Perovskite: ماده‌ٔ معدنی نادر که می‌تواند سرعت اینترنت را ۱۰۰۰ برابر کند!

Perovskite: ماده‌ٔ معدنی نادر که می‌تواند سرعت اینترنت را ۱۰۰۰ برابر کند!

از زمان ابداع اینترنت، انسان همواره به دنبال اینترنتی با سرعت بالا بوده است،‌ اما سؤال این است که چه چیزی می‌تواند او را به خواسته‌اش برساند؟ مثلاً همین مادهٔ معدنی یا کانی نادر که اولین بار توسط Lev Prevaski در سال ۱۷۳۹ در کوه‌های اورال روسیه پیدا شد، به دلیل نشان دادن ویژگی‌هایی از خود در زمینهٔ بالا بردن سرعت اینترنت، به شدت دانشمندان را هیجان زده کرده و تحت تأثیر خود قرار داده‌ است.

Perovskite که دارای فرمول شیمیایی CaTiO3 (کلسیوم تیتانیوم اکسید) است، ساختاری بلوری و کاتیون‌های متفاوت بسیاری دارد که اجازه می‌دهد به میزان دلخواه آن را دستکاری کرده و از آن بهره برد. این کانی در گوشتهٔ زمین و در مناطقی همچون آرکانزاس، اورال، سوئیس، سوئد و آلمان وجود دارد که در هر کدام از این مناطق هم دارای ترکیبات مختلفی است.

پیش‌تر در سال ۲۰۰۹، کاشف به عمل آمد که این پروسکایت می‌تواند به منزلهٔ سلول فتوولتائیک طبیعی‌ای که نور خورشید را گرفته و به الکتریسیته تبدیل می‌کند عمل کرده و بر همین اساس، آزمایشاتی در حال انجام است تا سلول‌هایی خورشیدی با استفاده از این کانی ساخته شود.

هم اکنون نیز دانشمندان دریافتند که این کانی می‌تواند از طیف تراهرتز برای انتقال دیتا استفاده کند. سیستم ابداعی این دانشمندان می‌تواند با استفاده از یک لامپ هالوژن که در بالای نوار تراهرتز قرار داده شده (محدودهٔ فرکانس از ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ گیگاهرتز) و شامل ترکیب خاصی از پروسکایت که به صورت لایه‌های نازکی از ورقه‌های سیلیکونی گذاشته شده است می‌شود، به انتقال داده بپردازد. در واقع، وقتی نور از پروسکایت عبور می‌کند، دانشمندان می‌توانند داده‌ها را در امواج تراهرتز ذخیره و بارگیری کنند.

آنها همچنین دریافتند که می‌توانند رنگ نور را برای تنظیم کردن امواج تراهرتز در فرکانس‌های مختلف به صورت هم‌زمان تغییر دهند و در نتیجه با استفاده از چندین لامپ هالوژن در رنگ‌های مختلف، آنها می‌توانند چندین جریان داده را با سرعت ۱۰۰۰ برابری ارسال کنند.

کشف و استفاده از این تکنولوژی نویدبخش افق‌های جدید در تکنولوژی می‌باشد اما طبق گفتهٔ دانشمندان، برای استفادهٔ احتمالی از چنین تکنولوژی‌ای حداقل باید یک دههٔ دیگر منتظر بمانیم!

منبع