بر اساس پیش‌بینی‌‌ها، اکثر کدهای نرم‌افزاری تا سال ۲۰۴۰ توسط ماشین‌ها نوشته خواهند شد!

بر اساس پیش‌بینی‌‌ها، اکثر کدهای نرم‌افزاری تا سال ۲۰۴۰ توسط ماشین‌ها نوشته خواهند شد!

سناریویی را تصور کنید که در آن لازم است یک دولوپر برای کدنویسی، یکسری روش‌های متداول و آزمایش شده را دنبال کند تا در نهایت ماژولی را به یک دولوپر دیگر تحویل داده تا وی بر روی آن اصلاحاتی انجام داده و آن را مورد بررسی‌های هوشمندانه قرار دهد. حال این سؤال پیش می‌آيد که آیا دولوپر اولی واقعاً نیاز است؟ آیا نمی‌توانیم برای وی، یک جایگزین رباتی پیدا کنیم؟

کمی پیش‌تر در پستی تحت عنوان پیش‌بینی آیندهٔ کدنویسی توسط مدیرعامل Github، توضیح دادیم که طبق گفتهٔ او، آیندهٔ کدنویسی بدین صورت است که هیچ کدی توسط برنامه‌نویسان نوشته نخواهد شد و حال یک اظهار نظر این چنینی هم توسط محققین لابراتوار ملی Oak Ridge در تِنِسی آمریکا شده‌ است که گفته‌اند تا سال ۲۰۴۰، اکثر کدنویسی ماشین‌ها به دست خودشان صورت خواهد پذیرفت!

این محققین در مقاله‌ای عنوان کرده‌اند که تِرِندهای فعلی برنامه‌نویسی و تلاش‌های تحقیقاتی منجر به کدهای نوشته شده توسط ماشین‌ها Machine Generated Code (یا به اختصار MGC) شده که این موضوع هم در آینده به اندازهٔ عمومیت هوش مصنوعی در دیوایس‌های امروزی رواج پیدا خواهد کرد.

این بررسی باتوجه به توسعهٔ اخیر برنامه‌هایی همچون Microsoft’s DeepCoder ،Google’s AutoML ،DARPA’s Probabilistic Programming for Advancing Machine Learning یا به اختصار PPAML و غیره خیلی جای تعجبی ندارد. حتی AutoML و DeepCode در حال حاضر هم از یادگیری ماشینی برای تولید کدهای قابل اجرا استفاده می‌کنند.

در همین راستا، با ابزارهایی همانند DOG4DOG می‌توان دست به پیاده‌سازی پایگاه‌های اطلاعاتی زد؛ همچنین با استفاده از تکنولوژی‌های تولید کدی همانند Eclipse Modeling Framework و Sirius، کل سلسله مراتب دیتا، رابط کاربری و اینترفیس را می‌توان ایجاد کرد. این مسئله هم مبرهن است که APIها در لایبرری‌های علمی هم در حال استانداردتر شدن هستند. از دیگر الزامات عمده برای تبدیل شدن کدنویسی توسط ماشین‌ها به یک روش معمول می‌توان به زبان‌هایی کارآمدتر برای ارتباطات ماشین با ماشین و تخصیص منابع سخت‌افزاری برای کدنویسی اشاره کرد.

اصل این مقاله تحت عنوان ?Will humans even write code in 2040  می‌باشد و به صورت فایل PDF هم موجود است که دیگر مسیرهای مهم  تحقیقاتی که در آیندهٔ نزدیک اتخاذ خواهند شد را هم مورد توصیف و بررسی قرار داده‌ است.

منبع


نهال سهیلی‌فر