنا شد اما به گفتهٔ خودش، واقعاً نمی‌توانست از این داشته ها استفاده کند! سپس با دنبال کردن آموزش‌های آنلاین، پروژه‌های کوچکی را نوشت و با به اشتراک گذاشتن سورس‌کدهایش در گیت‌هاب، بیشتر خودش را محک زد.

وی معتقد است که بهترین راه برای یادگیری برنامه‌نویسی، خلق یک برنامه است؛ برنامه‌ای که از نوشتن آن لذت ببرید. سپس به مرور زمان و با تجربه‌ای که کسب می‌کنید، برنامهٔ خود را بهتر و بهتر کنید. چیزی که در پایان خواهید دید، شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

چه‌طور می توان در این پروژه شرکت کرد؟
Enligh اپن‌سورس است. به عبارت دیگر، به راحتی می‌توان در آن مشارکت داشت. چنانچه شما هم یک پروژهٔ تحت وب دارید یا یک برنامهٔ کاربردی یا هر چیز مفید دیگری، می‌توانید در این پروژه سهیم باشید.

اینکه با چه زبانی برنامه‌نویسی می‌کنید چندان مهم نیست؛ بلکه تنها کافی است آن‌ را برای Enlight ارسال کنید. چنانچه مایلید از طریق گیت‌هاب در این پروژه مشارکت کنید، مراحل زیر را طی کنید (حتی اگر مایل نیستید این کار را از طریق گیت‌هاب انجام دهید، می‌توانید پروژه‌ٔ خود را به همراه داکیومنت آن برای Enlight ایمیل کنید): 
- در ابتدا ریپازیتوری Enlight را فورک کنید.
- در پوشهٔ contribute، فایل‌های پروژهٔ خودتان را به همراه سورس و مستندات آن آپلود کنید.
- در نهایت فایل‌هایتان را اصطلاحاً Push کنید. 

آشنایی با دولوپرهای Enlight
Samay خالق این پروژه است. به گفتهٔ وی، Enlight بدون مشارکت دیگران هرگز کامل نمی‌شد. در کنار وی، Ivan Chau و Kabir Shah نیز برای راه‌اندازی این پروژه همکاری داشته‌اند.