DevDocs: جستجوی API زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف در یک مکان

DevDocs: جستجوی API زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف در یک مکان

DevDocs به صورت رایگان، داشبوردی در اختیار دولوپرها قرار می‌دهد که در آن می‌توانند به جستجو در هر زبان برنامه‌نویسی، فریمورک و یا لایببری دلخواه بپردازند. از ساده‌ترین موارد یعنی HTML5 و CSS3 گرفته تا پیچیده‌ترین تکنولوژی‌های مربوط به سرور مانند آپاچی و یا حتی لایبرری‌های فرانت‌اند مانند Angular، همه و همه در این محیط واحد جمع شده‌اند.

به معنای واقعی کلمه، صدها تکنولوژی مختلف در این سایت وجود دارند. بیشترشان به طور پیش‌فرض غیرفعال هستند به این دلیل که تعداد ریکوئست‌های HTTP به سمت سرورهای این سایت به حداقل برسد. برای فعال کردن هر یک از زبان‌ها، باید روی گزینهٔ مورد نظرتان کلیک کنید و بدین ترتیب به مستندات آنها به صورت تمام و کمال، دسترسی خواهید داشت.

این وب‌سایت به طور مکرر با ویژگی‌ها، فریم‌ورک‌ها و API‌های جدید به‌روزرسانی می‌شود. به همین دلیل، مرجع کاملی برای مستندات زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف در محیط وب محسوب می‌شود و تمامی این موارد، با اینترفیسی ساده و کاربرپسند فراهم شده‌اند.

ناگفته نماند این سایت دارای قابلیت‌های پشتیبانی از تلفن‌های همراه و حالت آفلاین نیز است. بدین ترتیب، می‌توانید هر داکیومنتی که بخواهید را فعال کرده و سپس به حالت آفلاین بروید، در حالی که همچنان به تمامی اطلاعات مورد نظر، دسترسی خواهید داشت. همچنین با پلاگین کروم DevDocs، می‌توانید این سایت را همیشه در مرورگرتان داشته باشید.

این پروژه یکی از بزرگترین نمونه‌های موجود در وب است و ابزار مناسبی برای تمامی دولوپرها محسوب می‌شود. پس از افزودن یک API به داشبورد مربوط به خودتان، می‌توانید به جستجو میان مثال‌ها، تکه کدها و پیاده‌سازی‌های مناسب آنها در موارد عمومی و رایج بپردازید (به عنوان مثال، صفحهٔ Box Model تمامی موارد مربوط به این ویژگی را در CSS پوشش می‌دهد که در خلال آن، لینک‌هایی به ویژگی‌های دیگر و آموزش‌های ساده در نظر گرفته شده است).

در موارد پیچیده‌تر مانند فریمورک‌های لاراول یا ریلز نیز می‌توانید به دنبال فانکشن‌های مختلف بگردید تا به لیستی از آپشن‌ها، مقادیر پیش‌فرض و نحوهٔ تعامل با مقادیر return شده در این فانکشن‌ها دسترسی بیابید.

سایت DevDocs فقط مخصوص دولوپرهای فرانت‌اند نیست. بلکه تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی که در ایجاد وب‌اپ‌ها، اپ‌های نیتیو موبایلی، بازی‌های ویدئویی و نرم‌افزارهای دسکتاپ کاربرد دارند (و در یک کلام، همه چیز) را در بر می‌گیرد.

شاید پس از سر زدن به این سایت، هنوز هم داکیومنت نیتیو زبان یا فریمورک مورد نظرتان را ترجیح دهید اما همچنان داشتن تمامی مستندات در یک مکان، جالب توجه است. لازم به ذکر است که این پروژه به صورت اپن‌سورس در گیت‌هاب نگهداری می‌شود؛ بدین ترتیب، مشارکت‌های زیادی از دولوپر‌های حرفه‌ای در سرتاسر جهان دریافت می‌کند.

این سایت، قطعاً منبع باارزشی برای افرادی است که زمان زیادی را صرف کدنویسی می‌کنند و قصد دارند کار خود را بهبود ببخشند اما پیش از این در مقاله‌ای تحت عنوان OverAPI: راهنمای سریع برنامه‌نویسان و دولوپرها به معرفی سایتی پرداختیم که قابلیت‌های مشابهی را در اختیار دولوپرها قرار می‌دهد.

به نظر شما کدام یک از سایت‌های DevDocs یا OverAPI برای دولوپرها کاربردی‌تر است؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع