پایان فعالیت بخش Documentation وب­‌سایت Stack Overflow

پایان فعالیت بخش Documentation وب­‌سایت Stack Overflow

پس از گذشت تقریباً ۱ سال از آغاز به کار نسخهٔ بتا بخش Documentation وب‌سایت استک‌اورفلو در تاریخ 21 جولای سال 2016، فعالیت این سرویس متوقف شد.

پیش‌تر در مطلبی با عنوان Stackoverflow با ارائهٔ بخش Documentation، کار را برای برنامه‌نویس‌ها ساده‌تر کرد، سرویسی از سایت محبوب استک‌اورفلو را معرفی کردیم که در آن منابع و مستندات فنی زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگون در اختیار دولوپرها قرار می‌گرفت؛ اما طبق مطلب منتشر شده توسط Jon Ericson مدیر انجمن‌های وب‌سایت استک‌اورفلو با عنوان Sunsetting Documentation، سرویس داکیومنتیشن این سایت از تاریخ 8 آگوست 2017 دیگر به کاربران ارائه نمی‌گردد!

اریکسون پس از قدرانی از تلاش تمامی کاربرانی که تاکنون در تهیهٔ محتوا برای این بخش از وب‌سایت با Stackoverflow همکاری کرده‌اند، اظهار داشته که وی و همکارانش هنوز بر این باور هستند که ایدهٔ ساخت سرویس داکیومنتشین، یک ایدهٔ خوب و کارا به شمار می‌آید چرا که باتوجه به نتایج به دست آمده از تحقیقات مختلف انجام شده، منابع و مستندات فنی (هرچند ناقص) موجود در اینترنت، محبوب‌ترین مرجع برای کسب اطلاعات تخصصی توسط دولوپرها شناخته می‌شوند؛ اما استک‌اورفلو با وجود برخورداری از یک تیم فنی بسیار تخصصی، بیش از این توانایی پشتیبانی و ادامه این پروژه را ندارد.

وی همچنین پس از اشاره به عواملی نظیر استقبال کاربران از این سرویس، دلایل اقتصادی و عدم تحقق اهداف مالی را یکی از مهمترین موارد برای تعطیلی سرویس Documentation عنوان می‌کند و در ادامه اضافه می‌کند که برای تأمین هزینه‌های به‌کارگیری افراد بیشتر در تیم، نیاز به فروش بیشتر تبلیغات و همچنین افزایش کاربران در سرویس‌های غیررایگان بوده است که این موارد نیز همواره مسائل خاص خود را به همراه دارند.

در پایان اریکسون باتوجه به شرایط موجود، اتمام فعالیت بخش Documentation وب‌سایت Stack Overflow را یک تصمیم درست تجاری می‌داند و از کاربران می‌خواهد که تجربیات و پیشنهادات خود پیرامون سرویس داکیومنتیشن را با مدیران این وب‌سایت در میان بگذارند (تاکنون کامنت‌های کاربران طیف گسترده‌ای از نظرات را شامل شده است؛ از به زیر سؤال بردن ایدهٔ سرویس داکیومنتشین به صورت کلی تا ارائهٔ پیشنهادات گوناگون برای همکاری و ادامهٔ فعالیت این سرویس).

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا پیش از توقف فعالیت این سرویس، برای یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف از آن استفاده می‌کردید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


علی فلاحی