Hackaball: اسباب‌بازی قابل برنامه‌ریزی برای آموزش کدنویسی به کودکان

Hackaball: اسباب‌بازی قابل برنامه‌ریزی برای آموزش کدنویسی به کودکان

به نظر شما یک اسباب‌بازی این قابلیت را دارا است تا اصول کدنویسی را به کودکان ما بیاموزد؟ آیا در آینده، زبان‌های برنامه‌نویسی در مهدکودک‌ها آموزش داده می‌شوند؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی یک اسباب‌بازی تحت عنوان Hackaball بپردازیم که در عمل، پاسخ به این سؤالات را داده است.

فناوری در تمامی زمینه‌ها روز به روز در حال پیشرفت است. اسباب‌بازی‌های متفاوتی وجود دارند که مفاهیم پایه‌ای علوم را به کودکان می‌آموزند؛ خانه‌سازی‌، چرتکه‌ و چیزهایی از این دست برای آموزش ریاضیات و اسباب‌بازی‌های دیجیتالی برای آموزش الفبا!

Hackaball نیز یک اسباب‌بازی هوشمند است که به کودکان گروه سنی 6 تا 10 سال این امکان را می‌دهد تا با استفاده از یک اپلیکیشن در آیپد خود، بازی‌های جدیدی را ابداع، کدنویسی و اجرا کنند. Hackaball در ابتدا پروژه‌ای با تمرکز بر فراهم کردن موقعیتی برای کودکان به منظور درک بهتر فناوری بود اما بعداً سازندگان چند نمونهٔ اولیه از Hackaball را به همراه تعدادی از کودکان و والدینشان، تست کردند و نتایج جالبی که از این تست به دست آمد، توسعه‌دهندگان آن را بر آن داشت که این اسباب‌بازی هوشمند را بهبود ببخشند و روانهٔ بازار آموزش کدنویسی کنند تا از آن طریق آموزش کدنویسی به کودکان را تسهیل کنند.

به طور کلی،‌ Hackaball از طریق یک اپلیکیشن آیپد کار می‌کند. در واقع، یک کامپیوتر داخلی دارد که به شکل بی‌سیم با آیپد ارتباط برقرار می‌کند. بقیهٔ ساز و کار این اسباب‌بازی هوشمند از طریق هماهنگی میان ژیروسکوپ، شتاب‌سنج، موتور لرزش، چراغ‌های LED، باتری‌های قابل شارژ، حافظه برای ذخیره‌سازی صداها و اسپیکرهای تعبیه شده در آن، به اجرا در می‌آید.

کامپیوتر، حسگرها و نمایشگرهایی که در Hackaball تعبیه شده‌اند، با یک محفظهٔ پلاستیکی محکم و شفاف و یک لایهٔ سیلیکونی پوشیده شده‌اند. این غشای سیلیکونی در واقع به عنوان یک ضربه‌گیر عمل می‌کند که در میان دو نیمکرهٔ لاستیکی نیمه‌شفاف، فیکس شده‌اند. یکی دیگر از لایه‌های بیرونی قابل‌انعطاف این اسباب‌بازی، از جنس سیلیکون‌های رنگارنگی است که حفره‌های دایره‌ای شکل به استحکام آن می‌افزایند. LED‌های رنگی نیز افکت جذابی به Hackaball داده‌اند.

سنسورهای تعبیه شده داخل Hackaball، حرکت‌های مختلف آن را ثبت می‌کنند و حرکات این توپ از طریق آیپد، کنترل و برنامه‌ریزی می‌شود. این اپلیکیشن به صورت پیش‌فرض چندین بازی دارد اما بعد از کمی کار کردن با آن هر کسی می‌تواند بازی‌های جدیدی را توسعه داده و تجربه کند.

منبع